Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.164,30 -0,16%
Çeyrek Altın 1.932,00 -0,31%
Bitcoin 434142 0.89734%
Ethereum 29677 0.44193%
Yarım Altın 3.864,00 -0,31%
Tam Altın 7.655,54 -0,47%
PTT HGS Nasıl Sorgulanır?

PTT HGS Nasıl Sorgulanır?

ABONE OL
05 Ocak 2023, 03:26:17

HGS nedir? PTT HGS nasıl sorgulanır? PTT üzerinden HGS sorgulaması yapılır mı? PTT HGS sisteminin amacı nedir? PTT HGS ne işe yarar? PTT HGS alma ne kadar?

HGS, diğer bir deyimle Hızlı Geçiş Sistemidir. Özellikle boğaz köprüleri ve otoyol geçişlerinde ücretin hızlı bir şekilde gerçekleştirmesi amacı ile ülkemizde 2012 yılından itibaren kullanılmaya başlanmıştır. Ücret toplama, gişe üzerinde yer alan anten aracılığı ile aracın üstünde yer alan etiketin algılanması ile o etiketin bağlı bulunduğu hesaptan para çekilmesi ile kullanılan bir sistemdir.

Bu sayede gişe geçişlerinde herhangi bir durma ya da duraksama yapmadan hızlı geçilmesini sağlamaktadır. Oldukça güzel olan bu sistem özelliklerine oranla oldukça ucuz maliyete sahiptir. PTT HGS, sorgulama işlemleri çeşitli kanallar aracılığı ile yapılabilmektedir. PTT HGS araç sorgulama işlemi ise birden fazla yol veya yöntem ile yapılabilir. PTT HGS nasıl sorgulanır? Sorusunun cevabı ise şu şekildedir:

  • Çağrı merkezi üzerinden HGS sorgulama
  • İnternet sitesi aracılığı ile HGS sorgulama

Gibi iki yöntem ile PTT HGS sorgulama işlemi yapılabilmektedir. HGS sorma işlemi ile varsa HGS hesabınız ile ilgili bilgi alabilir, eğer HGS hesabınız yok ise HGS hesabı nasıl açılır araç etiketi nasıl alınır. Gibi soruların cevabına kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

PTT Çağrı Merkezi Üzerinden HGS Sorgulama

PTT üzerinden almış olduğunuz HGS kaydınız ile ilgili birçok bilgiye çağrı merkezi müşteri temsilcisi aracılığı ile kolay ve hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bunun için çağrı merkezi numarası olan 0850 460 60 60 numarasını veya 444 1 788 numarasını aramanız gerekmektedir. Bu sayede kolay ve hızlı bir şekilde HGS sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

PTT İnternet Sitesi Aracılığı İle HGS Sorgulama

Yukarıda belirttiğimiz gibi çağrı merkezi müşteri temsilcisi aracılığı ile PTT HGS sorgulama işlemlerinizi yapabileceğiniz gibi aynı zaman da PTT internet sayfası üzerinden de HGS hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

HGS içerisinde ne kadar para kaldığı, HGS sistemine ait var olan cezalarını sorgulamak istiyor ve HGS sorgulama işlemini PTT internet sitesi üzerinden gerçekleştirmek istiyorsanız http://hgsmusteri.ptt.gov.tr internet adresine gitmeniz gerekmektedir. Bu siteye giderek gerekli işlemleri gerçekleştirdikten sonra HGS hakkında gerekli bilgiyi edinmiş olursunuz.

PTT HGS Nasıl Alınır?

PTT HGS alma işlemini size en yakın PTT şubesine giderek talep edebilirsiniz. Bunun için yanınızda bazı gerekli evrakların olması gerekmektedir. Eğer PTT ile aracınıza HGS almak istiyorsanız yanınızda bulundurmanız gereken evraklar şunlardır:

  • Aracınıza ait ruhsat
  • Kendinize ait olan kimlik kartı

Sayesinde size en yakın PTT şubesinden kolay ve hızlı bir biçimde HGS alabilmeniz mümkündür. PTT’ye ulaştıktan sonra bu evrakları gerekli kişiye verdikten sonra sistem üzerinden size ait olan işlemler kısa süre içinde tamamlanarak HGS etiketi tarafınıza verilmektedir.

HGS PTT aracılığı ile alınabileceği gibi devletin anlaşmış olduğu bazı banka kuruluşları aracılığı ile de temin edilmektedir. Dilediğiniz yerden HGS sistemine başvuru yaparak alabilirsiniz.

PTT HGS Bakiyesi Nasıl Sorgulanır?

HGS bakiye sorgulama işlemleri iki şekilde yapılabilmektedir. PTT HGS bakiye sorma için yapmanız gereken PTT internet sitesinde yer alan HGS bölümüne giriş yapmanızdır. Ardından HGS sisteminiz ve üyeliğiniz hakkında bilgilere ulaşabilir ve HGS hesap bakiyenizi de buradan öğrenebilirsiniz. Diğer bir yol ise E-devlet üzerinden HGS bakiye sorgulama yöntemidir. PTT HGS bakiye sorgulayabileceğiniz gibi E-devlet sitesi üzerinden HGS sorgulama sistemine girerek size ait HGS bakiyesini kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

PTT HGS Fiyatı Ne Kadardır?

HGS etiketlerini PTT aracılığı ile hızlı bir şekilde alabilirsiniz. PTT şubelerine giderek HGS etiketini satın alabilirsiniz. Peki PTT HGS alma ne kadar? HGS etiket tutarı devletin belirlemiş olduğu bir tutardır. HGS fiyatı günümüzde 7.5 TL’ye PTT şubelerinden alınabilir. PTT HGS bedeli ile satın alacağınız etiketi arabanıza yapıştırarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

HGS Sisteminde İlk Bakiye Ne Kadar Olmalıdır?

HGS sistemi içerisinde ilk bakiyenin belirlenmesinde etkili olan durumlardan biri aracın hangi sınıfa ait olduğudur. Yani aracın sınıfına göre bir PTT HGS bedeli belirlenmektedir. Birinci sınıfta yer alan araçlar için bu tutar en az 30 liradır. İkinci sınıfta yer alan araçlar içinse bu tutar en az 37 lira olmaktadır.

Üçüncü sınıfa yer alan araçlar için ödenmesi gereken tutar, 53 liradır. Dördüncü sınıfta yer alan araçlar en az 67 lira 50 kuruş, beşinci ve son sınıfta yer alan araçlar ise, 81 lira 50 kuruş HGS sisteminde ilk geçiş ücreti ödeme gerekmektedir. Bu tutarları direkt olarak yükleyebileceğiniz gibi aynı zamanda daha fazla bir bakiye yüklemesi de gerçekleştirebilmeniz mümkündür.

HGS Sisteminde Araç Sınıfları Nasıl Öğrenilmektedir?

HGS sisteminde yer alan sınıf sorgulama bağlantısı yardımı ile araçların tümünün hangi sınıf içerisinde yer aldığını kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Aracınıza hangi sınıfa ait etiket alacağınızı ücret bir biçimde öğrenebilirsiniz. Araç sahiplerinin dikkat etmesi gereken en önemli şeylerden biri si de aracının hangi sınıf içinde yer aldığını bilmesidir. Aracın hangi sınıfta yer aldığını bilmenin önemi ise, ona göre HGS ödemesi yapılmasıdır. Yani HGS sisteminde ödeme yapılırken dikkat edilen nokta aracın hangi sınıfta yer aldığıdır.

HGS İle Otomatik Ödeme Nasıl Yapılmaktadır?

HGS etiketin de, kartınızda veya uygulamasında bakiye yok ve siz bu şekilde geçiş yapmış iseniz aracınızın plakasına ceza yazılacaktır. Bu durumun önüne geçebilmek adına HGS otomatik ödeme siteminden faydalanabilirsiniz. PTT ile yada anlaşmalı bazı bankalar aracılığı ile HGS otomatik ödeme talimatı vererek otoyollarda hızlı geçiş yaptığınızda otomatik olarak hesabınızda bakiye düşecektir.

Bu şekilde geçişleriniz de herhangi bir ceza almanıza da gerek kalmaz. Ayrıca bu şekilde kullanım yaptığınız zaman HGS bakiyesinin bitip bitmediğini de sürekli kontrol etmek zorunda kalmazsınız.

HGS Etiketi Nasıl Yapıştırılmalıdır?

HGS’ne ait olan etiketi aldıktan sonra yapmanız gereken şey aracınıza etiketi yapıştırmak olacaktır. Bazı durumlarda aracına yapıştırdığınız etiketin algılanmasında sorun yaşanıyor ve sonucunda tarafınıza ceza geliyor. PTT aracılığı ile almış olduğunuz HGS etiketini aracınıza yapıştırmak için şu yolu izlemeniz gerekmektedir:

  • HGS etiketini aracın üst kısmında yer alan dikiz aynasının hemen arka kısmında yer alan cama yapıştırmanız gerekir. Yapmadan önce etiketi yapıştırmak istediğiniz alanı silip kurulamalısınız.
  • Etiketi herhangi bir boyuta getirmek için bükmeyin. Bu tür davranışlar etiketin algılanmasını zorlaştırabilir ve etiket algılanmaz.
  • Yapıştırılacak alan temizlendikten sonra, yüzey kısmına etiketi tek harekette yapıştırmanız gerekmektedir.
  • Son olarak araç dikiz aynasının arka kısmında yer alan ön cama etiketi yapıştırırken logonun bulunduğu kısmın aracın içine baktığından emin olun.

Bu şekilde araç içine HGS etiket yapıştırma işlemini gerçekleştirebilir ve sorunsuz bir şekilde otoyol geçişlerini yapabilirsiniz. Böylece sistem aracında yer alan HGS etiketini görür ve hesabınız da yer alan bakiye içinde ödemeniz gerçekleştirilir. Tüm araçlara için detaylı etiket yapıştırma bilgisi için HGS etiket montaj kılavuzuna da göz atabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments