takip et takip et takip et

22 Haziran 2019 - 29 Okunma

ASKER   

Vatanı olamayanın; yatacak, kalkacak, ibadet edecek, nasiplenecek yeri de yoktur. Selçuklu devletinin son dönemi, Osmanlı devletinin ilk dönemlerin de devlet yönetiminin etkisi pak yoktu. Hal kendi aralarında bir sistem geliştirmişlerdi. Ahilik; sanatkârların bir araya gelip bir sistemi icra etmesidir. Bulunduğu alanda sanatçı, vatan tehlikeye düştüğünde yaman bir asker, köyünde çiftçi, ailesine aile reisidir. Kısacası birliğini, dirliğini, vatanını koruyandı.

                Askerlik vatanını koruma sanatıdır. Her Türk asker doğar, asker ölür. Askerliği iyi bilmeli, uzun süreli eğitimden geçmelidir. Her Yirmi yaşına gelen Türk genci askere alınır. Kendi başına mücadele etmeyi, arkadaşını ve vatanını koruyup kollamayı öğrenir. Nizam, intizam ve kuralları bilir uygular. Çevresini temiz tutmasını, beslenmesini, kurallara uymayı alışkanlık haline getirir. Sevgide, saygıda kusur etmez. Çelik disiplinini altında pamuk görünüşlüdür.

                Günümüzde askerliği kısalmak, bu kurumun eğitim ve öğretim alanını sınırlanmaktadır. Bence her Türk genci belirli bir süre ordunun eğitiminde ve gözetiminde kalmalıdır. Eğitimli yüksek öğretimli insanlar meslekleriyle orduya hizmet etmeli. Eğitimini iyi tamamlayamamış bireyler; okumasını, yazmasını, mesleki eğitimini tamamlamasını, tertip düzene uymasını, silah eğitimi almasını öğrenmelidir. Kısacası askerlik bir hayat okuludur. Anadolu’da; “askerliğini yapmayana kız vermez, iş tutturmazlar.” Askerlikle oynayan siyasiler oturup düşünmelidirler. Askerlik en az bir yılın üzerinde olmalıdır. İnsan hayatının bir yılını vatanın hizmetine harcasa ne kaybeder?

                Bir askerde olması gereken bazı nitelikler. Cumhuriyete, millete, yurda bağlılık, sebat, mukavemet, cesaret, yiğit, itaat, canını esirgememek, iyi ahlak sahibi olmak. Bulunduğu ortamla iyi geçinmek. Nizam ve intizam severlilik. Fikir birliği sağlamak. Birbirine yardım etmek, tavır ve davranışlarıyla uyumlu olup, sır saklamalı. Her zaman savaşa hazır olmalı. Bir asker için en önemlisi sabırlı, sebatlı olmalı.

                “Türk ordusu! Dünyanın hiçbir ordusunda yüreği seninkinden daha temiz, daha sağlam askere rast gelinmemiştir. Her zaferin mayası sendedir. Her zaferin en büyük payı sendedir. Kanaatinle, imanınla, itaatinle hiçbir korkunun yıldıramadığı, demir gibi temiz kalbinle düşmanı sonunda alt eden büyük gayretin için gönül borcunu ve teşekkürünü söylemeyi kendime aziz bir borç bilirim.” Atatürk.

                Süleyman Demirel Üniversitesi Uluslar arası ilişkiler bölümünde araştırma görevlisi Ümit Alperen Çin’e yaptığı gezilerinin birinde Kore savaşına katılmış bir Çinli ile tanışmış. Anılarını anlatan eski asker Türk askerinden övgüyle bahseder. Ümit eski askerden dinlediği anıyı şu şekilde anlatır.  “ – Savaşta biz ne zaman bir grup Amerikalı askeri sıkıştırsak hemen silahlarını bırakarak teslim oluyorlardı. Ancak Türk askeri son kurşununa kadar savaşıyordu. Kurşunu bittiğinde ise süngüsünü takarak hücuma kalkıyordu. Bizde ya askeri öldürmek ya da yaralamak zorunda kalıyorduk. Bu durum hepimizi şaşırtıyordu.”

                Askerlik hizmeti, ülkesinde belirli bir yaşa gelen vatandaşların, zorunlu olarak belirli süre orduya görev yapmasıdır. Anlaşmalı oldukları süre boyunca meslek olarak icra etmesi, bu askerlik veya vatani görev olarak bilinir. 20 yaşında askere alınan gençlerin eğitilip, öğretilmesi, kural ve disipline uyması ile sorumluluk düzeyini geliştirilir. Askerliği vatan savunmasının yanı sıra iyi bir yurttaş yetiştirir. Okuma bilmeyene okuma yazma öğretilir. Meslek dallarına göre görev verilerek hayata hazırlanırlar.  Savaşta vatan savunmasını, barışta tabiatta yaşama tutunmayı öğrenir. Kısacası ulus olma bilincini aklında ve beyninde geliştirir.

                "Ben askerliğin her şeyinden çok sanatkârlığını severim.” Atatürk.

                "Askerlik hayatını öyle bir okul haline koymalıdır ki, hem vatanını savuna bilecek derecede askerlik sanatını öğrensin, hem de memleketine döndüğü zaman bütün köy için ve köy halkı için hayatı için faydalı olacak şeyler öğrensin.” Atatürk.

                Her Türk asker doğar, asker ölür. Sözü ile askerlik bir yurttaşlık görev bilincidir. Askerliğini hakkıyla yapmayan, vergisini vermeyen, oyunu kullanmayanlar vatandaşlık görevini yerine getirmiyor demektir. Asker öz varlığımızdır. Türk milletinin kendisidir…

                Süleyman Erkan.  19 Haziran 2019 Çarşamba. Bedesdenlioğlu Tokat.


" ASKER    konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere ASKER    ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda ASKER    ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku