takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

6 Temmuz 2020 - 11:02:13 - 425 Okunma

KADER

Bu kadın, nereye gitse işi peşinden geliyor arkadaş.

1-Yeni evliyiz. Köye gideceğiz. Vakit geçmiş, o tarafa vesait kalmamış. Çorum’da kaldık. Otel bilmiyoruz. En iyisi öğretmenime misafir olalım dedim. Hem öğretmenim, hem de bizim köylü. Uzaktan akraba bile sayılırız. Babası amcamın, amcası babamın musahipleri, İçli dışlıyız yani.

Yeter bibim açtı kapıyı,

– vıyy! Bizim İrasim gelmiş diyerek. Bu da garın mı yohsa.

– He bibi, elini öper.

-Hoş geldin gelinim seni bana Allah yolladı. Gelinnen gızlar koye gittiler, İsmayılınan oturuyoduh. Bi de misafirimiz geldi, Ismayılın arhadaşı, bizim Bayram. Ne bişirsem ki diyodum barabar mutfağa girek de bi şeyler hazırlayah.

Yeter Bibim annemin emsali, hatta bacılığı sayılır. Yaşlanmış. Misafir Bayram öğretmen de hem köylümüz, hem de öğretmenimin okul arkadaşı. Kastamonu Gölköy Köy Enstitüsünde beraber okumuşlar beş yıl. Misafir üstüne gelmişiz. “Misafir misafiri istemez, ev sahibi hiçbirini” derler.

Hanımlar, mutfağa geçince ben öğretmenlerin yanına girdim. Hoş beş, hal hatırdan sonra onlar, kaldıkları yerden devam ediyorlardı, sohbetlerine. Ben her zaman olduğu gibi sadık ve dikkatli dinleyiciyim.

1945 mezunu olduklarına göre öğrencilikleri ikinci dünya savaşının en hararetli dönemine rastlamış. Yani savaş hazırlığı olarak, her çeşit gıda maddelerinin depolandığı yıllar. Yani ekmeğin karneye bağlandığı yıllarda öğrenciymişler. Uzun sohbetlerinden, aklımda doymadıkları için depodan patates çalıp közledikleri kalmış.

Allah ne verdiyse yiyip yattık.

2-Ertesi gün önce komşu köydeki büyük ablama uğradık. Benden bir iki yaş büyük “Gocaveli” lakaplı, ve de bizim köylü arkadaş da ablamların misafiriymiş. Yemekten sonra yeni gelin sayılan eşim sofrayı kaldırırken Gocaveli, bana hitaben:

-Ula hoca dedi, anam bacım olsun iyi hanımınan evlenmişin. Biliyon ben gazete gibi adamım. Şimdi köye gidince hanımını ağnadacağım. Ağer (eğer), misafir gibi oturaydı. Başka şekil ağnadırdım. Halal olsun bacıma da, sana da…

Yıllar sonra misafirimiz olan Abbas ağabeyim de çocukluğumla bu günümü kıyaslayarak kanaatini şöyle belirtmişti: “Ne yalan söyleyim İrasim, gaderin kotüydü ama şansın iyiymiş.”

3-Tatile giderken uğradığımız Balıkesir’de bir çay içmek için iyi giyimli bir delikanlıya öğretmen evini sordum. Öpmek için hemen elime kapanan genç, “Sizin öğrencinizim, ben de öğretmenim hocam, bizim evden iyi öğretmen evi yok Balıkesir’de” deyip arabamıza atlayıp tarife başladı. Eve varınca eşinin hemşire ve onun da nöbette olduğunu belirterek, eşime, “Yenge, ev sizin. Mutfakta her şey var. Bi şeyler hazırlarsanız yedikten sonra eşimle tanıştırmak için hastaneye gidelim…

Benden kırk gün küçük olduğu söylenen Osman Karanfil şöyle demişti bir gün: “Cenazeye düğüne ne zaman gelsen mutfaktan çıhmıyon. Bu senin gaderin mi ne, bacım?” 30.06.2020

"Rasim Canbolat" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku