takip et takip et takip et
Gündem

26 Aralık 2019 - 1280 Okunma

TÜRK OCAKLARINDAN DOĞU TÜRKİSTAN KONFERANSI

Abone Ol

Başkan Karan: “Eğer bu konuya başta Türkiye Cumhuriyeti olarak sessiz kalırsak, Aliya İzzetbegoviç’in dediği gibi “Orada her şey bittiğinde, soydaşlarımızın hatırlayacağı tek şey Allah’ın belası Çinlinin yaptıkları değil, bizim sessizliğimiz olacak.” Muhammadali Emin: “Türkiye Cumhuriyeti Devletinin desteğini yeterli görmüyorum.”

Türk Ocakları Tokat Şubesi, Doğu Türkistan’da yaşanmakta olan Çin zulmünü Türkiye gündeminde tutmak üzere Ankara Üniversitesi’nden Muhammadali Emin’i Tokat’ta konuk etti. Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi 15 Temmuz Kongre ve Kültür Merkezi Milli İrade Salonu’nda ‘GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE DOĞU TÜRKİSTAN’ başlığı altında konferansın konuşmacısı olan Muhammadali Emin, “Türkiye Cumhuriyeti Devletinin desteğini yeterli görmüyorum. Uluslararası alanda, TBMM’de Çin’i kınama kararı çıkabilir. Çin aslında Türkiye’nin tepkisinden çekiniyor, tavizler verebilir. Çinliler bizi çok iyi tanıyor ama biz onları tanımıyoruz.” mesajı verdi.

Konferansın sunumunu Uğur Hızarcıoğlu yaptı. Açılış konuşmasını Türk Ocakları Tokat Şubesi Başkanı Yasin Bedrettin Karan gerçekleştirdi.

TÜRK OCAKLARI BAŞKANI YASİN BEDRETTİN KARAN:

“HAKSIZLIK KARŞISINDA SUSAN DİLSİZ ŞEYTANDIR”

Türk Ocakları Tokat Şube Başkanı Yasin Bedrettin Karan özetle “Basına sızan görüntülerden gördüğünüz gibi, Çin belgelerinde kamplarla ilgili talimatlar ortaya çıkmış ve asla merhamet gösterilmemesi ifşa edilmiştir. Olayların bu şekilde devam etmesi halinde emsali görülmemiş bir soykırıma dönüşecek olan bu uygulama ve baskıları gündeme getirilmesi asla Çin’in iç işlerine karışılmak olarak değerlendirilmemeli, ekonomik ve stratejik iş birliği düşünülerek milyonlarca Müslüman Türk’ün, tüm dünyanın önünde asimilasyona uğramasına izin verilmemelidir. Çin’in Doğu Türkistan’da uzun süredir terörizm ve dini aşırılık bahanesiyle devam ettiği insan hakları ve inanç hürriyeti kısıtlamalarından ve yeniden eğitim kampları adıyla açık hava hapishanesi şeklinde kurduğu, çağdaş, posmodern, nazi işkence kamplarından biran önce vazgeçmesi, yasa dışı bir şekilde gözaltında tuttuğu yaklaşık bir buçuk milyon Müslüman Türk soydaşımızı serbest bırakması çağırısında bulunuyor, başta Türkiye Cumhuriyeti yöneticileri olmak üzere Uluslararası toplumu bu konuda duyarlı davranmaya ve çözüm üretmeye davet ediyoruz. Eğer bu konuya başta Türkiye Cumhuriyeti olarak sessiz kalırsak, Aliya İzzetbegoviç’in dediği gibi “Orada her şey bittiğinde, soydaşlarımızın hatırlayacağı tek şey Allah’ın belası Çinlinin yaptıkları değil, bizim sessizliğimiz olacak.” Türk Ocakları olarak bizim tek arzumuz Doğu Türkistan’daki Müslüman Türk halkına karşı yürütülen bu gayri insani kampanyanın sona erdirilmesidir. Kardeşlerimizin emperyalistlerin savaşına malzeme olarak kullanılmasına HAYIR diyoruz! Doğu Türkistan diye bir yer olmadığını, Uygurların Türk olmadığını iddia ederek tarihi ve Türk kimliğini inkar eden Çin hükümetini Türkiye ve diğer Türk devletleriyle iyi ilişkiler kurmak istiyorsa biran önce bu yoldan dönmeye ve Doğu Türkistan’ın, Türk kimliğini silmesinden vazgeçmeye çağırıyoruz.” dedi.

TÜRK’TEN ÇIĞLIK ŞİİRİ

Eğitimci hemşehrimiz Abdülkadir Türk, konferans öncesi ‘ÇIĞLIK’ başlıklı şiiri ile Doğu Türkistan Türklerinin sesi oldu.

MUHAMMADALİ EMİN:

“HERKESİN DESTEĞİ GEREKTİR”

Sonrasında Ankara Üniversitesinden aslen Doğu Türkistanlı olan Muhammadali Emin konuşmasını yapmak üzere kürsüye geldi. Slaytlar eşliğinde Doğu Türkistan’ın fiziki, coğrafi, siyasi, ekonomik durumlarını yansıtan bilgileri aktardı. “Doğu Türkistan’da 25 milyon Türk nüfusu yaşamaktadır. Çin’in tarımda yüzde 58-60’ını Doğu Türkistan karşılıyor. Bölgede keşfedilen kömür rezervi 27 milyar ton olup Çin’in genel rezervinin yüzde 40’ını oluşturmaktadır. Petrol ve doğalgaz rezervleri 30 milyar ton olup Çin’in genel rezervinin yüzde 35’ini oluşturmaktadır.” diyen Emin Çin’deki kamplarda 2-3 milyon Türk’un kaldığının tahmin edilmekte olduğunu belirtirken şuanda kendi ailesinden de haber alamadığını söyledi. Çin tarafından 2008 yılında Pekin Olimpiyat Oyunlarının güvenliği bahane edilerek dini nikah kıyılması, cenazelerin kaldırılması, halk tarafından kutsal sayılan mekanların ziyareti ve halka açık ortamlarda ibadet edilmesi dahil 23 çeşit dini faaliyetlerin Doğu Türkistan genelinde yasa dışı ilan edildiğini anlattı. Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’da 01 Nisan 2017 tarihi itibarıyla Dini Aşırılığa Savaş ve Yok Etme Genelgesini uygulamaya başladığını duyurdu.

ÇOCUKLARA VERİLMESİ YASAK İSİMLER

Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’da çocuklara Mücahit, Cihat, Ayşe, Talip, Muhiddin, Muhammed, Müslime, İmam, Osman, Vahap, Ebubekir, Seda, Usame, Zikrullah, Nasrullah, Müslim, Sümeyye, Türkzat, Türknaz, Ezher, Haci, İslam, Arafat ve Medine isimlerinin verilmesini yasakladığını anlattı.

Konferans bitiminde katılımcılardan ve öğrencilerden gelen sorulara yanıtlar veren Muhammadali Emin “Türkiye Cumhuriyeti Devletinin desteğini yeterli görmüyorum. Uluslararası alanda, TBMM’de Çin’ i kınama kararı çıkabilir. Çin aslında Türkiye’nin tepkisinden çekiniyor, tavizler verebilir. Çinliler bizi çok iyi tanıyor ama biz onları tanımıyoruz.” diyerek  Amerika, Doğu Türkistan’ın Çin’in yumuşak karnı olduğunu biliyor, Çin’i durdurmak için kullanabiliyor bu durumu. İnşallah bir gün bağımsız Doğu Türkistan kurulur. Çinlinin bir sözü var: Benden olmayan herkes şüpheli! Ötekileştirme var Çin’de.” dedi. “DOĞU TÜRKİSTAN İÇİN HERKESİN DESTEĞİ GEREKTİR.” vurgusuyla konuşmasını tamamladı.

Konuşmanın bitiminde günün anısına Türk Ocakları Tokat Şube Başkanı Yasin Bedrettin Karan ve Prof. Dr. Kubilay Özyer tarafından plaket takdimi oldu.


" TÜRK OCAKLARINDAN DOĞU TÜRKİSTAN KONFERANSI konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere TÜRK OCAKLARINDAN DOĞU TÜRKİSTAN KONFERANSI ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda TÜRK OCAKLARINDAN DOĞU TÜRKİSTAN KONFERANSI ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku
şekilli nick yazma BeConvert codlio web tasarım ajansı kutrtv ilhan kut kimdir
html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf html to pdf