Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.158,91 0,29%
Çeyrek Altın 1.927,00 0,21%
Bitcoin 440933 -1.82138%
Ethereum 30903 -1.88593%
Yarım Altın 3.854,00 0,18%
Tam Altın 7.789,76 1,41%
Şeftalinin Faydaları Nelerdir?

Şeftalinin Faydaları Nelerdir?

ABONE OL
09 Ocak 2023, 17:03:18

Şeftalinin Faydaları Nelerdir? Şeftali faydalı mıdır? gibi sorularınızın tüm cevabı bu haberimizde.

Şeftali, gülgiller familyasından olan bir yaz meyvesidir. Şeftalinin dünyaya Çin’den yayıldığı düşünülmektedir ve uzun yaşam ve ölümsüzlük sembolüdür. Bol sulu ve tatlı bir ılıman iklim meyvesidir. Ağaç boyu genellikle 2 ve 2,5 metre olup yaz mevsiminde meyve verirler. Dona karşı dayanıksızdır. Genellikle şeftali ağaçları 30 yıl yaşamaktadır ve meyvesi taze bir şekilde yendiği gibi suyu da en çok tercih edilenler arasındadır.

Üstelik şeftali kalorisi düşük, yağ içermeyen ve buna karşın pek çok besleyici madde ile dolu bir meyvedir ve bu nedenle diyet yapan insanlar için en ideal meyveler arasındadır. Şeftalinin içerisinde 10 farklı vitamin çeşidi bulunmaktadır. İçerdiği A vitamini sayesinde sağlıklı gözlere kavuşabilirsiniz. Şeftalinin içerisinde vücudu toksinlerden arındıran C vitamini de yüksek oranda bulunmaktadır. Daha düşük bir oranda da olsa, insanların vücut sağlığı için önemli vitaminlerden E ve K vitaminleri de bu meyvenin içerdiği vitaminler arasındadır. Bunlara ek olarak şeftali ayrıca B6 vitamini, niasin (B3 vitamini), riboflavin (B2 vitamini), tiamin (B1 vitamini), folik asit (B9 vitamini) ve pantotenik asit (B5 vitamini) gibi diğer vitaminleri de içerisinde bulundurmaktadır.

Bunların yanında şeftalide potasyum da bulunmaktadır ve potasyum böbrek taşını engelleyen, kemik sağlığını koruyan ve tansiyonun düzenlenmesine yardımcı, önemli bir mineraldir. Tüm bu maddelere ek olarak şeftali magnezyum, fosfor, bakır, çinko, manganez, demir ve kalsiyum gibi diğer mineralleri de içerisinde bulundurmaktadır ve bu mineraller kan hücrelerini, kemikleri ve sinir sistemini destekler.

Şeftalinin hem kabuğu hem meyvesi etkili derecede antioksidan içermektedir. Antioksidanlar vücudumuzu toksinlerden, zararlı maddelerden arındırmak adına son derece önemlidir. Antioksidanlar yaşlanma sürecini yavaşlatabilir ya da hastalıklara karşı koruyucu olabildiği bilinmektedir. Antioksidan özelliği olmasının yanında lif içermesi ile de bilinen şeftali kolay bir sindirim ve kabızlık yardımcısı olarak bilinmektedir.

Yapılan çeşitli çalışmalarla da şeftalinin sağlık açısından insan vücuduna güçlü ve oldukça yararlı etkileri olduğu ortaya koyulmuştur. Şeftalinin kalp sağlığını koruması, göze yarar sağlaması, kansere karşı koruyucu olması ve obezite sorunu oluşturmaması gibi çeşitli faydaları bulunmaktadır. Bu besinin sağlık ve olumlu sonuçları açısından faydalarını 8 madde halinde yazımızın devamında sizler için alt başlıklar şeklinde düzenledik. Ancak şeftalini içerisinde bulunan minerallerden ve vitaminlerden  sağlanan yararlardan en yüksek derece faydalanabilmek için diğer tüm besinler gibi doğru bir şekilde tüketilmesi oldukça önemlidir.

Şeftalinin Faydaları Nelerdir ?

Şeftalinin vitamin ve mineral deposu olduğundan ve insan sağlığı açısından oldukça etkili olduğundan bahsetmiştik. Yazımızın bu bölümünde de faydalarını ayrıntı olarak sizlerle paylaşacağız.

1.Sindirim Sistemi

Şeftalinin içerisinde bulunan besinler hem bağırsakların hem de böbreklerin çalışmasında büyük yardımcıdır. Çünkü bu besinler sayesinde hazım kolaylaşmakta ve sindirim sistemi düzene girmektedir. Böylelikle bağırsak yumuşamakta ve kabızlık sorunu ortadan kalkmaktadır. Buna ek olarak böbreklerde taş ve kum oluşmasını engeller ve oluşan şeylerin düşmesine yardım eder.

2.Göz Sağlığı

Şeftalinin içerisinde bulunan lutein maddesi göz sağlığını korumakta ve yaşa bağlı makula dejenerasyonu gibi göz hastalıkları riskini azaltmaktadır. Yapılan çeşitli araştırmalar sonucunda lutein ayrıca katarakt riskini azaltmada son derece güçlü bir antioksidan olduğu ortaya çıkmıştır. Bunlara ek olarak yüksek dalga boylu ışınların yol açtığı zararlardan göz retina dokularını koruduğu da bilinmektedir. Ayrıca şeftalide mevcut olarak bulunan beta-karoten A vitamini sayesinde sağlıklı bir görmenin devam etmesinde katkıda bulunmaktadır ve körlük gibi hastalıkları da önlemektedir.

3.Kalp Sağlığı

Şeftali gibi meyvelerin düzenli olarak tüketimi içerisindeki antioksidanlar etkisi ile kalp sağlığına karşı etkili bir koruyucudur. Şeftalideki mevcut antioksidanlar LDL kolesterolüne karşı önleyici eylem uygulamakta, damar sertliğini önlemekte ve trombositin insan vücudunda düzgün dolaşımını sağlamaktadır. İçerisinde bulunan potasyum ve liflerde kolesterolün sağlıklı bir dengede tutulmasını sağlamakta ve bu nedenle kalp sağlığının desteklemektedir.

4.Kanser

Daha öncede belirtildiği gibi şeftali klorojenik asit, bioflavonoid ve özellikle de karotenoid açısından zengindir. Bu nedenle kolon kanseri gibi çeşitli tümörlerin ve kanserin önlenmesi de dahil olmak üzere birçok sağlık yararları olan bir bileşik içermektedir. Araştırmalara göre klorojenik asit kanser hücrelerinin çoğalmasını engelleyerek inhibe etme özelliğine sahiptir. Tüm bunların yanında akciğer kanserine ilişkinde koruyucu özellik taşımaktadır.

5.Bağışıklık Sistemi

Şeftali vücudun bağışıklık savunma mekanizmasını arttırmada yardımcı besinleri içerisinde bulundurmaktadır. C vitamini, çinko ve diğer koruyucu antioksidanlar sayesinde insan vücudunu çeşitli enfeksiyonlara karşı vücudun direncini arttırmaktadır. Bu savunma bileşenleri, sıtma ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların riskini ve şiddetini azaltmada ve yararların ve diğer hastalıkların oluşmasını engellemektedir.

6.Cilt Sağlığı

C vitamini sadece bağışıklık sistemi için değil aynı zamanda doku sağlığı içinde önem teşkil etmektedir. Özellikle cilt dokularında C vitamini yenileyici ve tazeleyici bir etki yaratmaktadır. Bunlara ek olarak dokularda meydana gelen herhangi bir tahribat sonrasında iyileşme sürecinde oldukça etkin bir rol oynamaktadır. Sadece dokularla kalmayıp aynı zamanda kişilerin kıkırdaklarındaki gelişim bozukluğunda da etkilidir. Şeftalinin C vitaminini içeriyor olması nedenle düzenli olarak c vitamini alan yani şeftali tüketen kimselerin bağışıklık sistemi güçlenmekte ve enfeksiyonlara karşı vücudu koruma altına almaktadır.

7.Kilo Verme

Şeftalinin kalorisinin düşük olması nedeni ile kilo vermek isteyen kimselerin bu besini tüketmeleri önerilmektedir. Bilindiği gibi 100 gram şeftali 39 kcal içermektedir. Aynı zamanda bu meyve kişilere tokluk hissi yaratmakta ve az yemelerini sağlamaktadır. Bunun sonucunda obezite ile savaş konusunda en büyük yardımcıdır şeftali.

8.Kemik Sağlığı

İnsanlardaki A vitamini eksikliği özellikle kemik hastalığına yakalanma riskine neden olmaktadır. Şeftalide de bu vitamin bol miktarda bulunduğu için kemik sağlığını kuvvetlendirmekte ve yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkan kemik hastalıkları riskini de en aza indirmektedir.

Şeftalinin Aşırı Tüketiminin Zararı Var Mıdır ?

Şeftalinin sağlık açısından çok sayıda faydası olduğunu detaylı olarak yazımızda ele aldık. Ancak bu meyvenin sağlık açısından birçok faydasının olmasının yanında ürünün fazla ve yanlış tüketimi gibi durumlardan kaynaklanan zararları vardır. Bu zararların sayısı yararlarına göre oldukça azdır. Çünkü genel olarak şeftali bir zarar teşkil etmemektedir. Çok ciddi yan etkisi bulunmamakla birlikte belirtiliği gibi fazla tüketilmesi nedeni ile ufak tefek sağlık sorunlarına yol açabilir. Bunlara bakacak olursak eğer ;

 • Şeftali hassas bünyeye sahip kişilerde vücudun tepki vererek alerjik reaksiyonlar göstermesine neden olmaktadır. Özellikle hamile bayanlarda ve çocuklarda buna sıkça rastlanmaktadır. Böyle bir durumda doktora danışarak tüketmek önerilmektedir.
 • Böbrek hastalarına potasyumun ne derece tehlikeli olduğu herkes tarafından bilinmektedir bu nedenle böbrek hastalarına şeftali tüketimi tavsiye edilmemekte eğer yenilecekse de yine doktora danışarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
 • İçesinde yüksek oranda lif bulunduran şeftalinin tüketilmesi ile birlikte ishal gibi bağırsak rahatsızlığı ile karşı karşıya kalınabilir hatta aşırı ishal vücutta su kaybına neden olarak ciddi sorunlara neden bile olabilir.

Yukarıda siz okurlarımız için paylaştığımız bilgilerde şeftalinin temel özellikleri, faydaları, zararları, fazla tüketiminin yol açtığı durumları, hastalıklara ve vücuda olan etkileri hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca yazımızın devamında sizlere paylaşacağımız tablo aracılığı ile şeftalinin besin değerlerine ait birtakım bilgileri kolay bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Şeftalinin Besin Değeri

Tablo bir porsiyon yani 100 gr şeftali baz alınarak hesaplanmıştır.

 • Kalori (kcal): 39
 • Toplam yağ: 0,2 g
 • Kolesterol: 0 mg
 • Sodyum: 0 mg
 • Potasyum: 190 mg
 • Karbonhidrat: 10 g
 • Diyet lifi: 1,5 g
 • Şeker: 8 g
 • Protein: 0,9 g
 • A vitamini: 326 IU
 • C vitamini: 6,6 mg
 • Kalsiyum: 6 mg
 • Demir: 0,2 mg
 • D vitamini: 0 IU
 • Piridoksin: 0 mg
 • B12 vitamini: 0 µg
 • Magnezyum: 9 mg
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments