takip et takip et takip et
Sağlık

28 Aralık 2019 - 469 Okunma

SAĞLIKLI KADINLAR, SAĞLIKLI NESİLLER

Tokat Valiliği tarafından başlatılan “Sağlıklı Kadınlar, Sağlıklı Nesiller” projesi kapsamında Niksar’da tanıtım toplantısı yapıldı.

Programa Niksar Kaymakamı İlhami Doğan, Niksar Belediye Başkan V. Oğuz Selim Buyruk, İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Hacı Ahmet Sümbül, Niksar İlçe Sağlık Müdürü Burak Öztuğlu ve çok sayıda sağlık çalışanı ile vatandaşlar katıldı.

Sağlıklı Kadınlar Sağlıklı Nesiller Proje tanıtım toplantısında İlçe Sağlık Müdürü Burak Öztuğlu proje hakkında tanıtım konuşması yaptı. Öztuğlu konuşmasında; “Tokat Valiliği ve İl Sağlık Müdürlüğünün düzenlediği Sağlıklı Kadınlar Sağlıklı Nesiller projesi tanıtımına hepiniz hoş geldiniz. Bu projedeki amacımız, bedenen, ruhen ve zihnen sağlık nesiller yetiştirmesini sağlamak. Bunu nasıl başarabiliriz diye düşündüğümüzde cevap alsak da çok net, sağlıklı kadın. Kadın sağlıklı olursa aile sağlıklı olur. Bunu amaç edinerek, en ücra köşedeki kadınlar dahil tüm kadınlara ulaşmayı hedefliyoruz.

Biliyoruz ki; kadın toplumun en etkili, yönlendirici, birleştirici ve koruyucu unsurudur. Kadının ilerlemesi, sosyal adaletin bir şartı olmakla birlikte sadece bir kadın sorunu değildir. Bu konu sürdürülebilir, adil ve kalkınmış bir toplum inşa etmenin tek yolu olup politik, sosyal ekonomik, kültürel ve çevresel güvenliğin sağlanmasının da ön koşuludur.Bu tanıtım toplantısını gerçekleştirmemizde emeği geçen Niksar Belediyesinde, Niksar Devlet Hastanesine, Niksar Orman İşletme Müdürlüğüne ve toplantının hazırlık aşamasında katkısı bulunan mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.’’ Dedi.

SAĞLIKLI AİLELERİN TEMELİ SAĞLIKLI KADINLARIN VARLIĞINDAN GEÇER

Sonrasında İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Hacı Ahmet Sümbül proje hakkında kısa bilgiler verdi. Sağlık İl Müdürü konuşmasında; “Sağlık Tokat çalışmaları kapsamında önemli çalışmalar yaptık, bugün sizlere sunacağımız çalışmalar neden önemlidir. Sağlıklı ailelerin temeli sağlıklı kadınların varlığından geçtiğini bir kez daha ifade etmek istiyoruz. Duyarlı toplum olmak zorundayız, Duyarlı toplum, sağlıklı nesillerin yetişmesine vesile olacaktır, bizler kadınlarımızın bulunduğu her yere ulaşmak ve sağlıklı kadınların, sağlıklı nesiller yetiştirmesi için kurum olarak her fedakarlığı yapmak istiyoruz. Sağlıklı kadınların varlığı bizler için çok önemlidir. Kadınlarımız yıl içinde veya belli aralıklarla mutlaka sağlık kontrollerinden geçmesini tavsiye ediyoruz, erken teşhis her zaman sağlıklı kadınların var olacağını göstermektedir. Toplumda kanser hastalığı korkusu vardır, hastalığın hepsi insanı üzer ama erken teşhis hayat kurtardığını burada çok net ifade etmek isterim. Dünyada mide kanseri hastalığı Japonya da gerçekleşmektedir ama dünyada en çok kanser hastalığının görüldüğü Japonya da kanserden ölüm vakaları hastalığın görüldüğü şekilde sonuçlanmamaktadır. Erken teşhis edildiği için Japonya’da kanserden ölüm vakaları  diğer hastalıklardan daha azdır. Bunun nedeni daha önce ifade ettiğim gibi erken teşhis hastalığın tedavi olması ile ortadan kalkmış oluyor, yani erken teşhis hayat kurtarır sloganımızı burada bir kez daha ifade etmek isterim. Ayrıca şunu da ifade etmek isterim kadınlarımız sezaryen ile  doğumu tercih etmemelidir. Sezaryen mutlaka zorunlu ise yapılmalıdır. Normal doğum yapan anne ve doğan çocuk  daha sağlıklı hayat yaşadıklarını özellikle ifade etmek isterim” ifadelerini kullandı.

TOPLUM AÇISINDAN ÖNEMLİ BİR PROJE

Niksar Kaymakamı İlhami Doğan, proje tanıtım toplantısına katılanlara teşekkür ederek, Sağlıklı Kadınlar Sağlıklı Nesiller projesinin toplum açısından önemli olduğuna değindi. Doğan, “Arkadaşlar, keşke bu toplantılara ihtiyaç olmadan sağlıklı kadınlar, sağlıklı nesillerin yetişmesine vesile olsa idi. Bizler sağlıklı nesillerin yetişmesi için devlet olarak her katkıyı yapmaya hazırız. Vali beyin böyle bir konuyu gündeme alıp, bölgemizde uygulanması için yaptığı çalışma çok kıymetlidir. Bu çalışmalara her zaman destek vermek bizler için onur vesilesidir, bu kıymetli toplantıya iştirak ettiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum, sağlıklı nesillerin yetişmesi dileğimle, tekrardan katılım sağladığınız için teşekkür ediyorum” dedi.  Konuşmalar dan sonra Dr. Ayşenur Erbin tarafından proje tanıtımı slayt eşliğinde gerçekleşti. Sunumda; “Anneler ve Çocuklar özeldir” mesajı verildi.  Mutlu anne mutlu çocuk, erken teşhis hayat kurtarır sözlerinin altı çizilerek sunum gerçekleşti.

Niksar’ın yetiştirdiği müzisyenler Ekrem Öncü, Ali Kefeli ve Yaşar güç tarafından müzik programı yapılmasının ardından Niksar Orman İşletme Müdürlüğü tarafından tanıtım toplantısına katılan herkese çam fidanı dağıtılması ile program son buldu.


" SAĞLIKLI KADINLAR, SAĞLIKLI NESİLLER konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere SAĞLIKLI KADINLAR, SAĞLIKLI NESİLLER ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda SAĞLIKLI KADINLAR, SAĞLIKLI NESİLLER ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku