takip et takip et takip et
Gündem

20 Kasım 2019 - 203 Okunma

TOKAT’TAN İSTANBUL’A PUŞİDE

Abone Ol

Türk Süsleme Sanatı içinde önemli bir yere sahip Maraş işi puşidelerin gelecek nesillere aktarılması için geliştirilen proje kapsamında üzerinde puşide olmayan sandukalara yeni puşide üretilmesine karar verildi. İlk olarak Sultan Ahmet Türbesi’ndeki sandukalar için planlanan puşide Tokat'ta üretildi.

Tokat Olgunlaşma Enstitüsü Puşide Projesinin ilkini tamamladı. Proje kapsamında zamanla yıpranan ve Maraş işi tekniği ile yapılan puşideler, gelecek nesillere aktarılmak üzere yenilenecek.

Bu doğrultuda Tokat Olgunlaşma Enstitüsünde İstanbul Sultan Ahmed Türbesi’ndeki sandukalar için puşide üretimine geçildi. Sultan Murad Oğlu Ahmed Türbesi için Olgunlaşma Enstitüsünde üretilen puşide, tamamlandıktan sonra İstanbul’a gönderildi. İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Erarslan, kuruma gelerek aylar süren çalışmanın sonucunu yerinde inceledi.

Erarslan, Olgunlaşma Enstitülerinin çalışma şeklini ve amacını anlatarak puşide projesinin önemine değindi.

Tokat Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Filiz Vanlıoğlu proje hakkında bilgiler vererek şunları söyledi:

“Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesinde, İstanbul Türbeler Müze Müdürlüğü ve Olgunlaşma Enstitüleri işbirliği ile gerçekleştirilen bir projedir. Projemizdeki amacımız; Kültür tarihimize desen, hat, işçilik, malzeme ve süslemeleriyle ışık tutan, dekoratif ve tarihi nitelikleriyle Türk Süsleme Sanatı içinde önemli bir yere sahip puşidelerden üzerinde “Maraş işi” bulunanların desen arşivini hazırlayıp, uygun bulunanların üretimini gerçekleştirmek ve kültür mirasımızın gelecek nesillere aktarılabilmesini sağlamaktır.  Bu süreç sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin kültür tarihimize olan hassasiyeti, bizi yönlendirmesi ve himayesi altına alması ile başlamış oldu.  İstanbul’da bulunan Osmanlı Hanedanı’na ait türbelerde Maraş işi ile işlenmiş puşideler olduğunu ve bu puşidelerin zamanla yıpranarak yok olma tehdidi taşıdığı öğrenildi. Türk Süsleme Sanatı içinde önemli bir yere sahip bu Maraş işi puşidelerin gelecek nesillere aktarılmasının kültürümüz açısından önemli olduğunu düşünerek bu hususta neler yapılabileceği istişare edildi ve proje geliştirildi.  İstanbul Türbeler Müze Müdürlüğü ile yapılan görüşmeler ve yürütme kurulu toplantıları neticesinde üzerinde puşide olmayan sandukalara yeni puşide üretilmesine karar verilmiş ve ilk olarak Sultan Ahmet Türbesi’ndeki sandukalar için puşide üretilmeye başlanmıştır. Sultan Ahmet Türbesi sandukaları için üretilecek puşidelerin desenleri bu türbenin klasik dönem çini bezemelerinden esinlenerek hazırlanmıştır. Burada bizim üstlendiğimiz kısmı Sultan Ahmet Türbesi’ndeki sandukalardan biri için bir puşide hazırlamaktır.  İlk olarak desen arşivi hazırlanacağı için fotoğraf çekim ekibi tarafından tüm puşidelerin ayrıntılı olarak fotoğrafları çekildi. Bu fotoğraflardan faydalanılarak, hattat, müzehhip, resim, el sanatları ve nakış öğretmenlerinden oluşan bir ekip tarafından aslına sadık kalınarak çizilen puşide desenleri, grafik tasarımcılar tarafından vektörel hâle getirilerek dijital ortamda arşivlendi. İçinde olduğumuz son aşamada ise uygun olan desenlerin de üretimine geçildi. Sultan Murad Oğlu Ahmed Türbesi için 8 öğretmenimiz 3 ay çalıştı ve çalışmanın sonuna gelindi. Puşidemizi bugün İstanbul’a teslim edeceğiz inşallah.”


" TOKAT’TAN İSTANBUL’A PUŞİDE konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere TOKAT’TAN İSTANBUL’A PUŞİDE ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda TOKAT’TAN İSTANBUL’A PUŞİDE ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku