Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.164,78 -0,15%
Çeyrek Altın 1.939,00 -0,15%
Bitcoin 432558 0.10774%
Ethereum 29859 0.48514%
Yarım Altın 3.878,00 -0,15%
Tam Altın 7.701,08 -0,53%
Sararmış Brokoli Yenir mi?

Sararmış Brokoli Yenir mi?

ABONE OL
21 Ocak 2023, 02:01:38

Brokoli besin değerleri bakımından son derece zengin ve sağlık açısından da yararları saymakla bitmeyen bir sebzedir. Yemeklerde ve salatalarda da oldukça lezzetli bir öğün olarak da tüketilebilmektedir. Ancak bir süre sonra kullanılmayan brokoliler sararmaya başlayabilir. Bu durumda tüketilmeli mi yoksa tüketilmemeli mi sorusu akla gelmektedir.

Brokoli Neden Sararır?

  • Brokoli içinde glukosinolatlar bulunur ve bu bileşen bitkide meydana gelen bir hasar sonucunda bu maddenin yapısı dağılır. Bu da brokolide sararmaların ortaya çıkmasına yol açar.
  • Brokoli satın alındıktan sonra oda sıcaklığında bekletilmemeli, doğrudan buzdolabına konulmalıdır. Güneş altında kalan brokoli, çok çabuk sararacak ve tadı da değişecektir.
  • Brokolinin sararmasında bir başka neden de yapısal olarak değişikliklere uğramasıdır. Bu değişim genellikle uzun süre boyunca kullanılmayan brokolilerdeki kimyasal durum nedeniyle oluşmaktadır.

Brokoli Nasıl Saklanmalıdır?

Brokoli, buzdolabında muhafaza edilmesi gereken bir sebzedir. Sebzelik bölümünde 4 derecelik ısıda bekletilmeli ve en kısa sürede kullanılmalıdır. Buzdolabında saklanmayan brokolide sararma oluşması, aynı zamanda besin değerlerinin de kaybolmasına yol açmaktadır. Sararmadan kullanımı bu bakımdan da önem arz etmektedir. Ancak sararmış durumda bulunan brokolinin tüketilmesi de mümkündür.

Besin değerleri bir miktar sararma nedeniyle azaldığı için haşlanması ya da kızartılması çok uzun süre yapılmamalı, rengi değişmeden ocaktan alınmalıdır. Özellikle sararmış brokoliler, haşlanıp küçük küçük doğranarak çorba ve salatalarda rahatlıkla kullanılabilir.

Brokoli Nasıl Muhafaza Edilir?

Uzun süreli bir raf ömrü olmayan brokolinin muhafazası için bazı yöntemler kullanılabilmektedir.

  • En sağlıklı şekilde muhafazası, buzdolabının sebzelik bölümünde olandır. Burada nemli olmadan bir haftaya kadar dayanabilen brokolinin dışına kağıt havlu sarılarak sararma sorunu da çözülebilir.
  • Brokolinin buzdolabına yıkanarak konması, çok hızlı bir biçimde çürümesine neden olacağı için tavsiye edilmez.
  • Brokolinin derin dondurucuda saklanması da mümkündür. Bunun için ilk olarak sıkı ve yeşil yapraklı bir brokoli seçilmeli ve odunsu kısımları çıkarıldıktan sonra kalan yaprak bölümleri iyice yıkanmalıdır.
  • Yaprakları tuzlu suda bekletildikten sonra bir tencerenin içine yarısından biraz fazla su doldurularak brokolilerin bu suda haşlanması sağlanır. Daha sonra ikinci bir tencerede de buzlu su hazırlanır.
  • Beşer dakika haşlanan brokoliler sıcak sudan alınıp bekletilmeden buzlu suya atılır. Buzlu suda 1 dakika kadar tutulduktan sonra süzgece alınarak suyunun iyice süzülmesi sağlanır.
  • Son olarak brokoliler buzdolabı poşetlerine yerleştirilir, poşetlerin havası alınır ve daha sonra buzluğa atılır. Bu şekilde hazırlanan poşetli dondurulmuş brokoliler 12 ay boyunca iç rahatlığı ile tüketilebilir.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments