takip et takip et takip et
Gündem

7 Kasım 2019 - 146 Okunma

TÜRK-İŞ VERGİ SİSTEMİNİN DEĞİŞTİRİLMESİNİ TALEP ETTİ

Abone Ol

Türk İş Tokat İl Temsilcisi Nurullah Alpat, “İdeal bir vergi sistemi Sosyal devlet ve hukuk devleti ilkeleri çerçevesinde olmalıdır.”

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Başkanlar Kurulu, vergi sistemini protesto etme kararı aldı. Türk-İş Başkanlar Kurulu’nun aldığı karar doğrultusunda vergi konusundaki talebin kitlesel düzeyde kamuoyunun gündemine taşınması için 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması yapıldı.

Adaletsiz vergi düzeninin değiştirilmesini talep ettiklerini belirten Türk İş Tokat İl Temsilcisi Nurullah Alpat, sendika binasında basın açıklaması yaptı. Verginin geniş kesimlere adil biçimde yansıtılmasını istediklerini belirten Alpat, “Emekçilerin üzerindeki acımasız vergi yükünü protesto etmek, adaletsiz vergi politikalarının emekçiler lehine yeniden düzenlenmesini ve sosyal hukuk devleti ilkelerine göre belirlenmesini talep etmek için buradayız.” Dedi.

Alpat,  “Anayasamızın ‘vergi ödevi” başlıklı 73’üncü maddesinde “Herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere, Mali gücüne göre, vergi ödemekle yükümlüdür” ifadesi yer almaktadır. Bu düzenlemeden amaçlanan herkesin kamu harcamalarını finanse etmek üzere vergi ödemekle yükümlülüğü olduğu ancak bu ödemenin herkesin mali gücüne göre olması gerektiğidir. Ülkemizde gelir vergisi mükelleflerinin büyük çoğunluğunu ücret geliri elde edenler oluşturuyor. Ücretli çalışanlar üzerinde hem doğrudan gelir ve kazanç üzerinden alınan hem de dolaylı olarak mal ve hizmet üzerinden vergilerin ağır yükü bulunuyor. Kamu ve özel sektörde çalışan milyonlarca memur ve işçinin gelir vergileri kaynağından kesinti yapılarak ödeniyor. Ücretlerimizden kesilen vergiler, Gelir Vergisi hasılatının önemli bir kısmını oluşturuyor. Bugün ülkemizde uygulanan vergi politikaları nedeniyle, işçiler üzerindeki ağır bir vergi baskı bulunuyor. İşçinin eline geçen net ücret, vergi kesintileri nedeniyle, yılbaşına göre geçen sürede giderek geriliyor. Ücretli çalışanların net ücreti, bir yandan enflasyon nedeniyle satın alma gücünü kaybetmesiyle, diğer yandan artan vergi oranı nedeniyle azalıyor, Ortalama aylık brüt ücreti 4,500 TL. olan bir işçi Ocak ayında 3.409 TL net ücret alırken Haziran ayında net ücreti 191 TL daha azalarak 3.218 TL’ye düşüyor. Temmuz ayında ücreti yüzde 4 oranında artsa bile, Yıl sonunda 349 TL eksilerek 3.060 TL’ye geriliyor.” İfadelerini kullandı.

ADİL BİR VERGİ SİSTEMİ OLUŞTURULMALI

TBMM’ye sunulan vergi düzeninde yeni değişiklikleri içeren yasa teklifinin emekçilerin beklentilerini karşılamadığını ifade eden Alpat, “Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullara ve sosyal beklentilere cevap getirmiyor. Bu teklifte, ücretliler lehine olan ayırım ilkesinden vazgeçilerek vergi tarifesinin teke indirilmesi ve çalışanların üçüncü dillimdeki gelir vergisi tarifesine uygulanan vergi oranının yüzde 20’den yüzde 27’ye yükseltilmesi sosyal adaletle bağdaşmıyor. Oysa dar ve sabit gelirli geniş kesimlerin beklentisi, çağdaş ve adil bir vergi sisteminin oluşturulmasıdır. Türkiye’de uygulanmakta olan tüm vergi kanunlarında öncelik “Vergi adaleti” sağlanması olmalıdır. Bu yönde atılan adımlar Konfederasyonumuz tarafından olumlu karşılanacaktır. Ancak doğrudan ve dolaylı vergilerin en büyük ödeyicisi olan işçileri, işverenler ile aynı oranlarda vergilendirmek haksızlıktır.

Türkiye’de vergi alanında yapılacak bir “reform” ancak ücretliler aleyhine var olan bu adaletsiz yapının değiştirilmesiyle mümkün olacaktır. Öncelikle emek üzerindeki vergi yükünün azaltılması ve verginin geniş kitlelere adil bir şekilde yansımasının sağlanması gerekmektedir. O nedenle, gelir vergisi tarife basamakları ve oranları acil olarak güncellenmelidir.

Talebimiz ve beklentimiz, vergide sağlanacak düzenlemelerin, ücretli çalışanlar aleyhine olan haksız ve adaletsiz durumu ortadan kaldırması ve emekçiler lehine iyileştirme yapılmasıdır. Bu ülkenin sağladığı kaynakları kullanarak gelir ve servet elde edenler, topluma karşı yükümlülüklerini yerine getirmeli ve kazançları oranında vergi ödemeleri sağlanmalıdır. İdeal bir vergi sistemi sosyal devlet ve hukuk devleti ilkeleri çerçevesinde olmalıdır. Ekonomide sağlanan değerin daha adaletli paylaşılması ancak bu şekilde mümkün olur. TÜRK-İŞ olarak, bu adaletsiz vergi düzeninin değiştirilmesini, emekçilerin vergi yükü altında ezilmesine son verilmesini talep ediyoruz.” şeklinde konuştu.


" TÜRK-İŞ VERGİ SİSTEMİNİN DEĞİŞTİRİLMESİNİ TALEP ETTİ konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere TÜRK-İŞ VERGİ SİSTEMİNİN DEĞİŞTİRİLMESİNİ TALEP ETTİ ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda TÜRK-İŞ VERGİ SİSTEMİNİN DEĞİŞTİRİLMESİNİ TALEP ETTİ ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku