Dolar 32,2489 0.02%
Euro 35,0343 -0.07%
Gram Altın 2.443,05 -0,16%
Çeyrek Altın 4.018,00 -0,12%
Yarım Altın 8.029,00 -0,11%
Tam Altın 15.897,94 -0,51%
Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun
KANSERE KARŞI “FARKINDALIK VE BİLİNÇ DÜZEYİNİN ARTIRILMASI” ÖNEMLİ

KANSERE KARŞI “FARKINDALIK VE BİLİNÇ DÜZEYİNİN ARTIRILMASI” ÖNEMLİ

ABONE OL
04 Nisan 2023, 00:05:05

Haber:  Esra Binbaş

Kanser türlerinden erken teşhis edildiğinde tedavinin mümkün olduğunu ve yaşam kalitesinin artırılabildiği düşünüldüğünde korunmanın önemi daha da arttığını belirten İl Müdürü Bıyık, tarama programları ve kanser belirtilerinin erken fark edilmesi, teşhis ve tedavi hizmetlerine erken dönemde erişilmesi yolu ile uygulanan tedavinin yaşam kalitesine çok şey katabildiği kanser türlerinin olduğuna dikkat çekti.

Tokat İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Atilla Bıyık, kanserin gelişiminde %90 çevresel, %10 ise genetik faktörlerin etkili olduğunu belirtti. Tütün kullanımı, alkol tüketimi, fazla kilolu ve/veya obez olma ve enfeksiyonlara maruziyet gibi risklerin engellenmesi yolu ile gelişmekte olan kanserlerin günümüzde %30-%50 oranında önlenebileceğini ifade etti.

Kanserojen maddelerin tespiti, risk faktörlerinden kaçınma, tarama ve erken tanının kanser kontrol stratejileri arasında yer aldığını belirten Bıyık, Toplum Sağlığı Merkezleri (TSM) bünyesinde hizmet veren Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM), Sağlıklı Hayat Merkezleri (SHM) ve Aile Sağlığı Merkezleri (ASM)’nde yapılan taramaların ücretsiz olduğuna dikkat çekti. 40-69 yaş arası kadınlara 2 yılda bir meme kanseri taraması, 30-65 yaş arası kadınlara 5 yılda bir rahim ağzı kanseri taraması, 50-70 yaş arası kadın ve erkeklere 2 yılda bir kalınbağırsak kanseri taramalarının yapıldığını belirten Bıyık, tarama sonrası sonucu pozitif ya da şüpheli çıkan kişilerin tarama sonrası teşhis merkezlerine yönlendirildiğini ve ileri tetkikleri yapıldığını söyledi.

Bıyık, kanserle mücadelede “Farkındalık ve Bilinç Düzeyinin Artırılması” stratejisinin de önemli olduğunu belirterek, ülkemizde “Kanser Haftası” olarak kabul edilen Nisan ayının ilk haftası boyunca düzenlenen çeşitli etkinliklerle konuya dikkat çekildiğini ifade etti. Halkı bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmalarının yılın bir haftası ile sınırlı tutulmamasının önemine de vurgu yaptı.

 

Hürsöz

DİKKAT!  4 NİSAN EVDE BAKIM MAAŞLARI HANGİ İLLERDE YATTI?
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Tokat Nöbetçi Noterler

 

Tokat Nöbetçi Eczaneler

 

Tokat Bugün Vefat Edenler

 

Tokat Planlı Su Kesintileri

kingroyal meritking meritking giriş kingroyal giriş madridbet