takip et takip et takip et
Gündem

11 Aralık 2019 - 346 Okunma

TURİZM İÇİN BİR ARAYA GELİNDİ

Abone Ol

Kültür ve Turizm Bakanlığının himayelerinde İzmir Büyük Şehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde bu yıl 13'üncüsü 05 Aralık-07 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilen Travel Turkey İzmir Fuarı’na Tokat’tan da Tokat Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü öncülüğünde sektördeki konaklama ve turizm acentalarının temsilcileri katıldı.

Turizmde sektörün meslektaşları ve paydaşları İzmir’de gerçekleşen fuarın ardından Tokat’a döndüklerinde Dedeman Otelde bir araya geldi. Fuar ortamının konuşulduğu toplantıda; Tokat’ın ticari pastasının nasıl büyütüleceği, sürdürülebilir kılınacağı, eksik hususların neler olduğu, sosyal yaşam alanlarının nasıl çeşitlendirilip renkli hale getirileceği üzere istişarelerde bulunuldu. İl Kültür ve Turizm Müdürü Adem Çakır, Müdür Yardımcısı Ali Uçar, Dedeman Otel adına Serdar Küçükyıldız ve Tuna Özgür, Yazmacılarhanı Butik Otel adına Özkan Gündüzlü, Çavuşoğlu Tower Otel adına Kubilay Çinkılıç, Ali’n Otel adına Orkun Bakır, Tatil Dostu Turizm Acentası adına Ekrem Uçkun gazetemiz sahibi Fatih Kılıç’a açıklamalarda bulundu.

Gazeteci Fatih Kılıç buluşmanın ardından yaptığı paylaşımda “Turizmde sektörün meslektaşları ve paydaşları İzmir’de gerçekleşen fuarın ardından açıklamalarını aldık, fikirlerimizi beyan ettik. Mesleki dayanışma ve güç birliği yapıldığını görmek ilimizin turizm ivmesinin daha da yukarılara çıkacağının bir nişanesiydi.” diye yazdı.

Gazeteci Fatih Kılıç’ın fuar ortamı ve ilimizin turizminin geleceğine dair yapılan istişarenin ardından kamuoyuna sunduğu notları şöyle oldu:

*Turizmde ekilenin biçilmesi hemen olmuyor. Tokat’ımız geçtiğimiz iki yıl öncesinden daha ileri bir noktada. Tokat’a gelip, gezen gören ‘böyle bilmiyorduk’ diye olumlu bir hayret ifadesiyle karşılık verebiliyorlar.

*Karadeniz Turlarının Tokat’a uğramadan geçmemeleri için planlama yapılıyor. Tokat’ın gizem içeren birçok doğal güzelliği var iken bu gizemi turizmin ilgi alanına sunabilmeliyiz ve gelecek olanlar bu gizemi yerinde görmek için heyecanlı bir şekilde gelmeliler. Ve geldiklerinde hizmet ve sosyal yaşantının renkliliği ile ‘iyi ki geldik’ dedirtilebilmeli. Bunun için alt yapıdaki eksikliklerin giderilmesi gerekir ki gelenin mutlu ayrılması sağlansın.

*Deneyim Turları Tokat için destinasyon içeriği olmalı. Bir grup gelir EKO Turizm ve Gastronomi üzerine deneyimleri tadar. Bir grup kültür zenginliğinin peşinden gider. Bir grup doğa sporları ile ortam bulur. Çeşitliliği artıracak tur içeriği planlanacak.

*Tokat’ın turizmden yeteri kadar yararlanamadığı gibi bir olumsuz algı olsa dahi rakamlara bakıldığında 2018 yılında Amasya ilinden toplam konaklama sayısı 363 bin iken Tokat’taki konaklama sayısı 478 bin olmuş. Haliyle kendimizi olumsuz düşüncenin altında karamsarlığa atmayalım. Tokat’ta turizm var ve daha da artabilecek potansiyeli harekete geçirilebilir. Ki bu rakamlar Tokat’taki konaklama için ancak yüzde 24 doluluğu ifade ediyor.

*Tokat’ın hava yolu ulaşımı faaliyete geçtiğinde çok ciddi bir faydası olacaktır. Tokatlının ya da Tokat’a gelmek isteyenin Sivas havalimanıyla işi kalmayacaktır ve ayrıca Sivas ilindeki hava şartları olumsuz olduğunda pek rahatlıkla Tokat Havalimanına Sivas’a gelecek uçaklar inebilecek ve buradan aktarımları sağlanabilecektir.

*Turizmde tanıtım bütçelerinin daha yukarılara çekilmesiyle rekabet edebilirlikte Tokat’ın eli güçlenmelidir. Turist çekilebilecek illerde Tokat’ın tanıtım reklamları yapılabilir. Bunun yolu da finansmanın artırılmasıdır.

*Turizm Bakanlığının Tanıtım Ajansına her yıl konaklama tesisleri belirli bir rakamı yatırmak zorunda iken Tokat’ın firmalarının yatırdığı paranın ne kadarı Tokat’a Tanıtım Ajansı üzerinden gelecek? Buna yönelik şimdiden bir lobi oluşturulması gerek.

*Tokat’ımızda konaklamaya, ticari faaliyetlerine, turizm gezisine gelen yerli yahut yabancıların ili gezmek istediklerinde, oturup bir yemek, içecek almak istediklerinde, akşam sosyal renklilik içinde olan bir sokağında, mekanında bulunmak istediklerinde buna yanıt verebilecek işletmeler ve sokaklar olmalı. Sosyal hayatta renklilik ortaya çıkarılmalı.

*Tokat merkez ve ilçelerinin kendilerine özgü potansiyellerinin üst çatıda iyi bir senkronu olmalı. Birbirini destekleyen, rekabeti kıymetlendiren ve birbirini ileri taşıyan anlayış ile organizasyonlar sağlanmalı.

*İstanbul Emitt Fuarı Ocak ayı sonunda yapılacak. Oraya katılım için şimdiden harekete geçilmeli ve hazırlıkları yapılmalı.


" TURİZM İÇİN BİR ARAYA GELİNDİ konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere TURİZM İÇİN BİR ARAYA GELİNDİ ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda TURİZM İÇİN BİR ARAYA GELİNDİ ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku