Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.164,78 -0,15%
Çeyrek Altın 1.939,00 -0,15%
Bitcoin 432558 0.10774%
Ethereum 29859 0.48514%
Yarım Altın 3.878,00 -0,15%
Tam Altın 7.701,08 -0,53%
Vajinismus Nedir? Belirtileri Çeşitleri

Vajinismus Nedir? Belirtileri Çeşitleri

ABONE OL
04 Ocak 2023, 01:28:25

Vajinismus, vajina girişindeki kasların kasılması sonucu cinsel birlikteliğin gerçekleşememesidir. Kasılmalar sadece vajinada değil tüm vücutta da görülebilir. Bu durum çiftler için çok zor ve utanç verici olabilir fakat şu unutulmamalıdır ki bu istemsiz gerçekleşen bir durumdur.

Vajinismus Nedir?

Vajinismus, vajina girişindeki kasların kasılması sonucu cinsel birlikteliğin gerçekleşememesidir. Kasılmalar sadece vajinada değil tüm vücutta da görülebilir. Bu durum çiftler için çok zor ve utanç verici olabilir fakat şu unutulmamalıdır ki bu istemsiz gerçekleşen bir durumdur. Cinsel arzu ile bir ilgisi yoktur. Bu durumu yaşayan kadınların profesyonel bir destek alması önemlidir. Her cinsel birlikteliğin hüsranla sonuçlanması vajinismus değildir. Çiftler arasında sorunlara yol açan bu hastalık boşanmaya yol açabilir. Her 100 kadından 2’sinde görülmesine rağmen hala kabul görmüş bir hastalık değildir. 

Neden Vajinismus Görülür?

Vajinismus kesinlikle isteğe bağlı değildir ve istemsizce gelişir bunu anlamak önemlidir. Bunun dışında ise genellikle travmalara dayanır bu tür hastalıklar. Travmatik geçirilmiş bir doğum, tecavüze uğramış birine tanıklık etmek, stres, partnerle yaşanan kişisel sorunlar, özgüven kaybı, anksiyete, ilk cinsel ilişkinin acıtacağı korkusu, yetersizlik hissi, hamilelik korkusu, korunmada yetersizlik, aile içi şiddet, kızlık zarı kavramı baskısı, kızlık zarında yapısal bozukluklar gibi bir çok sebebi olabilir. Vajinanın küçüklüğü, yapılan doğum sonrası sancılarla bir ilgisi yoktur. Bunlar doğru bilinen kesin yanlışlardır.

Vajinismusun Belirtileri

Çoğunlukla ilk kez cinsel ilişkiye girecek kadınlarda görülen bir rahatsızlık olsa da aktif cinsel hayatı olan kadınlarda da görülebilir. Vajinimsmusu olan kadınlar cinsel ilişkiye bacaklarını sımsıkı kapatarak izin vermezler. Genel belirtileri ilişkiye girmekten korkma, penisin vajinaya girememesi, penisin vajinaya girerken yarattığı aşırı ağrı olabilir. Birçok nedenden kaynaklanma ihtimali olsa da genellikle psikolojik nedenlere bağlıdır. Bu durumda bir uzmana başvurulmalıdır. Tüm cinsel ağrılar vajinismus değildir. Eğer vajinismus tanısı var ise cinsel terapiye başlanmalı ya da jinekolojik muayene yapılmalıdır. Vajinismus, tedavisi 100% sağlanabilen bir hastalıktır. Tedaviden sonra tekrar görülmesi beklenilmedik bir durumdur. Tedavisi ertelenirse cinsel dürtüyü zedeleyebilir.

Vajinismus Çeşitleri Nelerdir?

Vajinismus ortaya çıktığı zamana göre ikiye ayrılır. Birincil Primer vajinismus ve İkincil Sekonder vajinismus vardır. Eğer vajinismus ilk cinsel ilişkide ortaya çıkarsa buna Primer vajinismus denir. Genelde kişide oluşan geçmişte kulaktan kulağa yoluyla duyduğu yanlış bilgilerin etkisiyle oluşan bir cinsel etkileşim korkusudur. Bu gibi durumlarda çiftin uyumu zedelenir. Bazense ilk cinsel ilişkiden sonra fark edilen fiziksel sorunlar, kötü bir jinekolog randevusu, düşük yapmak Sekonder vajinismusa sebep olur. Kadının bilinçli bir şekilde vajinasını ilişkiye kapatmadığı aşikar olan durumlarda partner desteği çok önemlidir. Tedavi sırasındaki moral, eşin verebileceği, hastalık süreci için en büyük destektir. 

Vajinismus bir hastalıktır ve bu kabul edilmelidir. Eğer reddedilir ve tedavi geciktirilir ise kalıcı ve kötü sonuçlar doğurabilir. Durumun ciddiyetinin farkında olmak çok önemlidir. Tedavilerde genelde başarı görülmektedir. Tekrarlayan vajinismus çok nadir görülür. Tedavi için Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümüne gidilmelidir. Jinekolog vajinismusun seviyesine göre psikoloğa yönlendirebilir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments