Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.133,05 0,09%
Çeyrek Altın 1.896,00 -0,05%
Bitcoin 431128 -0.22427%
Ethereum 31161 1.27786%
Yarım Altın 3.792,00 -0,08%
Tam Altın 7.552,28 0,32%
Hesiodos Kimdir? Yunan Kültüründeki Önemi Nelerdir?

Hesiodos Kimdir? Yunan Kültüründeki Önemi Nelerdir?

ABONE OL
19 Ocak 2023, 15:06:22

HESİODOS, SOLON’DAN PLATON’A KADAR. POLİTİK VE TOPLUMSAL DÜZEN DÜŞÜNCESİNİN ÖRNEKLERİNİ SUNAN BİR KAYNAK OLDU.

Boiotia’da MÖ 8, yy’ın ortalarına doğru doğan Hesiodos, yaşamı boyunca, küçük bir toprak parçasını güçlükle işleyen bir köylü olarak kaldı. Ancak Hesiodos, Yunan kültürünün,  ırklar efsanesi  ve  Prometheus efsanesi  çevresinde kurulmasında başrolü oynamış olan kişidir.

Yunan Kültürünün Temel Taşı: Hesiodos

İnsanlığın geçirdiği üç dönem

Irklar efsanesi, beş ayrı ırkı toplar (altın, gümüş, bronz, kahramanlar, demir) ve üç döneme ayrılan çevrimsel bir zaman içine yayılır. Politik ve teolojik bir dünyada altın ırk, gümüş ırkın karşıtıdır; adaletin de ölçüsüzlüğün karşıtı olduğu gibi; iki ırk. iyi veya kötü tanrılara dönüşür Kendini savaşa kaptırmış bir dünyada bronz ırk, kahramanların karşıtıdır, kaba şiddetin, ölçülü yürekliliğe karşıt oluşu gibi; bronz ırk, cehennemin belirsizliğinde yok olup gider, kahramanlarsa insanların belleğinde yaşamayı sürdürür. Demir ırk, insan yaşamının iki türünü içerir bunlardan biri adalede ve çalışmayla uyumludur, diğeriyse yalan ve kavgayla.

Bu üç aşama, insanlığın üç  dönemine karşılık gelir (altın ve gümüş, gençlik; bronz ve kahramanlar, olgunluk demir köhnemiş dünya) ve Avrupa düşüncesinin üçlü yapısıyla kesişir (dini ve hukuki güç askeri işlev; maddi etkinlik)

Fedakârlığın keşfi

Bir Tiran’ın oğlu olan ve adı geleceği gören  anlamına gelen Prometheus. yapacağı işi önce yapıp sonra düşünen kardeşi beceriksiz Epimetheus ile bir ikili oluşturur. Prometheus tanrılara bir öküz kurban eder. Bir tarafa hayvanın etini derisinin altına, diğer tarafa da kemiklerini yağlarının altına koyar. Zeus, yanılgıya düşerek kemikleri seçer. Bunun intikamını da, ateşi insanlardan saklayarak alır Prometheus da güneşten ateşi çalar ve yeryüzüne getirir. Zeus insanlara ceza olsun diye, içinde bütün kötülüklerin bulunduğu kutuyu taşıyan Pandorayı gönderir ve Prometheus ü Kafkas Dağları’nda zincire vurdurur. Orada Prometheus’un sürekli yenilenen karaciğerini yiyen bir kartal vardır. Prometheus, fedakârlığı keşfetmesiyle insan ile tanrısal olanın ayrımını yapar ve ateşi vermesiyle de insanlıktan vahşeti alır. Bunlar onun çifte aracılığının kanıtıdır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Diyarbakır Nöbetçi Noterler Hakkâri Nöbetçi Noterler Gümüşhane Nöbetçi Noterler Erzurum Nöbetçi Noterler Erzincan Nöbetçi Noterler Elazığ Nöbetçi Noterler Edirne Nöbetçi Noterler Hatay Nöbetçi Noterler Isparta Nöbetçi Noterler Mersin Nöbetçi Noterler Konya Nöbetçi Noterler İzmir Nöbetçi Noterler Kocaeli Nöbetçi Noterler Kırşehir Nöbetçi Noterler Kırklareli Nöbetçi Noterler Kayseri Nöbetçi Noterler Kastamonu Nöbetçi Noterler Kars Nöbetçi Noterler Çanakkale Nöbetçi Noterler Çankırı Nöbetçi Noterler Çorum Nöbetçi Noterler Giresun Nöbetçi Noterler Denizli Nöbetçi Noterler Gaziantep Nöbetçi Noterler Eskişehir Nöbetçi Noterler Niğde Nöbetçi Noterler Mardin Nöbetçi Noterler Manisa Nöbetçi Noterler Muğla Nöbetçi Noterler Kütahya Nöbetçi Noterler Malatya Nöbetçi Noterler Kahramanmaraş Nöbetçi Noterler Muş Nöbetçi Noterler Nevşehir Nöbetçi Noterler Sinop Nöbetçi Noterler Rize Nöbetçi Noterler Sivas Nöbetçi Noterler Sakarya Nöbetçi Noterler Tekirdağ Nöbetçi Noterler Samsun Nöbetçi Noterler Ordu Nöbetçi Noterler Siirt Nöbetçi Noterler Tokat Nöbetçi Noterler Trabzon Nöbetçi Noterler Şanlıurfa Nöbetçi Noterler Yozgat Nöbetçi Noterler Aksaray Nöbetçi Noterler Karaman Nöbetçi Noterler Van Nöbetçi Noterler Zonguldak Nöbetçi Noterler Uşak Nöbetçi Noterler Bayburt Nöbetçi Noterler Kırıkkale Nöbetçi Noterler Tunceli Nöbetçi Noterler Bartın Nöbetçi Noterler Yalova Nöbetçi Noterler Şırnak Nöbetçi Noterler Ardahan Nöbetçi Noterler Karabük Nöbetçi Noterler Iğdır Nöbetçi Noterler Batman Nöbetçi Noterler Kilis Nöbetçi Noterler Osmaniye Nöbetçi Noterler Bursa Nöbetçi Noterler Burdur Nöbetçi Noterler Bolu Nöbetçi Noterler Bitlis Nöbetçi Noterler Bingöl Nöbetçi Noterler Bilecik Nöbetçi Noterler Balıkesir Nöbetçi Noterler Düzce Nöbetçi Noterler Aydın Nöbetçi Noterler Artvin Nöbetçi Noterler Antalya Nöbetçi Noterler Ankara Nöbetçi Noterler Amasya Nöbetçi Noterler Ağrı Nöbetçi Noterler Afyonkarahisar Nöbetçi Noterler Adıyaman Nöbetçi Noterler Adana Nöbetçi Noterler İstanbul Nöbetçi Noterler