Dolar 32,8248 0.04%
Euro 35,2439 -0.18%
Gram Altın 2.451,74 -1,53%
Çeyrek Altın 4.093,00 -0,32%
Yarım Altın 8.179,00 -0,32%
Tam Altın 16.328,96 0,72%
Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun
Tokat Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Başkanı Yusuf Beyazıt; CHP Grup Önerisi aleyhine AK Parti Grubu TBMM’de Yaptığı Konuşma

Tokat Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Başkanı Yusuf Beyazıt; CHP Grup Önerisi aleyhine AK Parti Grubu TBMM’de Yaptığı Konuşma

ABONE OL
25 Ekim 2023, 20:02:00

TBMM Genel Kurulu’nda CHP Grup Önerisi aleyhine AK Parti Grubumuz adına yapmış olduğum konuşma;

  • CHP Grubu tarafından verilen önerge üzerine Ak Parti Grubumuz adına söz almış bulunmaktayım. Genel Kurulu ve Aziz Milletimizi saygıyla selamlıyorum.

Öncelikle Gazze’de yaşanan insanlık dramını kınadığımı belirtmek istiyorum. Türkiye olarak, mazlum Filistin’in her zaman yanında olmaya devam edeceğiz.

29 Ekim 1923’te kurulan Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutluyoruz. Cumhuriyet, milletimizin 100 yıldır yaşadığı ve yaşattığı, Yüce Meclisimizin pek çok alanda ve özellikle hukuk alanında yaptığı reformlarla yıllar içerisinde daha da kuvvetlenmiş ve bir asrı tamamlamıştır.

Cumhuriyet dönemi boyunca meşru hükümetleri devirmeye yönelik darbeler ve darbe teşebbüsleri beraberinde; güvensizlik, istikrarsızlık ve kaos ortamını doğurmuş, kaos ortamı ise terör örgütlerini besleyerek, terör eylemlerine zemin hazırlamış, bir çok aydınımız ve siyasetçimizin hayatının kaybettiği siyasi cinayetler de bu karanlık dönemlerde meydana gelmiştir.

AK Parti iktidarı döneminde; PKK, FETÖ ve tüm terör örgütleriyle amansız bir mücadele yürütülmüş ve yürütülmektedir. Bu kapsamda uygulanan politikalar ve suçluların cezalandırılmasına dönük yasal düzenlemeler ile sağlanan güven ve istikrar ortamı, artık siyasi cinayetleri ülkemiz için bir gündem olmaktan çıkartmış, korku ve kaos ortamından beslenen terör örgütlerinin hareket alanını kısıtlamıştır.

Öte yandan; darbe dönemindeki hukuka aykırı tasarrufların ve darbecilerin yargılanabilmesine dönük hukuki düzenlemeler hayata geçirilmiş, 12 Eylül Darbesi, 28 Şubat Darbesi ve 15 Temmuz darbe Teşebbüsü faillerinin de yargılanması sağlanmıştır.

Sayın Başkan, Değerli Milletvekilleri,

1982 Anayasasının 2/3’ü değiştirilmiş olsa da ruhu ve metniyle hala darbe ortamında hazırlanmış bir Anayasadır.

Bugün bize düşen görev, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında, milletin ortak değerlerini, ülkemizin ortak geleceğini, devletin bekasını, insanların doğuştan gelen hak ve özgürlüklerini gerçek anlamda güvence altına alan; birey odaklı, sivil, demokratik, özgürlükçü ve kuşatıcı bir Anayasa yaparak büyük bir mirası gelecek nesillere bırakmaktır.

DİKKAT!  Nevşehir’de 38 yolcunun bulunduğu otobüste yangın çıktı

Sayın Başkan, Değerli Milletvekilleri,

Buradan siz değerli milletvekili arkadaşlarıma sesleniyorum; demokratik meşruiyeti perçinlenmiş bir Anayasayı Milletimizin önüne en kapsayıcı bir şekilde getirelim. Türkiye’nin her bir ferdinin kendini asli unsur olarak gördüğü, vatandaşına güvenen, ayrım yapmayan, kapsayıcı ve kuşatıcı, insan onurunu koruyan, bireylere de sorumluluk yükleyen, hak arama özgürlüğünü önceleyen, çevre haklarının önemini benimseyen, katılımcı ve çağdaş bir Anayasa için çalışalım.

Gelin hep birlikte Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını kutladığımız bu günlerde, ikinci Yüzyılımıza, darbe ortamında hazırlanmış bir anayasayla değil, ülkemize ve milletimize yakışan yeni bir sivil anayasa ile girerek Cumhuriyetimizi taçlandıralım.

Bu düşüncelerle önergenin aleyhinde olduğumu belirtir; Yüce Meclisimizi ve Aziz Milletimizi saygıyla selamlarım.

Tokat Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Başkanı Yusuf Beyazıt; CHP Grup Önerisi aleyhine AK Parti Grubu TBMM’de Yaptığı Konuşma yazısı ilk önce SafaTV – SRT üzerinde ortaya çıktı.

Son dakika tokat haberlerine göz atabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Tokat Nöbetçi Noterler

 

Tokat Nöbetçi Eczaneler

 

Tokat Bugün Vefat Edenler

 

Tokat Planlı Su Kesintileri

kingroyal meritking meritking giriş kingroyal giriş madridbet