Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.158,53 0,26%
Çeyrek Altın 1.930,00 0,36%
Bitcoin 441404 -1.65352%
Ethereum 30945 -1.75096%
Yarım Altın 3.858,00 0,29%
Tam Altın 7.672,02 -0,99%
Patent Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir, Başvurusu Nereye Yapılır?

Patent Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir, Başvurusu Nereye Yapılır?

ABONE OL
19 Ocak 2023, 15:04:23

Patent nasıl alınır, şartları nelerdir, başvurusu nereye yapılır? Birçok insanın merak ettiği konuyu yazımızda inceledik.

Patent nasıl alınır ve koşulları nelerdir sorusu bir buluş sahibi olan kimseler tarafından sıklıkla sorulan bir sorudur. Buluşları olan kimselerin bu buluşların haklarının korunması için patent alması gerekmektedir. Patent alma konusunun daha iyi anlaşılabilmesi için buluşun ne olduğu iyi şekilde anlaşılmalıdır. Buluşun korunması ile markanın korunması birbiri ile sıklıkla karıştırılan konulardır. Marka bir ürünü diğer ürünlerden ayırmaya yarayan bir simge, ses ya da şekildir. Buluş ise teknik gelişmeler ile desteklenen ve yenilik barındıran yeni ürünlerdir. Buluşun korunması noter aracılığı ile gerçekleştirilebilen bir işlem değildir. Buluş ancak patent belgesi alınarak korunabilmektedir. Buluşun patent alabilmesi için diğerlerinden ayırt edici ve yenilik barındıran özellikte olması gerekmektedir. Yani bünyesinde yenilik barındırmayan bir ürüne patent alınabilmesi mümkün değildir. Patent Türkiye’de Sınai Mülkiyet Kanunu kapsamında korunmaktadır.

PATENT NEDİR?

Patent, buluş sahibinin haklarının 3.kişilere karşı korunması için sahip olması gereken bir buluş belgesi olarak tanımlanabilmektedir. Patent belgesi olmayan bir buluşun diğer kişiler tarafından kullanılması engellenemez. Yani patent almamış birinin buluşu ne olursa olsun yetkili kurum tarafından patentlenmemiş ise 3.kişiler tarafından kullanılabilir ve bu kullanımın önüne geçilemez.

Yukarda da belirtiğimiz gibi noter tarafından verilen hiçbir belge patentin sağladığı hakları sağlamaya yetmeyecektir. Patent başvurusu yapıldıktan sonra kurum tarafından olumlu geri dönüş alınabilmesi için buluş olarak sahibi tarafından nitelendirilen ürünün ya buluş özelliğine haiz olabilmesi ya da sanayiye uygulanabilir özelliğe haiz olması gerekmektedir.

PATENT ALABİLMENİN ŞARTLARI NELERDİR?

Patent almak için gerekli şartlar patent başvurusunda bulunacak kimseler tarafından oldukça sık araştırılmaktadır. Patent alabilmenin şartları Sınai Mülkiyet Kanunu’nda düzenlenmiştir. Patentlenebilir buluşların patentlenmesi için gerekli şartlar şu şekilde özetlenebilir:

 • Teknoloji alanındaki her buluşun patentlenebilmesi için buluşun yeni bir özelliğe haiz olması, buluşun buluş basamağına sahip olması ve buluşun sanayiye uygulanabilir özelliğe haiz olması gerekmektedir.
 • Patent başvurusunda bulunulan ilgili şeyin buluş olma özelliğine sahip olması gerekmektedir.
 • Patent başvurusunun eksiksiz ve doğru şekilde doldurulmuş olması gerekmektedir.
 • Patent başvurusunun gerçek hak sahibi tarafından yapılmış olması gerekmektedir.

Sınai Mülkiyet Kanunu kapsamında bazı buluşların patentin sağladığı koruma haklarından yararlanamayacağı belirtilmiştir. Sınai Mülkiyet Kanunu kapsamında korunmayacak buluşlar ise şu şekilde özetlenebilmektedir:

 • Kamu düzenini tehlikeye sokan ve genel ahlaka aykırı olan buluşlar kanun kapsamında korunmayacaktır.
 • İnsan vücuduna ya da hayvan vücuduna uygulanacak teşhis ve cerrahi yöntemler bu kanun kapsamında korunmayacaktır.
 • İnsanın genetik yapısı incelenerek elde edilen buluşlar kanun kapsamında kabul edilmemektedir.
 • İnsan klonlama işlemleri sırasında ya da insan klonlama işlemleri sonucunda elde edilen buluşlar bu kanun kapsamında korunmamaktadır.

PATENT BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

Patent alma başvurusunun yapılacağı yer, patent talebi olan herkes tarafından araştırılmaktadır. Patent alma başvuruları Türk Marka ve Patent Kurumu’na yapılacak yazılı başvuru ile yapılmaktadır. Patent başvurusu yapmak buluşun patentlendiği anlamına gelmemektedir. Patent verme işlemleri kurumun yapacağı değerlendirmeler sonucunda olumlu ya da olumsuz sonuçlanabilmektedir.

PATENT BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

Patent başvurusu için gerekli olan evraklar patent başvurusunun kabul edilmesi için gerekli olan evraklardır. Patent başvurusu için gerekli olan belgeler ve bu belgeler hakkında genel bilgiler şu şekilde özetlenebilir:

 • Patent başvuru formunun tam ve doğru doldurulmuş hali
 • Buluş hakkında genel bilgi veren bir özet
 • Tarifname metni: Patent başvurusunda en önemli evrak olarak kabul edilebilir. Tarifname buluş hakkında en ayrıntılı bilgileri veren belgedir. Tarifnamede daha önce benzer bir ürün patentlenmiş ise bu buluş ile arasındaki farklar açıklanır. Tarifname metni patent alma işlemleri arasında en önemli evrak olduğundan konunun uzmanı tarafından hazırlanması buluş sahibinin daha yararına olacaktır.
 • Patent alma işlemlerinin olumlu sonuçlanması halinde talep edilen istemler
 • Vekil patent başvurusunda bulunacak ise vekaletname
 • Patent talebinde bulunulan buluşun çizimleri

PATENT BAŞVURUSU SONRADAN DÜZELTİLEBİLİR Mİ?

Patent başvurusunda yazmayan talepleri sonradan değiştirme mümkün olan bir işlem değildir. Yani patent tarifnamesinin düzgün hazırlanmaması ve istemlerin kapsamının doğru ve eksiksiz talep edilmemesi halinde sonradan bu evraklarda değişiklik yapmak mümkün değildir. Hatta bu belgelerde bir kelimenin bile eksik yazılmış olması koruma kapsamının sınırlanması anlamına gelebilmektedir. Bu sebeplerden dolayı patent başvurusunun uzman kişiler tarafından yapılması ilgili kimsenin daha yararına olacaktır.

PATENT ALMA SÜRECİ

Patent alma aşamaları ilgili kimseler tarafından merak edilen bir diğer önemli konudur. Patent alma aşamaları ve bu aşamalar hakkındaki genel bilgiler şu şekilde özetlenebilir:

 • Türk Marka ve Patent Kurumu’nun ilgili bölümüne fiziki ya da online başvuru yapılmalıdır.
 • İlgili kurum başvuruyu aldıktan sonra 1 ile 3 gün arasında şekli bir inceleme yapmaktadır.
 • İlgili kurum şekli inceleme sonucunda bir eksiklik görmesi halinde başvuru sahibine bu eksiklikleri tamamlaması için 3 aylık süre vermektedir.
 • Eksiklik yoksa ya da eksiklikler tamamlanmışsa ilgili kurumun bölümü tarafından şekli uygunluk yazısı dosyaya eklenir.
 • Ardından buluş talebi olan kimse araştırma raporu için 15 ay içerisinde talepte bulunmalıdır.
 • Daha sonra ilgili kimse sistem tercihinde bulunmalıdır.  Sistemler ise incelemeli ve incelemesiz olmak üzere 2 tanedir.
 • İnceleme talebi yoksa incelemesiz patent belgesi alınır.
 • İncelemeli patent belgesi talebi olması halinde ise inceleme talebi ilgili kuruma iletilir.
 • İnceleme talebi sonunda talebin olumlu sonuçlanması halinde İncelemeli Patent Belgesi alınır.
 • Daha sonra patent belgesi yayınlanır ve varsa itirazlar incelenir.

İncelemeli ya da incelemesiz patent başvurusunun yani sistem tercihinin önemi ise buluşun korunma süresinde ortaya çıkmaktadır. Patentin incelemeli patent talebi sonucunda verilmesi halinde patent 20 yıl, incelemesiz alınması halinde 7 yıl korunmaktadır. Faydalı model için ise korunma süresi 10 yıldır.

PATENT ALMANIN YARARLARI NELERDİR?

Neden patent alınır sorusu ilgili kimseler tarafından merak edilen bir diğer önemli konudur. Patent alınmasının ilgiye kimseye sağladığı yararlar ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Hukuki haklar: Buluş sahibi patent haklarını kendisi kullanabilir. Bu haklar buluşun üretilmesi, buluşun satılması ve buluşun kullanım hakkını devretme hakkı olarak sıralanabilmektedir.
 • Patentin rekabet açısından avantajı: Buluşun ticari amaç ile kullanım hakkı sadece patent sahibine aittir. Bu hakkın kullanılabilmesi için patent sahibi olunması gerekmektedir.
 • Buluşun kullanım hakkını devretme: Bu hak lisans ile devredilebilmektedir. Patent sahibi kimse buluşunun kullanım hakkını devredebilir hatta kullanım hakkını devretme hakkını da kullanım talebi olan kimseye devredebilir ve bu devir işlemlerinden gelir elde edebilir.
 • Buluşu kullanmadan men davası: Patent sahibi buluşunun kendi istediği şekilde kullanılmaması halinde dava açarak uygun kullanmayan kişinin kullanımdan men edilmesini talep edebilir.

PATENTİN DİĞER ÜLKELERDE KORUNMASI İÇİN YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR?

Patentin diğer ülkelerde korunması için yapılması gerekenler, buluşunun yurt dışı korunması talebi olan kimseler tarafından sıklıkla araştırılan bir konudur. Yurt dışında buluşunun korunmasını isteyen kimseler Türkiye’de patent belgesini aldıktan sonra yurt dışı koruma için 12 ayda yetkili kurumlara başvurması gerekmektedir. Yurt dışında buluş koruma talebi olan kimselerin patent almak için dikkat edeceği Türkiye’nin taraf olduğu sözleşmeler şu şekildedir:

 • PCT (Patent İş Birliği Anlaşması)
 • Avrupa Patent Sözleşmesi (EPC)
 • Avrasya Patenti Başvurusu ve Avrasya Patenti
 • Afrika Bölgesi Fikri Haklar Organizasyonu
 • Afrika Fikri Mülkiyet Organizasyonu
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments