takip et takip et takip et
Gündem

25 Ocak 2020 - 442 Okunma

MÜFTÜ BİLGİLİ’DEN HACI ADAYLARINA BİLGİLENDİRME

Tokat İl Müftüsü Ömer Faruk Bilgili hac organizasyonunun temel ilkeleri, sağlık, yemek ve kargo ile konaklama hizmetlerine ilişkin bilgiler verdi.

Tokat İl Müftüsü Ömer Faruk Bilgili hacı adaylarının merak ettiği hac kayıtlarına ilişkin yeni açıklamalarda bulundu. Açıklamasında hacı adaylarına hitap eden Müftü Bilgili, “Sizler mübarek beldelere gidecek olmanın sevinç ve mutluluğunu doya doya yaşarken, Diyanet İşleri Başkanlığı mensupları olarak bizler de siz değerli hac yolcularımıza hizmet etmenin onurunu yaşıyoruz. Uzun yılların tecrübesi ve kaliteli hizmet anlayışımız ile huzurlu, sağlıklı ve güvenli bir şekilde haccınızı eda edebilmeniz için hizmete hazırız. Kutsal topraklara yapacağınız bu yolculuk ile hayatınızın özlem ve hasreti olan hac ibadetinizi usulüne uygun, kolay ve rahat bir şekilde yapmanıza yardımcı olmayı, kalbinizi yeniden imar etmeyi, manevi dünyamızda yeni ufuklar açmayı amaçlıyoruz.

Diyanet olarak Hac organizasyonumuzun Temel ilkelerini şu şekilde özetleyebiliriz:

  1. Liyakatli ve başarılı görevliler rehberliğinde usul ve adabına uygun ibadet,

2.Hac yolculuğunun manevi bir yenilenmeye vesile olması için irşat ve rehberlik

3.Allah’ın misafiri  olan hac yolcularına hizmet etmeyi şeref olarak kabul etme, 4. Hac hizmetlerini “emanet ve sorumluluk” bilinciyle yerine getirme.

  1. Rahat bir konaklama ve tecrübeye dayalı kaliteli hizmet temel ilkelerimizdir.

İl Müftüsü Ömer Faruk Bilgili, mübarek topraklarda hacılarımıza verilen Dini Rehberlik Hizmetlerini de şu şekilde sıraladı;

  • Hac ibadetinin usulüne uygun olarak yerine getirilmekte ve fetva ve irşat hizmetleri verilmektedir.
  • Kurbanlar, diyanet işleri başkanlığımız organizesinde kesilmektedir.
  • Mekke-i Mükerreme’de: peygamber efendimizin (SAS) doğduğu ev, cin mescidi, cennetü’l mualla kabristanı, nur dağı, (hira mağarası), sevr dağı,
  • Medine-i Münevvere’de: Yedi Mescitler, Kıbleteyn Mescidi, Kuba Mescidi, Cennetü’l Bakî Kabristanı, Uhud Şehitliği ziyaret edilmektedir.”

SAĞLIK HİZMETLERİ

İl Müftüsü Bilgili, hacıların ibadetlerini sağlıklı bir şekilde yapabilmeleri için yapılan hizmetleri şu şekilde sıraladı:

“Mekke-İ Mükerreme Ve Medine-i Münevvere’de başkanlığımıza ait, tıbbi ve teknik donanıma sahip hastane, sağlık merkezleri ve sağlık ocaklarında Türkiye’den görevlendirilen doktorlar ve sağlık personeli tarafından, ihtiyaç halinde Suud hastanelerinde verilmektedir.”

Diyanetin yemek ve kargo hizmetleri konusunda da bilgiler veren Ömer Faruk Bilgili, Mekke ve Medine’de yemeklerin Türkiye’den gönderilen aşçılar tarafından, diyetisyen kontrolünde hazırlandığını,    hac yolcularına, oda tercihli konaklamalarda sabah kahvaltısı ve akşam yemeği tabldot, öğle için kumanya verildiğini  ve otellerde çay ve su ikramı 24 saat self servis şeklinde sunulduğunu söyledi.

Bilgili,  kargo hizmetlerinin Medine’de verildiğini, hurma ve hediyelik eşyalarını Türkiye’ye göndermek isteyen hac yolcularının arzu ettikleri takdirde Diyanet işleri Başkanlığı, Gümrük ve Ticaret bakanlığı ve PTT iş birliği ile gerçekleştirilen kargo hizmetinden ücret karşılığında faydalanabileceklerini belirterek, daha ucuz kargo hizmeti verdiğini söyleyen bazı çevrelerin vatandaşların mağduriyetine sebep olduklarını ifade ederek, “Vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamamaları için bu hususlara dikkat etmeleri şimdiden hatırlatmak istiyorum.” dedi.

Son olarak hacıların konaklama hizmetlerini de anlatan İl Müftüsü Ömer Faruk Bilgili, “Mekke ve Medine otellerimizin genel özellikleri şunlardır; rahat ve konforlu oteller ve tercihe göre 2, 3 veya 4 kişilik odalar, içinde televizyon, banyo/wc bulunan klimalı odalar, internet imkânı, 24 saat sıcak su,  tabldot usulü sabah kahvaltısı ve akşam yemeği ile öğle yemeği için kumanya veriliyor. Oteller, Medine-i Münevvere’de Mescid-i Nebevî’ye en fazla 700 metre mesafede, Mekke-i Mükerreme’de Mescid-i Haram’a en fazla 7 km mesafededir. Mekke’de hacıların otellerden Kabe’ye ulaşımları ücretsiz olarak otobüslerle ring usulü yapılmaktadır, ancak Mekke trafik komisyonunun belirlediği güzergahlarda kalan bazı otellerden Harem’e ulaşım aktarmalı ring usulü ile ücretsiz olarak yapılacaktır.” ifadelerini kullandı.


" MÜFTÜ BİLGİLİ’DEN HACI ADAYLARINA BİLGİLENDİRME konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere MÜFTÜ BİLGİLİ’DEN HACI ADAYLARINA BİLGİLENDİRME ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda MÜFTÜ BİLGİLİ’DEN HACI ADAYLARINA BİLGİLENDİRME ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku