Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.164,78 -0,15%
Çeyrek Altın 1.939,00 -0,15%
Bitcoin 432558 0.10774%
Ethereum 29859 0.48514%
Yarım Altın 3.878,00 -0,15%
Tam Altın 7.701,08 -0,53%
Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır?

ABONE OL
13 Ocak 2023, 01:20:05

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır? Ne yaparsam devletten kira yardımı alırım gibi sorularınızın tüm cevabı bu haberimizde.

Devlet tarafından gerekli nedenler ile yapılan kira yardımları, her geçen gün daha fazla kişiye ulaşmaktadır. Evleri risk bölgesinde bulunan, dar gelirli bir geçime sahip olan veya pandemi sürecinde işsiz kalan birçok vatandaşa yapılan kira yardımı, birçok kişinin Devletten kira yardımı nasıl alınır? sorusunu sormasına neden olmuştur. Devletten kira yardımı nasıl alınır, hangi belgeler gerekir?

Devlet Tarafından Yapılan Kira Yardımı Nedir?

Dar gelirli aileler başta olmak üzere kentsel dönüşüm sırasında mülk veya kira sözleşmesi sonlanacak kişilere verilmesi hedeflenen ve 2012 yılından itibaren milyonlarca ihtiyaç sahibine sunulan kira yardımı, bu vatandaşların ihtiyaç durumunda devlet tarafından verilen yardımlardan faydalanması sayesinde sonuçlanır.

Açlık seviyesinin altında bir gelire sahip olan dar gelirli ailelerin ve kentsel dönüşüm sırasında mülk kaybı, kira sözleşmesi kaybı gibi durumlarda olumsuz etkilenmesi öngörülen ailelerin başvuru hakkının bulunduğu bu yardım, gerekli koşulların sağlanması durumunda birçok aileye verilmeye devam etmektedir.

Kira Yardımı Yapan Devlet Birimleri

Kira yardımına başvuran ihtiyaç sahipleri için devlet tarafından özel olarak görevlendirilen birçok devlet kurumu, vatandaşların kira yardımı başvuruları ile ilgilenerek destek vermektedir. 2020 yılı itibari ile vatandaşların kira yardımı için başvuru yapabileceği iki adet devlet kurumu bulunmaktadır;

 • Kentsel dönüşüm nedeni ile evlerini kaybetme riski bulunan kişilerin kira yardımı başvuruları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından alınmaktadır.
 • Dar gelirli ailelerin başvurabilmesi için görevlendirilen ve valilik kurumları ile beraber çalışan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, dar gelirli ailelerin kira yardımı başvurusunu almaktadır.

Gerekli nedenler ile kira yardımı başvurusunda bulunan kişilerin, kira yardımına başvurduğu nedene göre farklılık gösteren çeşitli devlet kurumlarına başvurması gerekmektedir. Kira yardımı başvuru nedenine göre bu iki kurum arasından birine, ihtiyaç sahibi tüm vatandaşlar başarı ile başvurularını sunabilmektedir.

Kira Yardımı Başvuru Şartları

Barınma alanlarının kentsel dönüşüm nedeni ile risk altında olduğunu beyan ederek onaylatmış vatandaşlar, devletten kira yardımı başvurusu yapma işlemini gerçekleştirebilecekler. Devlet tarafından verilen kira yardımının alım şartları şu şekildedir;

 • Vatandaşların sahip olduğu ikametgah adresi, kentsel dönüşüm alanı içerisinde bulunmalıdır.
 • Devlet tarafından yapılacak kira yardımları için belirlenen süre 18 aylık bir süreyi kapsar.
 • Kira yardımı başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin, kredi kullanmamış olma koşulu bulunmaktadır.
 • Risk bölgesi içerisinde bulunan mülk sahiplerinin, sahip olduğu gayrimenkulleri son 5 yıl içerisinde almış olmaması gerekmektedir.

Risk bölgesinde olan ve dar gelirli vatandaşların başvurabildiği kira yardımı için, iki farklı başvuru nedeni kullanılamaz. Risk bölgesinde bulunan gayrimenkul sahipleri, kentsel dönüşüm sırasında evsiz kalacağından devlet tarafından yapılan kira yardımına başvurabilmektedir.

Kentsel Dönüşüm İçin Kira Yardımı

Barınmakta oldukları bina ve mülklerin kentsel dönüşüm alanı içerisinde bulunan kişiler, ”Devletten kira yardımı nasıl alırım?” sorusunun cevabı olarak; risk bölgesinde bulunması durumunda, mülk sahipleri ve kiracılar devlet tarafından yapılan kira yardımından yararlanabilmektedir.

Her yıl bakanlık tarafından güncellenen yardım fiyatları ve ödeme yöntemleri yıl sonlarında açıklanmaktadır. 6306 numaralı kanunun sunduğu hükümler dolayısı ile, başvurularda bulunmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlar, ikametgahlarının yer aldığı belediyeler aracılığı ile başvurularını gerçekleştirebilecektir.

Başvuruları ikametgahın bulunduğu belediyeler tarafından incelenen vatandaşlar, kira yardımı alım şartlarına uygun olmaları durumunda ev, işyeri veya mülkler için devlet tarafından verilmeye devam eden kira yardımından yararlanabilirler.

Kentsel Dönüşüm Nedeni ile Kira Yardımı Başvuru Belgeleri

Kentsel dönüşüm belgesinde bulunan, ev veya iş yerlerini kaybetme ihtimali bulunan vatandaşların merak ettiği sorulardan biri olan ”Devletten kira yardımı başvurusu nasıl yapılıyor?” sorusu için; ikametgahlarının bulunduğu belediyelere başvuru belgelerini sunduğu sırada istenen belgeler arasında şunlar bulunur;

 • Yardım başvurusunda bulunan kişinin Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Belgesi
 • Yardım başvurusu yapan kişi tarafından belediyeye yazılan yardım başvuru dilekçesi
 • Binanın kentsel dönüşüm risk bölgesinde olduğunu bildiren rapor tutanağı
 • Bina veya mülkün yıkılması kararının yer aldığı yıkım belgesi
 • Başvuru sahibine ait Ziraat Bankası Hesap Cüzdanı’nın iki adet kopyası
 • Mülk sahipleri için tapu ya da mülk ruhsat belgesi örneği
 • Yardım başvurusunda bulunan kişi adına son 3 ay içerisinde gelen bir fatura

Kira yardımı başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlar, ikametgahlarının bulunduğu belediyelere başvurarak bu belgeler ile birlikte kolaylıkla kira yardımı başvurusunu tamamlayabilirler.

Mülk Kaybında Yapılan Kira Yardımı

Devlet tarafından kentsel dönüşüm arazisi olarak belirlenen ve bu alan içerisinde riskli bölgede barınmaya devam eden birçok vatandaş ve aile için yapılan kira yardımı, mülk sahipleri için oldukça büyük bir önem arz etmektedir.

Kentsel dönüşüm sırasında evi yıkılması yönünde rapor tutulan mülk sahipleri, kentsel dönüşüm nedeni ile evsiz kalarak kiraya çıkması gerekeceğinden; bu durumu belgelemeleri sonucunda devlet tarafından yapılan kira yardımlarından yararlanabilecektir.

Birçok mülk sahibi tarafından merak edilen konulardan biri olan kira yardımı için, mülk sahiplerinin kendi isimleri ile kentsel dönüşüm sırasında zarar gören vatandaşların uyguladığı başvuru yöntemlerini ve devletten kira yardımı formu belgesini kullanarak ikametgah adreslerinin bağlı olduğu belediye kurumlarına başvurularını iletebilirler.

Dar Gelirli Ailelere Verilecek Kira Yardımı Başvurusu Şartları

Devlet tarafından ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara yapılan kira yardımlarının büyük bir çoğunluğunu oluşturan dar gelirli ailelerin, kira yardımı yapılabilmesi için birkaç başvuru şartı bulunmaktadır. Bu başvuru şartları arasında şu maddeler yer alır;

 • Kira yardımı başvurusunda bulunacak kişinin bir sigortalı işte çalışmıyor olması şartı aranır.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen hiçbir yardımdan yararlanılmıyor olması gerekir.
 • Başvuruda bulunacak kişinin üzerine ait hiçbir araç, gayrimenkul gibi mal varlığının bulunmaması gerekir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan gelir testi düzeyinde, açlık sınırının altında bulunulması şartı bulunur.

Devlet tarafından günümüzde hala yapılmaya devam eden kira yardımları için ”Devletten kira yardımı kimler alabilir?” sorusunu merak eden dar gelirli aileler, başburularını Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yaparak, bu kurum tarafından alınan başvurular, bu kurum tarafından incelenerek sonuçlanır.

Dar Gelirli Aileler İçin Kira Yardımı Başvurusu Belgeleri

Dar gelirli ailelerin daha refah bir hayat sürebilmesi adına yürütülen kira yardımları, bu ailelerin barınma sorunlarını en güvenli bir şekilde çözülmesini hedeflemektedir. Bu nedenle kira yardımı başvurusunda bulunacak dar gelirli ailelerin, ilçe kaymakamlıkları içerisinde yer alan Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı ofislerine şu belgeleri sunması istenir;

 • Başvuru sahibinin ismi tarafından oluşturulacak kira yardımı başvurusu dilekçesi
 • Başvuru sahibine ait olan Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesi
 • Mahalle muhtarlıkları tarafından verilmekte olan fakirlik belgesi
 • Başvuru yapmayı hedefleyen dar gelirli ailenin kirada oturduğunu kanıtlayan kira kontratı

Bu belgelerin eksiksiz bir şekilde ilgili mecralara teslim edilmesi sonucunda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından dar gelirli ailelerin evlerine gönderilen bir denetleme ekibi bulunur. Bu ekibin tuttuğu rapor sonrası, şartlar sağlandığı takdirde kira yardımı almaya hak kazanılır.

Fakirlik Belgesi Nedir ve Nasıl Alınır?

Dar gelirli ailelerin sosyal yardımlardan yararlanabilmeleri için gerekli belgeler arasında bulunan fakirlik belgesi, gerekli incelemeler sonucu ailenin açlık sınırı altında bulunması ile verilen bir yardım belgesidir.

Mahalle muhtarlıkları tarafından dar gelirli ailelere verilen fakirlik belgesini alabilmek için, aile ikametgahının bağlı olduğu mahalle muhtarlığına başvurulması gerekmektedir. ”E-devletten kira yardımı nasıl alınır?” sorusunu soran birçok dar gelirli aile; gerekli incelemeler sonucu ailenin açlık sınırı altında bulunması durumunda, mahalle muhtarlığı tarafından bu ailelere fakirlik belgesi verilmektedir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments