takip et takip et takip et
Sulusaray

7 Ekim 2019 - 628 Okunma

SULUSARAY KAPLICA SUYU “KUSURSUZ”

Abone Ol

Tokat'ın Sulusaray ilçesinde yapımına başlanan Tokat Termal Sulusaray Kaplıca suyuyla ilgili inceleme sonuçlandı. Çapa Tıp Fakültesi, Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Müfit Zeki Karagülle'nın yaptığı incelemede kaplıcanın Bakteriyolojik değerlendirmede “0” toplam bakteri sayısıyla “kusursuz” olduğu belirtildi.

Sulusaray’da yapımı devam eden termal tesiste kullanılacak kaynak suyu ile ilgili inceleme tamamlandı. İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi, Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Müfit Zeki Karagülle tarafından yapılan incelenme sonrası düzenlenen raporda dikkat çekti. Raporda ‘kaynak suyu Termomineral su grubunda yer almakta, aynı zamanda “kükürtlü, florürlü ve silisyumlu özel balneolojik su” niteliği taşımaktadır ifadelerine yer verildi. Bakteriyolojik değerlendirmede “0” toplam bakteri sayısıyla “kusursuz” bulunan ve Tıbbi Ekolojide “özel” olarak nitelendirilen kaynak suyunun kullanım alanlarının Balneoterapi (Banyo kürleri), Hidropinoterapi (içme kürleri), İnhalasyonterapi (Soluma kürleri), İrrigasyon/lavajlar (Sindirim ve kulak – burun-boğaz yıkamaları) olarak sıralandı. Suyun Balneolojik kullanım potansiyeli taşıdığı rahatsızlıklar ise cilt rahatsızlıkları, sedef , egzama, akne olarak belirtildi. Öte yandan Gaziosmanpaşa Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada ise kaynak suyunun cilt kanserine yol açan melanoma hücrelerini önemli ölçüde yok ettiği klinik olarak ortaya koyuldu.

HANGİ HASTALIKLARIN TEDAVİLERİNDE KULLANILIYOR

Romatizmal rahatsızlıklar: Dejenaratif Eklem rahatsızlıkları, İnflamatuar romatizmal hastalıklar, Yumuşak doku romatizmaları (fibromyalji), Bel ve boyun ağrıları, Omuz ağrısı ve tutulmaları, Bursit ve tendinitler. Kas iskelet sistemi ortopedik hastalıkları: Travmatik Lezyonlar (kazalar, yaralanmalar, kırıklar) sonrası, postoperatif dönemler (ortopedik ameliyatlar) sonrası. Sinir sistemi hastalıkları: İnme/felç (stroke) sonrası dönem, parkinson hastalığı, multiple skeroz. Ayrıca tüm bunların yanında soluma kürlerinde; Astma bronşiyal, Kronik bronşit ve KOAH (Kronik obstrüktif akciğer hastalığı) tedavilerinde de kullanılan termal su tesisin inşasının tamamlanmasının ardından vatandaşların hizmetine girecek.


" SULUSARAY KAPLICA SUYU “KUSURSUZ” konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere SULUSARAY KAPLICA SUYU “KUSURSUZ” ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda SULUSARAY KAPLICA SUYU “KUSURSUZ” ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku