Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.128,59 -2,33%
Çeyrek Altın 1.905,00 -0,94%
Bitcoin 439249 -0.10231%
Ethereum 31266 0.46085%
Yarım Altın 3.811,00 -0,94%
Tam Altın 7.591,87 -2,02%
PTT Tebligat Sorgulaması Nasıl Yapılır?

PTT Tebligat Sorgulaması Nasıl Yapılır?

ABONE OL
05 Ocak 2023, 03:29:08

PTT tebligat sorgulaması artık günümüzde çok kolaylıkla internet ortamından rahatlıkla yapılabilmektedir. Gelişen teknoloji sayesinde bu sorgulama işlemlerini yapmak oldukça kolaydır. Hemen hemen herkesin mutlaka PTT tebligatıyla ilgili öğrenmek istediği aklında soru işareti yaratan kısımlar vardır. Dolayısıyla bu konuda PTT tebligat nasıl sorgulanır? hususunda sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Bu işlemlerin günümüzde ev ortamında yapılabiliyor olması kişilere büyük avantaj sağlamaktadır. Böylelikle yaşanılan pandemi sürecinde de kalabalığa karışmadan, kuyruk sıkıntısını yaşamadan rahatlıkla internet ortamından bilgilerinizi girerek yapabiliyorsunuz.

Ayrıca günümüzde kargo gönderimi iş yerleri haricinde de evlerden de çok fazla talep görmektedir. Artık her alışverişin internet ortamından yapıldığını düşündüğümüzde kargo firmalarının çoğalması kaçınılmazdır. Bu durum da PTT tebligat akıbeti sorgulama işlemlerini rahatlıkla herkesin yapabileceği bilinmektedir.

PTT Tebligat Nedir?

PTT tebligat denildiğinde ilk olarak tebligat kelimesinin sözlük anlamı ele alınmalıdır. Tebligat bilindiği üzere bildirim anlamına gelmektedir. Kısacası bir konu bir evrak üzerinde PTT aracılığıyla evrakın sizlere ulaşıp ulaşmadığı anlaşılmaktadır. Dolayısıyla tebligatın kişiye ulaşması halinde var olan durumdan sizin de haberinizin olduğu manası çıkmaktadır.

Fakat tebligatlar sadece PTT üzerinden değil adliyelerden yada savcılıktan gönderilebilir. Bu tamamen uyarı niteliğinde olan tebligatlardır. Uyarının yapılacağı kişinin eğer ki ev yada iş yeri adresi bilinmiyorsa bu tebligat yani uyarı bildirimi gazete yoluyla da yapılabilir.

Elbette ki tebligatlar bazı kurumlar tarafından çıkarılabilir.

Bu kurumlar şöyledir:

 • İcra daireleri
 • Mahkemeler
 • Noterler

Bu yetkili merciler kişilere bildirim yapabilmek için tebligat gönderimi yaparlar. Fakat genelde halk bu işlemler için noterleri tercih ederler. Noter aracılığıyla yapılan işlemler hem daha hızlı hem de kolay olmaktadır. Tüm bu işlemlerden sonra PTT adli tebligat sorgulama aşamasına geçerek tebligatın durumunu kolaylıkla sorgulayabilirsiniz.

Noterler Üzerinden Tebligat Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Bilindiği üzere genellikle tebligat gönderimi hızlı ve basit olduğundan Noterlerden yapılır. Fakat noterlerden yapılan tebligat sorgulaması için PTT sistemi kullanılmaktadır. Bu PTT den yapılan sorgulama işlemleri kolay olmaktadır. Çünkü PTT bu işlemlerdeki tıkanıklığı önlemek için ayrı bir sistem oluşturmuştur. Dolayısıyla sadece bu konuda hizmet veren ayrı bir sistemin olması da PTT nin işini kolaylaştırmaktadır.

Elbette ki günümüzün gelişen teknoloji imkanlarından yararlanarak bu sorgulama işlemlerini oturduğunuz yerden E-devlet sisteminden de kolaylıkla yapabiliyorsunuz. Bu işlemler için PTT ye gitmenize gerek kalmayacak şekilde tek tıkla sorgulama işlemlerini kolaylıkla yapabilirsiniz.

PTT Tebligat Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

PTT tebligat sorgulama işlemleri artık rahatlıkla zaman kaybı yaşamadan internet üzerinden yapılabilmektedir. Ayrıca internet üzerinden nerede olursanız olun kolaylıkla sadece PTT tebligat sorgulaması değil tüm sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Birkaç adımla kolaylıkla bu sorgulamayı yapabilir ve tebligatınız hakkında aklınızda oluşan soru işaretlerine yanıt bulabilirsiniz. Ayrıca bunun için yapmanız gereken adımlar şöyledir:

 • Öncelikle PTT linkine tıklayarak sayfaya giriş yapmak
 • Barkod ve güvenlik numarasını sayfanın ilgili alanına yazarak sorgula butonunu kullanmak

Tüm bu bilgileri ekrana girdikten sonra sorgula kısmı açılarak gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz. Birkaç adımla bu kadar basit bir işlem için saatlerce kalabalıkta beklemenize gerek olmadan bu işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz. Tebligatınızın nerede olduğu ve yerine ulaşıp ulaşmadığı gibi bilgilere kolaylıkla ve hızlıca ulaşabilirsiniz.

PTT APS Tebligat Sorgulama Nasıl Yapılır?

APS sorgulama denildiğinde öncelikle aklımıza acil olarak göndermek istediğimiz postalar için kullanılan servis hizmeti gelmelidir. APS sistemi PTT aracılıyla koli, mektup, evrak gibi her türlü gönderim yapacağınız ürün için sizlerden ekonomik oranlarda cüzri bir ücret almaktadır. Gönderimini yapacağınız ürünün kilosuna yada ağırlığına göre ücreti hesaplanmaktadır.

Gönderimi yaptığınızda bu işlemin sorgulamasını evinizden yada ofisinizden internetinizin bulunduğu her alandan PTT resmi internet sitesine giriş yaparak görüntüleyebilirsiniz. PTT APS tebligat sorgulama işlemi kolaylıkla birkaç adım izlenerek yapılabilmektedir.

Burada açılan sayfada gönderi durumunu takip et seçeneği kullanılarak sorgulama ekranına geçiş yapabilirsiniz. Size verilmiş olan kargo takip numarasıyla bu işlemi yapabilirsiniz. Eğer ki güvenlik numarası girmeniz isteniyorsa ekranın sağ alt köşesinde bulunan sayı ve harfleri güvenlik numarası alanına yazmanız halinde tebligat bilgilerine ulaşabiliyorsunuz.

PTT APS Sorgulaması E-Devlet Üzerinden Yapılabilir Mi?

PTT APS tebligatıyla ilgili yapacağınız sorgulama işlemini PTT resmi sitesinden yapabileceğiniz gibi kolaylıkla E-devlet üzerinden de yapabilirsiniz. Fakat bunun için şu adımları takip etmelisiniz:

 • E-devlet sistemine giriş yaparak buradan PTT sayfasına geçiş yapabilirsiniz.
 • Bu uygulamayı kullanmak i.in T.C kimlik numaranız ve geçerli E-devlet şifreniz olmalıdır.
 • PTT gönderi takip et kısmına tıklayarak burada açılan sayfaya anahtar kelimeyi yazmalısınız.
 • Açılan kısma barkod numarasını girerek sorgulama kısmına tıklayarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu işlemleri yaparak kolaylıkla PTT APS tebligat sorgulamasını E-devlet sisteminden gerçekleştirebilirsiniz.

PTT APS Sorgulaması Telefonla Yapılması Mümkün mü?

Elbette PTT APS sorgulamasını gerek internet üzerinden gerekse 444 1 778 numaralı hattı arayarak tebligat sorgulaması kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu işlemin telefon üzerinden rahatlıkla yapılabilmesi için sizden kargo takip numarasını söylemeniz istenecektir. Böylelikle kargonuzun tam olarak nerede olduğuna dair bilgilendirme yapılacaktır.

Dolayısıyla PTT APS sorgulaması kolaylıkla telefon hattından da yapılabilir. Kargo takip numarasını unutmanız halinde bile size yardımcı olunacaktır. Sizden alınan farklı bilgilerle gönderinizin durumu öğrenilebilir.

PTT APS Sorgulamasıyla Neler Öğrenilmektedir?

Günümüzde artık PTT tebligat sorgulaması kolaylıkla gerek telefonla gerekse internet üzerinden yapılabilmektedir. PTT APS sorgulamasıyla gönderi hakkında şu bilgilere ulaşılabilir:

 • Gönderinin henüz yola çıkıp çıkmadığı hususunda bilgiye ulaşılabilir.
 • Eğer ki yola çıkmışsa nerede hangi şubeye ulaştığı öğrenilebilir.
 • Gönderinin alıcıya ulaşıp ulaşmadığı kolaylıkla öğrenilebilir.

Teknolojinin bizlere sunmuş olduğu bu kolaylıklar ve yenilikler sayesinde rahatlıkla bulunduğumuz yerden tüm gönderi bilgilerine ulaşabiliyoruz. Böylelikle uzun kuyruklar oluşmadan, PTT şubelerinde karışıklığa neden olmadan internet üzerinden gerekli bilgiye ulaşabiliyoruz. Son derece kolay bir sistem olan PTT tebligat sorgulama işlemleri çok sayıda internet kullanıcısı tarafından hızlı olduğundan tercih edilmektedir.

PTT Tebligat Barkod Sorgulaması Nasıl Yapılır?

PTT üzerinden yapılan gönderilerde eğer ki PTT kargo kullanıldığında gönderinin durumuyla ilgili gelişmeleri kolaylıkla PTT tebligat barkod no sorgulama hizmetini kullanarak yapabilirsiniz. Böylelikle gönderinin durumuyla ilgili her an yaşanan gelişmeleri görebilir ve kargonun ne zaman elinize geçebileceği hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Kargoların gerek yurt içi gerekse yurt dışı gönderilerinin durumuyla ilgili bilgiye E-devlet sitesi üzerinden yapacağınız sorgulamayla ulaşabilirsiniz. PTT kargo sistemi bunun için barkod sistemi geliştirmiştir. Dolayısıyla ptt tebligat barkot sorgu diyerek gönderinizin durumuyla ilgili tüm aşamaları rahatlıkla görebilirsiniz.

Sadece Kimlik Numarası Kullanılarak PTT Tebligat Sorgulaması Yapılabilir mi?

PTT resmi sitesine yada E-devlet sistemine giriş yaparak PTT evrak sorgulamasını yapabilirsiniz. Fakat bunun için sadece T.C Kimlik numarasını kullanmanız yeterli olmayacaktır. Eğer ki siz sadece T.C kimlik numarasını kullanarak bu işlemi yapmak istiyorsanız PTT şubelerine gelmeniz gerekmektedir.

Herhangi bir PTT şubesini kullanarak vezneden numara alınması halinde size yardımcı olunacaktır. Bu sayede gönderinizin nerede olduğu ve ne zaman elinize geçebileceği size aktarılacaktır. Kimlik numarasıyla gelerek PTT Tebligat evrakı sorgulama sadece şubelerden yapılabilmektedir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Diyarbakır Nöbetçi Noterler Hakkâri Nöbetçi Noterler Gümüşhane Nöbetçi Noterler Erzurum Nöbetçi Noterler Erzincan Nöbetçi Noterler Elazığ Nöbetçi Noterler Edirne Nöbetçi Noterler Hatay Nöbetçi Noterler Isparta Nöbetçi Noterler Mersin Nöbetçi Noterler Konya Nöbetçi Noterler İzmir Nöbetçi Noterler Kocaeli Nöbetçi Noterler Kırşehir Nöbetçi Noterler Kırklareli Nöbetçi Noterler Kayseri Nöbetçi Noterler Kastamonu Nöbetçi Noterler Kars Nöbetçi Noterler Çanakkale Nöbetçi Noterler Çankırı Nöbetçi Noterler Çorum Nöbetçi Noterler Giresun Nöbetçi Noterler Denizli Nöbetçi Noterler Gaziantep Nöbetçi Noterler Eskişehir Nöbetçi Noterler Niğde Nöbetçi Noterler Mardin Nöbetçi Noterler Manisa Nöbetçi Noterler Muğla Nöbetçi Noterler Kütahya Nöbetçi Noterler Malatya Nöbetçi Noterler Kahramanmaraş Nöbetçi Noterler Muş Nöbetçi Noterler Nevşehir Nöbetçi Noterler Sinop Nöbetçi Noterler Rize Nöbetçi Noterler Sivas Nöbetçi Noterler Sakarya Nöbetçi Noterler Tekirdağ Nöbetçi Noterler Samsun Nöbetçi Noterler Ordu Nöbetçi Noterler Siirt Nöbetçi Noterler Tokat Nöbetçi Noterler Trabzon Nöbetçi Noterler Şanlıurfa Nöbetçi Noterler Yozgat Nöbetçi Noterler Aksaray Nöbetçi Noterler Karaman Nöbetçi Noterler Van Nöbetçi Noterler Zonguldak Nöbetçi Noterler Uşak Nöbetçi Noterler Bayburt Nöbetçi Noterler Kırıkkale Nöbetçi Noterler Tunceli Nöbetçi Noterler Bartın Nöbetçi Noterler Yalova Nöbetçi Noterler Şırnak Nöbetçi Noterler Ardahan Nöbetçi Noterler Karabük Nöbetçi Noterler Iğdır Nöbetçi Noterler Batman Nöbetçi Noterler Kilis Nöbetçi Noterler Osmaniye Nöbetçi Noterler Bursa Nöbetçi Noterler Burdur Nöbetçi Noterler Bolu Nöbetçi Noterler Bitlis Nöbetçi Noterler Bingöl Nöbetçi Noterler Bilecik Nöbetçi Noterler Balıkesir Nöbetçi Noterler Düzce Nöbetçi Noterler Aydın Nöbetçi Noterler Artvin Nöbetçi Noterler Antalya Nöbetçi Noterler Ankara Nöbetçi Noterler Amasya Nöbetçi Noterler Ağrı Nöbetçi Noterler Afyonkarahisar Nöbetçi Noterler Adıyaman Nöbetçi Noterler Adana Nöbetçi Noterler İstanbul Nöbetçi Noterler