takip et takip et takip et
Gündem

1 Kasım 2019 - 10:15:38 - 442 Okunma

ÜRETEN BİREY UMUTLU AİLE PROJE KONAĞI

İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü, Tokat’ımızdan hazırlanan bir projeye finansman desteği sağladı.

Tokat Uyuşturucu ve Madde Bağımlılığıyla Mücadele Derneği ile İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından ortaklaşa hazırlanan ‘Üreten Birey Umutlu Aile’ başlıklı projeyle Tokat merkezde Behzat mevkiinde bir konak Proje Ofisi olarak kiralandı. Konakta kurulan atölyelerde ilimizdeki 7 yaş ile 22 yaş aralığındaki dezavantajlı gruplara kurslar açılacak. İlk etapta 5’i engelli, 5’i sığınmacı, 10’u dezavantajlı 20 kursiyer atölyelerde el sanatları üzerine vakit geçirmeye, üretim yapmaya başladı. Sosyal aktiviteler, çalıştay, toplantı ve seminerler için özel dizayn edilen konakta; üretim atölyesi, sanat atölyesi ve kütüphane oluşturuldu.

Projenin paydaşları olarak birçok kuruluş yer alıyor. Yeşilay, YADEM, AMATEM, Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Emniyet Müdürlüğü, Kent Konseyi, Milli Eğitim Müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü, Özgür Yaşam Rehabilitasyon Merkezi projenin yararına katkılarda bulunuyor.

PROJE KONAĞINI ZİYARET ETTİK

Tokat Gazetesi olarak projenin öncüsü Derneğin Başkanı Fatma Dinçer’i Behzat’taki proje ofisinde ziyaret ettik, ‘Üreten Birey Umutlu Aile’ projesi ile ilgili bilgiler aldık. Konağı gezdirerek ‘Üreten Birey Umutlu Aile’ başlığıyla kabul gören projelerine dair genel bir bilgilendirmede bulunan Dinçer, projenin amacının Tokat’ta dezavantajlı grupların eğitim ve kişisel gelişimine katkıda bulunmak olduğunu söyledi.

Toplumsal farkındalık düzeyini artırmak istediklerini belirten Fatma Dinçer, konakta kurulan atölyelerde ekonomik, sosyal ve kültürel alanda dezavantajlı grupların yeteneklerinin desteklenip artırılmasını hedeflediklerini kaydetti. Dezavantajlı guruplardan oluşan kursiyerlerle el sanatı becerilerini üretim ekonomisine dönüştürülerek insan kaynaklarını verimli kullanıp çocukları her türlü bağımlılıktan uzak tutmayı planladıklarını ifade eden Dinçer, engelli bireyler ve aileleri için konakta özel alanlar oluşturulduğunu belirtti.

KONAK TARİHİ ÜRÜNLERLE SÜSLENDİ

Konağın tasarımını kültürel dokuya uygun olarak dizayn ettiğini belirten Dinçer, “birçok eşyayı Tokat Mezatı’ndan aldım. 1902 yılına ait el oyma sanatı ile işlenmiş bebek beşiği bulunuyor. Tokat’a özgü gelin kıyafetli yapay mankenler çok dikkat çekiyor. Çıkrık, nostaljik radyo, Tokat’ta uzun yıllar öncesine kadar kullanılan ürünleri misafirlerimiz beğeni ile inceliyor. Çevre düzenlemesi yapmayı, konağa bahçe kazandırmayı istiyoruz. Böylece geniş bir alanda hizmet sunacağız.” Dedi.

ENGELLİ BİREYLER İÇİN GELİR KAPISI

Kısa süre içerisinde konağın tüm ihtiyaçlarının tamamlanacağını belirten Dinçer, “ofisimizde kurulan atölyelerde engelli bireyler takı ve aksesuar ürünlerini kendileri yapacak. Ürünlerin satışı ile onlar için bir gelir kapısı oluşacak.” şeklinde konuştu.

ESKİ ANNE VE BABA EVLERİNE ÖZLEM

Konağın ayrıca kahvaltı evine çevrilmesini planladıklarını söyleyen Dinçer, “tüm grupların rahatlıkla kahvaltılarını yapmaları için bir düşüncemiz var. Belki öğle yemeğini de çıkartabiliriz çünkü öyle bir talep geldi. İnsanlar artık birbirine benzeyen sosyal mekânlardan bıktılar, eski anne ve baba evlerine benzeyen yerlerde oturmak istiyorlar. Konferansa geldiklerinde gürültüden uzak, nezih bir ortam istiyorlar.” dedi.

PROJELER

Hayata geçirmeyi planladıkları projeleri anlatan Dinçer, “Konağımızda kütüphanemiz mevcut. Öğrencilerle eğitim, seminer, konferans vereceğiz. Takı tasarım, deri kursu, madde bağımlılığı ile mücadele eğitim semineri, aile çocuk ana sağlığı beslenme semineri, şiir söyleşileri, aile eğitimi, aileler için moral gecesi düzenlenecek. İlerleyen zamanda Tokat gezisi ve piknik yapacağız.  Proje kapsamında çocuklara uçurtma etkinliği yapacağız. Madde bağımlılığına gitmeden çocukları korumayı amaçlıyoruz. Haftaya Üretim Atölyesinin açılışını yapacağız. Sonrasında aile eğitimleri gerçekleştirilecek. Ailelere çocuklarda ani gelişen alışkanlık ve davranışlar karşısında nasıl davranmaları gerektiğini anlatacağız. Uyuşturucu bağımlılığı olan çocukları kazanmak için çabamız olacak. Amacımız çocukların uyuşturucuya hiç bulaşmamalarını sağlamak. Her hafta buraya farklı gruplar gelecek, çalıştay ve toplantılar yapacağız. Böylesi bir ortamın oluşmasında katkıda bulunan tüm paydaşlarımıza çok teşekkürler.” diyerek konuşmasını tamamladı.


" ÜRETEN BİREY UMUTLU AİLE PROJE KONAĞI konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere ÜRETEN BİREY UMUTLU AİLE PROJE KONAĞI ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda ÜRETEN BİREY UMUTLU AİLE PROJE KONAĞI ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku