Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.302,73 1,15%
Çeyrek Altın 2.291,00 0,88%
Yarım Altın 4.596,00 0,88%
Tam Altın 8.850,65 0,24%
Snapshot Nedir? Önemli Midir? Ne Amaçla Kullanılır?

Snapshot Nedir? Önemli Midir? Ne Amaçla Kullanılır?

ABONE OL
02 Ocak 2023, 14:25:55

Snapshot, bir bilgisayar sisteminde bir anda yapılan yedekleme işlemine verilen isimdir. Bu yedekleme işlemi, sistemde bir anlık fotoğraf gibi bir resim oluşturularak, o anki sistem durumunun tüm detaylarının korunmasını sağlar. Bu resim sayesinde, sistemdeki herhangi bir noktada geri dönülmesi gereken bir durumda sistem eski haline döndürülebilir. Snapshot çalışma şekli ise, sistem üzerinde belirli aralıklarla (genellikle saatler veya günler arası) yedekleme işlemi yapılarak, sistemdeki değişikliklerin takibi yapılır ve bu değişiklikler kaydedilir. Böylece, sistemdeki herhangi bir değişiklik geri alınabilecek ve sistem eski haline döndürülebilir. Bu sayede sistemdeki verilerin kaybı önlenebilir ve sistem çalışmalarında güvenlik sağlanır.

Snapshot Nedir?

Snapshot, insanların kripto para birimlerini kullanarak oy verdikleri bir alandır. Bu sürece “vote signaling” denir. Normal şartlar altında, kripto para birimlerini kullanarak oy vermek ücretlidir çünkü para birimleri cüzdanlardan diğerine hareket ettirilir. Ancak Snapshot sisteminde, merkezi olmayan bir depolama ağı olan IPFS kullanılarak bu ücret ortadan kalkar. Snapshot, “blockchain üzerinde” doğrulama gerektirmediği için her oy ücretsizdir. Snapshot, merkezi olmayan kuruluşlar tarafından blockchain teknolojisini kullanan kitlelerin düşüncelerini öğrenmek için popüler bir araçtır.

Snapshot, bir bilgisayar sisteminde anlık bir fotoğraf gibi bir resim oluşturularak sistemdeki anlık durumun korunmasını sağlayan bir yedekleme işlemidir. Bu resim sayesinde, sistemdeki herhangi bir noktada geri dönülmesi gereken bir durumda sistem eski haline döndürülebilir. Snapshot, sanal bir makinada power off, suspend veya power on durumlarında alınabilir. Bu sayede, sanal makine üzerinde yapılan işlemler geri alınabilecek ve sistem eski haline döndürülebilir. Snapshot, kısa süreli çalışmalar öncesinde backup almak yerine kullanılabilir.

Snapshot Nasıl Kullanılır?

Snapshot, bir projenin kripto para birimleriyle oy verme sistemidir. Projeler Snapshot’ı kullanmak istediklerinde Ethereal Naming Service (ENS) üzerinde bir profilin olması gerekir. Bu profil, projenin oy verme adresini belirtir ve ENS üzerine kaydedilir. Kullanıcılar, Snapshot’ı kullanmak için bir ankete katılmak istedikleri kripto para birimine sahip bir cüzdan adresine ihtiyaç duyarlar. Kullanıcılar cüzdanlarını Snapshot internet sitesine bağladıklarında, site üzerindeki herhangi bir açık teklife oy verebileceklerdir.

DİKKAT!  Nurol GYO Kimin? Ne iş Yapar? Nurol GYO (NUGYO) Hisse Yorum

Snapshot’ı bu kadar özel kılan şey nedir peki?

Snapshot, bir proje tarafından kullanılan bir oy verme sistemidir. Projeler normal şartlar altında bu tür oylamaları veya merkezi olmayan diğer yöntemleri kendileri oluşturmak zorundadır. Bu yöntemler hem zaman alıcıdır, hem de projenin çıkarlarına saygı duymayan taraflar tarafından kötüye kullanılabilir. Snapshot, farklı olarak projelerin seçtikleri kripto para birimlerini elinde tutan yatırımcıları oylama noktasında önemli bir hak sahibi haline getirir. Ayrıca bu yatırımcılar bu işlemleri blockchain’e göndermeden yaparlar. Snapshot, oyları oluşturmak ve depolamak için merkezi olmayan bir depolama ağı olan IPFS’yi kullanır. Bu sayede Snapshot, insanların anketlere nasıl tepki verdiğini gösterirken, normal ücretler ödeme zorunluluğu olmadan bir blockchain kullanımına olanak sağlar.

Snapshot’ı Kimler Kullanıyor?

Snapshot, merkezi olmayan finans (DeFi) alanında yaygın olarak kullanılmaktadır. Önemli projeler arasında Uniswap, Balancer, Yearn, Bancor, The Graph ve Aragon gibi şirketler bulunmaktadır. Bu şirketler, Snapshot’ın benzersiz oy verme sisteminden yararlanmaktadır.

Snapshot ile Neler Yapabilirsiniz?

Snapshot, kullanıcıların çeşitli anketlere oy vermelerini sağlar. Örneğin, bir proje hedef kitlesinden projenin yol haritasının bir parçası olarak yeni özellikler hakkında oy isteyebilir. Örneğin Uniswap, kullanıcılarına proje düzenleyici incelemeye girdiğinde yasal bir savunma havuzu oluşturulup oluşturulmayacağını sormuştur. Başka bir ankette ise Uniswap, kullanıcılara hazine fonlarıyla ne yapılması gerektiği konusunda soru sormuştur. Snapshot’ın amacı, merkezi olmayan şirketlerin aracılara ihtiyaç duymadan, projelerin hangi yöne gitmesi gerektiği konusunda kullanıcılardan yararlanmalarını sağlamaktır.

Snapshot nedir ne işe yarar?

Snapshot, bir sanal sunucunun anlık görüntüsünü alıp diskin üzerinde yapılan tüm değişikliklerin başka bir dosyaya yazılmasını sağlar. Bu işlem, sanallaştırma ortamını kullanan birçok kullanıcı tarafından aktif olarak kullanılır. Snapshot, bir sunucunun diskine yapılan değişikliklerin geri alınması veya eski haline döndürülmesi için kullanılır. Bu sayede, bir sunucunun diskine yapılan hatalı değişiklikler geri alınabilir veya bir sunucunun eski bir yapısına geri döndürülebilir.

DİKKAT!  Konutlarda 1 ay boyunca doğal gaz bedeli alınmamasına ilişkin karar Resmi Gazete'de

Snapshot Fotoğraf ne demek?

Snapshot fotoğraf, o andaki durumu, olayı veya konuyu belgelemek için çekilen fotoğraftır. Bu tür fotoğraflar, genellikle minik otomatik makine kameralar kullanılarak çekilir ve resimdeki tüm ayrıntılar net olarak görüntülenir. Snapshot fotoğraflar, kadraj, alan derinliği ve benzeri kriterlerin dikkate alınmadan çekilir ve sadece o anı, olayı veya durumu belgelemek amacıyla kullanılır.

Snapshot kripto ne demek?

Snapshot, kripto paraları kullanarak oy kullanımı için teklifler oluşturulabilecek bir alandır. Bu sürece “vote signaling” denir ve genellikle, kripto paraları kullanarak oy vermek, para biriminin bir cüzdandan diğerine hareket ederek yapılır. Bu işlem ücretli olabilir. Snapshot, projeler tarafından kripto paraları kullanarak oy kullanımı için teklifler oluşturulmasına olanak sağlar.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments