takip et takip et takip et
Gündem

21 Kasım 2019 - 276 Okunma

ZİLE TAŞLARI EKONOMİYE KAZANDIRILIYOR

Abone Ol

Tokat'ın Zile ilçesinde çıkartılan jasper, kalsedon, ametist, agat, colla wood (ağaç opal) taşları il Milli Eğitim Müdürlüğümüz öncülüğünde kurulan atölyede işlenerek ekonomiye kazandırılıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı, Tokat İl Özel İdaresinin destekleri ile İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz öncülüğünde Zile Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde kurulan süs taşı işleme atölyesinde çalışan kadınlar doğal taşları işleyerek tespih ve çeşitli takı ürünleri üretiyor.

”Yedi farklı çeşit değerli taş çıkıyor”

Tokat İl Milli Eğitim Müdürümüz Murat Küçükali, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü döneminde Zile’de çıkarılan yarı değerli taşların yurt dışına çıkarıldığını belirtti. Bu değerin ilimizde işlenmesi gerektiğini, ülkemize katma değer olarak kazandırılması gerektiğini düşündüğünü ifade etti. Bu manada Halk Eğitim Merkezinde bir atölye açtık. Milli Eğitim Bakanlığımız ve İl Özel İdaresinin destekleriyle atölyemizi açtık. Arazideki taşları tespit ettik, çok değerli bir yapıya sahip ilimiz. 7 farklı çeşit değerli taş çıkıyor. Ağaç opalİ (colla wood) sadece Zile bölgesinde çıkıyor. Jasper, kalsedon, ametist, agat’a kadar 7 çeşit değerli taş çıkıyor. Bunları değerlendirelim dedik.

Bu amaçla kurduğumuz atölyemizde 23 hanımefendi çalışıyor. Döner sermaye üzerinden satılan ürünlerden aile bütçelerine katkı sağlıyorlar. Aynı zamanda bu işle uğraşmaktan da büyük keyif alıyorlar. Bölgemizde çıkan taşlar sadece tespihe dönüşmüyor. Çok farklı süs eşyalarına dönüştürüyoruz. İşlendiğinde değerine değer katıyorlar” dedi.


" ZİLE TAŞLARI EKONOMİYE KAZANDIRILIYOR konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere ZİLE TAŞLARI EKONOMİYE KAZANDIRILIYOR ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda ZİLE TAŞLARI EKONOMİYE KAZANDIRILIYOR ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku