Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.128,59 -2,33%
Çeyrek Altın 1.905,00 -0,94%
Bitcoin 440267 -0.62158%
Ethereum 31340 0.78875%
Yarım Altın 3.811,00 -0,94%
Tam Altın 7.591,87 -2,02%
Strese İyi Gelen Yiyecekler

Strese İyi Gelen Yiyecekler

ABONE OL
11 Ocak 2023, 23:43:18

Strese İyi Gelen Yiyecekler nelerdir? Fesleğen, Adaçayı strese iyi gelir mi gibi sorularınızın tüm cevabı bu haberimizde.

İçinde bulunduğumuz yüzyılda stres günlük hayatın bir parçası haline gelmiştir. Her ne kadar çok sık karşılaşsak da stres, her daim insan sağlığını çok olumsuz yönde etkileyen bir problemdir. Öyle ki pek çok ciddi rahatsızlığın hatta hastalığın arkasında stres yatmaktadır. Bu nedenle ne kadar stresten uzak yaşamak pek mümkün olmasa da, tüketilen bazı faydalı ve doğal yiyecekler sayesinde stresi bir nebze de olsa azaltmak ve belirli sürelerde hayattan uzaklaştırmak mümkün olmaktadır.

Strese İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Fesleğen

Fesleğen elbette ilk olarak hoş kokusu ile stresin dindirilebilmesi için olanak sağlamaktadır. Bununla birlikte fesleğen yaprakları da tam manasıyla bir stres kovucu görev üstlenmektedir. Çok stresli hayatları olanların ya da belirli dönemlerde stres yaşayanların düzenli olarak fesleğen yaprağı çiğnemesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

2- Adaçayı

Adaçayı da tıpkı fesleğen gibi ilk olarak eşsiz kokusu ile insanı rahatlatan ve büyüleyen besinlerden bir tanesi. Adaçayı bir bitki olarak zihnen yaşanan stresin ve gerginliğin önüne geçmede çok etkili olmaktadır. Bu güzel bitkinin tüketimi ile ilgili pek çok farklı yöntem bulunmaktadır. Özellikle adaçayı bitkinin kurutulmuş yapraklarının kaynar suya ilave edilerek birkaç dakika demlenip içine bal da ekleyerek tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Yani bu adaçayı, ev ortamında kısa sürede etkili çözüm bulmak isteyenlerin imdadına koşan en özel yöntemdir.

3- Yoğurt

Hemen hemen her hastalığa iyi gelen yiyeceklerden olan yoğurt, stresin de en büyük düşmanlarından ve savaşçılarından bir tanesidir. Yoğurt içerisinde bol miktarda A vitamini, D vitamini ve B vitamini bulundurduğu için uykusuzluk, kramp ve migren gibi rahatsızlıklara çok iyi gelmektedir. Ancak bu hususta en çok dikkat edilmesi gereken konu, yoğurdun doğal olup olmadığıdır. Eğer mümkün ise ev ortamında doğal yollardan taze bir şekilde hazırlanmış yoğurtlar tercih edilmelidir.

4- Pekmez

En çok kan yapıcı özelliği ile bildiğimiz pekmez, stres ile başa çıkmak isteyenlerin de kesinlikle dostudur. Pekmez özellikle B vitamini ve demir bakımından çok zengin bir besindir. Bu nedenle stresi ortadan kaldırarak, kişinin dingilleşmesini sağlayabilmektedir. Ancak yine de pekmezin aşırı miktarda tüketiminden kaçınmak gerekmektedir. Çünkü fazla miktarda pekmez tüketimi fazla kiloya yol açabilmektedir.

5- Siyah Çikolata

Aslında çikolatanın mutluluk verdiği savı tam anlamıyla bir şehir efsanesi değildir. Uzmanlar ve bilim adamları tarafından yapılmış araştırmalar sonucunda özellikle siyah çikolatanın vücutta mutluluk hormonu salgılanmasına yardımcı olduğu ispatlanmıştır. Bu nedenle stres ile başa çıkmak için siyah çikolata tüketmek de önerilen en etkili yöntemlerden bir tanesidir. Tabii unutulmamalıdır ki çikolata yüksek kalorili bir besindir ve fazla miktarda tüketimi sağlıksız ve fazla miktarda kilo yapabilmektedir.

6- Yaban Mersini

Çok lezzetli ve çok sağlıklı bir meyve olan yaban mersini maalesef ülkemizde çok yaygın olarak tüketilmemektedir. Ancak özellikle yurtdışında yaban mersini çok sağlıklı ve çok faydalı bir besin olarak bilinmekte ve yoğun bir şekilde tüketilmektedir. Çünkü yaban mersini antioksidan ve vitamin bakımından çok zengin bir meyvedir. Aynı zamanda yaban mersininin içinde bitkisel gıda adlı yararlı moleküller de bulunmaktadır. Bu nedenle yaban mersini tüketilmesi halinde stres ciddi oranda azaltılabilmektedir. Yaban mersinin yanı sıra uzmanlar şeftalinin de benzer etkilere sahip olduğunu ve stresi ortadan kaldırmada çok faydalı olduğunu belirtmektedirler.

7- Acai meyvesi

Yine ülkemizde çok fazla bilinmeyen ve çok nadir olarak bulunan bir meyve olan acai meyvesi de son dönemlerin çok popüler ve çok şifalı bir meyvesidir. Acai meyvesi ününü kilo verme konusunda çok etkili olduğu yönünde yayılan dedikodular sayesinde sağlamış olsa da asıl en büyük yararı stres konusunda göstermektedir. Acai meyvesi stresin azaltılabilmesi için tüketilebilecek en güzel meyvelerden bir tanesidir. Acai meyvesi de tıpkı yaban mersini gibi içeriğinde phytonutrient ismiyle anılan bazı besin maddelerini bulundurmaktadır. Bununla birlikte acai meyvesinin güçlü bir antioksidan olduğunu ve vücuttan toksinlerin atılmasına katkı sağladığını da belirtmek gerekmektedir. Dolayısıyla yoğun stres altında çalışanların ve sık sık stres nöbetleri yaşayanların günlük hayatlarında düzenli olarak acai meyvesi tüketmeleri önerilmektedir. Ancak her gıdada olduğu gibi bunda da aşırıya kaçmak hiç doğru değildir. En doğru tüketim yöntemi ara öğünlerde atıştırmalık olarak tüketmektir.

8- Badem

Hem çok lezzetli hem de çok faydalı kuruyemişlerden olan badem, insan sağlığı için çok değerli bir besindir. Badem içerisinde bol miktarda bulundurduğu çinko sayesinde duygusal anlamda daha güçlü olunmasına katkı sağlamaktadır. Bunun yanı sıra bademde bulunan doymamış yağlar da stresin azaltılabilmesine yardımcı olmaktadır. Demir bakımından da çok zengin bir besindir. Özellikle demirin vücutta ihtiyaç duyulandan daha az bulunması halinde yorgunluk ve stres çok daha fazla görülmektedir. Bu nedenle sıklıkla stres problemiyle karşı karşıya kalanların öğün aralarında az miktar da olsa düzenli bir şekilde badem tüketmeleri önerilmektedir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments