takip et takip et takip et
Gündem

15 Ekim 2020 - 532 Okunma

TOKAT TARİHİ ZENGİNLİKLERİ İLE AÇIK HAVA MÜZESİ

Abone Ol

Vali  Dr. Ozan Balcı, Tokat Valiliği koordinesinde Belediye ve OKA desteği ile devam eden bir dizi çalışmaları yerinde inceleyerek, bilgi aldı.  İncelemelerini Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu beraberinde gerçekleştiren Vali Dr. Ozan Balcı, Valilik koordinesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı ve OKA desteği ile Müze Okulu olarak ülkemizin ilk “Çocuk Müzesi” olma özelliğini taşıyacak olan Suluhan’da devam eden çalışmaları yerinde inceledi.

TÜRKİYE’DE İLK OLACAK ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Anadolu’nun ilk Türk-İslam Üniversitesi olan Belediye ve OKA desteği ile Türk İslam Bilim Tarihi Müzesine dönüştürülecek Yağıbasan Medresesinde devam eden çalışmaları yerinde inceleyen Vali Dr. Ozan Balcı, tüm bilimlerin içerisinde yer aldığı, çocukların yap-dene-oluştur noktasında atölyelerin yer alacağı, eğitim görecekleri bir alan ile hizmete sunulacak Bilim Tarih Müzesinin Türkiye’de ilk olacağını söyledi. Sulusokak Tarihi Kent Meydanı  yol ve çevre düzenlemesi çalışmalarını yerinde inceleyen Vali Dr. Ozan Balcı, çalışmalarla ilgili bilgi aldı.  Daha sonra, Sulusokak’ta Osmanlı döneminden kalma, halk arasında “Sık dişini helası” olarak bilinen Belediye tarafından devam eden restorasyon çalışmaları ile “Su ve Temizlik Müzesi” olarak turizme kazandırılacak alanda incelemelerde bulunan Vali Dr. Ozan Balcı, yapılacak restorasyon çalışmaları ile Tokat’ın tanıtımına, tarihine, kültürüne katkı sağlayacak projede emeği geçen herkese teşekkür etti.  Tokat, Kültür, Sanat ve Eğitim Vakfının (TOKSEV) Halit Bey Sokakta devam eden hizmet binası inşaat çalışmalarını yerinde inceleyen Vali Dr. Ozan Balcı, restorasyonu devam eden hizmet binasındaki çalışmaların tamamlanması ile yeni kurulan Tokat Kültür, Sanat ve Eğitim Vakfı’nın burada hizmet vereceğini kaydederek vakfın eğitim anlamında ilkokuldan üniversiteye kadar öğrencilerimize burs vereceğini, kültür-turizm, sanat anlamda çalışmalar ve etkinlikler düzenleneceğini kaydetti.   Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat’ın, tarihi, turistik ve kültürel zenginliği olan bir şehir olduğunu söyledi. Tokat’ın bu müthiş tarihi zenginlikleri ile adeta bir açık hava müzesi olduğunu ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, bu tarihin korunarak gelecek nesillere aktarılmasını önemsediğini söyledi. Tokat Valiliği koordinesinde başlatılan projelerle restorasyon çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür etti. 


" TOKAT TARİHİ ZENGİNLİKLERİ İLE AÇIK HAVA MÜZESİ konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere TOKAT TARİHİ ZENGİNLİKLERİ İLE AÇIK HAVA MÜZESİ ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda TOKAT TARİHİ ZENGİNLİKLERİ İLE AÇIK HAVA MÜZESİ ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku