Dolar 27,2665 0.21%
Euro 28,9499 0.35%
Gram Altın 1.672,54 -0,22%
Çeyrek Altın 2.807,00 -0,14%
Yarım Altın 5.613,00 -0,16%
Tam Altın 11.163,52 -0,24%
TOKAT’TAN 25 YILDIR DÜNYA GÜREŞ ŞAMPİYONASI ÇIKMIYOR

TOKAT’TAN 25 YILDIR DÜNYA GÜREŞ ŞAMPİYONASI ÇIKMIYOR

ABONE OL
19 Aralık 2019, 10:21:19
Eski Dünya Güreş Şampiyonası Turan Ceylan, gazetemize yaptığı açıklamada Tokat’ta 25 yıldır Dünya Güreş Şampiyonası çıkmamasının çok bir kayıp olduğunu belirtti.

Güreşe 1978 yılında güreşe başlayan, ülkemizi ve Tokat’ımızı 1996 Atlanta Olimpiyat Oyunları’nda temsil eden Turan Ceylan, ata sporumuz güreşe hizmetlerine devam ediyor. Uzunburun Güreş Eğitim Merkezi’nde Hüseyin Akbaş ve kendisi gibi güreşçiler yetiştiriyor. Serbest Güreş Dünya Şampiyonası Ceylan, gazetemize açıklamalarda bulundu.

TURAN CEYLAN:

 “AFYON’DA MEMLEKETİMİZE EN İYİ ŞEKİLDE TEMSİL ETTİK”

“BU MEMLEKETE ŞAMPİYONLAR LAZIM”

Sözlerine Afyon’da yapılan Güreş turnuvasının değerlendirmesiyle başlayan Ceylan, “Afyon’da yapılan güreş müsabakaları gerçekten çok büyük bir müsabakaydı. Türkiye geneli katıldığı bir müsabakalardı. Kulüpler katıldı, bölgeler katıldı ve eğitim merkezleri katıldı. Gerçekten bizim sporcularımızla Afyon’da 1. Lige çıkma çok büyük başarı. Bizim sporcularımızın çoğu 2003-2004’lü. Biz arada 2002’lerle güreştik. Bu sene 2002’liler hâlâ Yıldız. Seneye onların hiçbiri Yıldız olmayacak. Ona nazaran gittik, lig müsabakalarında memleketimize en iyi şekilde temsil ettik, 1. Lige çıktık. İnan bu bizim için büyük bir başarı. Bu başarıyı inşallah 1. Ligde de en az ilk 6’ya girerek daha da pekiştirmek istiyoruz. Buda bizim görevimiz. Sonuna kadar görevimizi yapmaya çalışıyoruz. Çünkü bu memlekete şampiyonlar lazım. İnşallah tek amacımız şampiyonların devamını burada sağlamaktadır.”

25 YILDIR BU MEMLEKETTE DÜNYA ŞAMPİYONASI ÇIKMAMASI ÇOK BÜYÜK BİR KAYIP

25 yıldır Tokat’tan Dünya Şampiyona çıkmamasının büyük bir acı olduğunu ifade eden Ceylan, “Güneş deyince akla Tokat, Tokat deyince aklına Güneş gelir. Ben bunu yıllarca yaşadım. 25 yıldır bu memlekette dünya şampiyonası çıkmamasının çok büyük bir kayıp olduğunu belirtmek istiyorum. Bu eksikliğin en büyük nedeni Tokat’ta Güreş adına kulübün olmamasıdır. Bizim çocuklarımız Güreş Eğitim Merkezi’nde yetiştiriyoruz biz, başka şehirlere gönderiyoruz. Büyük şehirlerde sporcularımız ayak uyduramıyor. Bende gittim büyük şehirlere. 6 yıl bölgede güneştim, 6 yıl sonra Ankara’ya giderek orada güreştim. Allah bize Dünya Şampiyonasını Ankara’da nasip etti. Benim zamanımda memleketimde kulüp olsaydı belki ben iki kere Dünya Şampiyonu olurdum veya 3 kere Dünya Şampiyonu olurdum. Bizde o kapasite ve potansiyel var. Şu andaki Memleketteki en büyük eksiğimiz, eğer bu 25 yıl içinde Dünya Şampiyonası çıkmamasının tek sebebi Tokat’ta bir kulübün olmayışıdır. Çok iyi güreşçilerimiz var şu anda. Mustafa Kaya, Soner Demirtaş ve Rıza Kayaalp gibi. Bunlar zaten Avrupa Şampiyonları. Tokat’ta güreş adına bir kulüp olsun ben iddia ediyorum Türkiye’de en kötü ilk 3’e oynarız. Yine söylüyorum en büyük sebebi Tokat’ta 1. Lig kulübü ve A Takım Kulübün olmamasıdır.”

DİKKAT!  TOKATLILAR, MEMLEKETLERİ İÇİN ÇALIŞIYOR

TOKAT’TA GÜREŞE HİZMET İSTENİLİYORSA, GÜREŞ ADINA KULÜP AÇSINLAR

Tokat Gazetesi aracılığıyla Tokat protokolüne seslenen Eski Dünya Güreş Şampiyonası Turan Ceylan, “Ne yapsın etsinler, Tokat’ta güreşe hizmet istiyorlarsa, Tokat’a iyi bir kulüp açsınlar. Açsınlar ki buradaki çocuklar heba olmasın. Bu ülkenin şampiyonları ihtiyacı var. 25 yıl, Tokat gibi bir yerde 25 yıldır Dünya Şampiyonu çıkmamasının çok büyük eksik olduğunu düşünüyorum. Çok büyük eksiklik olduğunu düşünüyorum. Sizce de öyle değil mi? Tek arzumuz tek istediğimiz, parti kanalından mı olur veya siyasi kanallarından mı olur ne yapıp edip bu memlekete kulüp açılması gerekiyor.”

GÜREŞİ VALİMİZE ÇOK İYİ ANLATILMASI GEREKİYOR

“Allah razı olsun valimizden. Şahsım adına ben canı gönülden çok teşekkür ediyorum. Spor Tokat projesi sayesinde spor adına Tokat’ta çok büyük şeyler yapıyor, yapmaya da devam ediyor. Röportajımızın başında da belirtmiştim, Tokat deyince Güreş, Güreş deyince akla Tokat geliyor. Bunu sayın valimize çok iyi anlatılması gerekiyor. Tabii ki spor yapan herkes şampiyon olacak diye bir kaide yok. Memlekette sağlıklı bireylerde gerekli ama bu Memlekette bireylerin yanında şampiyonlarda gerekli. Bu emeklerin devamın da sayın valimiz buna öncülük olup bir kulüp açsa ben iddia ediyorum bu yatırımlar daha da iyi yerini bulacak. Valimizden en büyük isteğimiz bu işe bir öncülük edip bize bir kulüp kurarlarsa çok memnun oluruz.

GÜREŞE HİZMET ETMEK BİR İBADETTİR

“Bize bu imkânı verdiğiniz için Tokat Gazetesi’ne çok teşekkür ederiz. Çünkü güreş bizim ata sporumuz. Güreş bizim ortak değerimiz. Güreşçi olsan da olmasan da biz Türklerin ata sporudur güreş. Ben her zaman bunu söylerim iddia ederim. Güreşe hizmet etmek bir ibadettir. Bunun içinde herkes var, Güreşçi olanda olmayanda.  Söylediğim gibi herkesin görüşü destek verip bu Memlekete, bu ülkeye şampiyonlar yetiştirmesi. Bizler görevimizi yapıyoruz onlardan da destek bekliyoruz.  Sizlere de tekrardan Teşekkür ederim bu sorunumuzu dinleyip haberleştirdiğiniz için.” dedi.

DİKKAT!  FERDİ HARDAL'DAN GÜMÜŞ MADALYA
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments