takip et takip et takip et
Köşe Yazıları

16 Nisan 2013 - 11:39:35 - 2861 Okunma

Amatör maçlarımız

Tokat futbolunun alt yapısını teşkil eden amatör takımlarımızın Tokat 1. Amatör Lig Şampiyonu’nu tayin edecek Play-off Yarı Final maçları bu hafta sonu oynanan maçlarla tamamlandı. Cumartesi günü Uzunburun Sentetik Çim Sahası’nda, İl Özel İdaresi Takımı, Beşörenspor’u 3-2 yenerek şampiyonanın ilk finalisti oldu. Pazar günü ise Erbaa ve Niksar ilçelerimizin 2 güzide takımı olan Erbaaspor, Niksar Bld.spor’u 2-1’lik skorla geçti. Yılların profesyonel takımı olan Erbaaspor, İl Özel İdarespor ile final maçı oynama hakkını elde etmiş oldu.

            Tokatspor’umuzun deplasmanda olmasının da etkisiyle Tokatlı futbolseverler bölgemizde yapılan bu yarı final müsabakalarına büyük ilgi göstererek maçları izleme fırsatı bulmuşlardır. Bu müsabakalarda gözümüze takılan hususları bize göre şöyle sıralayabiliriz:

1)       Yarı final maçlarına katılan Erbaaspor, İl Özel İdaresi Spor, Niksar Belediyespor ve Beşörenspor takımları amatör takım olmalarına rağmen, takımların kıyafetleri ile teknik adamları ile yöneticileri ile sahadaki görüntüleri ile birer profesyonel takım görünümündeydiler.

2)       4 takımımızın da futbolcu kadroları kendi bölgelerinden, daha ziyade alt yapılarından yetişen futbolculardan oluşmuştur. Bu takımlarımızın Tokat futbolunun alt yapısı olmasının bariz belirtisidir.

3)       Bilhassa takımlarımızın teknik sorumlularının da kendi yörelerinden yetişen teknik adamlar olması gözümüze takılan en önemli sevindirici bir husustur. İl Özel İdaresi Spor’un senelerdir değişmeyen, istikrar abidesi olan Kazım hocamızın, Niksar ilçemizin güzide takımı Niksar Bld.spor’un antrenörünün Niksar’dan yetişen genç antrenörlerimizden Dursun Toprak, Erbaaspor’un da son yıllarda ortaya çıkan genç antrenörlerden Adnan Başaran hocamızın sorumluluğunda Türkiye 1. Lig ve 2. Lig takımlarında muhtelif sezonlarda top koşturan tecrübeli futbolcumuz Cumhur hocamızın görev yaptığını gözlemledik. Bize göre Cumhur hocamızın en kısa zamanda ülkemizde açılan C Kursu’na bir belge alması zorunluluğunda olduğunu belirtmek isteriz. Beşörenspor takımımızın sezon başında bölgemizin A Pro Lisanslı Antrenörü Muharrem Doğan ile anlaşmışken, her nedense de bu yarı final maçlarında ise takımın başında olmasına bir mana veremedik. Yarı final maçlarında teknik adamız oynayan takım görünümünde idi. Bu durum zararlı mı oldu, faydalı mı oldu? Artık kendileri karar vermelidirler.

4)       Gerek Cumartesi günü oynanan İl Özel İdaresi Spor-Beşörenspor maçında, gerekse de GOP. Stadı’nda oynanan Erbaaspor-Niksar Belediyespor maçında da takımlar pek kaliteli futbol ortaya koyamamasına rağmen her iki müsabaka da maçların başından sonuna kadar müthiş mücadeleli ve tempoları düşmeyen maçlar olarak gözlemledik. Ufak tefek tatsızlıklara rağmen gayet centilmence müsabakalar izledik. Takımlarımızı, futbolcularımızı, teknik adamlarımızı, yöneticilerimizi bu hususta kutluyoruz.

5)       Erbaaspor ile Niksar Bld.spor maçında gözümüze takılan en önemli görüntü, Niksar ve Erbaa’dan gelen iki takımın taraftarlarının maç boyunca görülmemiş bir şekilde yaptıkları tezahüratlar ve takımlarına destek olmalarıydı. Bu arada şeref tribününde aynı ilçelerimizden gelen bayan taraftarların çokluğu da dikkatimizi çekmişti. Yalnız, taraftarlarımızın sahaya patlayıcı madde ve havai fişekler atmaları çok sakıncalı ve takımlar adına da zarar getirebilecek bir davranış olacağını unutmamalıdırlar.

6)       Müsabakaları yöneten bölgemizin tecrübeli hakemlerinden olan Cenk Özgümüş ve Ufuk Sözübek ve yardımcılarını gösterdikleri başarılı idarelerinden ötürü kutlar, bölgemizde bu gibi müsabakaların altından kalkan birer hakem olduklarını spor kamuoyuna gösterdiler. Kendilerini, yardımcı hakemleriyle beraber buradan tekrar kutluyoruz.

7)       Bu gibi müsabakaları organize eden Futbol İl Temsilcimiz Şahap Kural, ASKF Tokat Şube Başkanımız Gürsel Yıldız, müsabakalarda görev alan tüm Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü personelimizi tebrik ediyor ve kutluyoruz.

Tokat 1. Amatör Küme Şampiyonu’nu belirleyecek maçı oynayacak Erbaaspor ile İl Özel İdaresi Spor takımlarına şimdiden buradan başarılar diliyoruz. Hak edenin kazanmasını diliyor ve sayın sporseverlere saygı ve sevgilerimizi sunuyoruz.

"Ercan Süsoy" diğer yazıları için tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku