Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.128,59 -2,33%
Çeyrek Altın 1.905,00 -0,94%
Bitcoin 439045 -0.9053%
Ethereum 31101 0.61872%
Yarım Altın 3.811,00 -0,94%
Tam Altın 7.591,87 -2,02%
Mezun Öğrenciler Sağlık Hizmetinden Ne Kadar Süre Yararlanabilir?

Mezun Öğrenciler Sağlık Hizmetinden Ne Kadar Süre Yararlanabilir?

ABONE OL
15 Ocak 2023, 07:31:41

Mezun Öğrenciler Sağlık Hizmetinden Ne Kadar Süre Yararlanabilir? Kaç gün sürer gibi sorularınızın tüm cevabı bu haberimizde.

Sağlık hizmetlerinden sigortalı bir şekilde yararlanmak isteyen kişilerin araştırmış olduğu bazı konular bulunuyor. Bu konuların başında ise üniversitelerden yeni mezun olan öğrencilerin sağlık hizmetlerinden ne kadar süreyle yararlanabileceği olarak dikkat çekiyor. Lisans veya ön lisans eğitimini tamamlayarak mezun olan ve üniversite eğitimini tamamlayan mezunların bir süre daha sağlık hizmetlerinden sigortalı olarak yararlanma hakkı bulunuyor. Bu alanda erkek ve kız mezunlara farklı koşullarda sağlık hizmetinden yararlanma olanağı sunuluyor. Peki, Mezun Öğrenciler Sağlık Hizmetinden nasıl yararlanır?

Yeni Mezun Öğrencilerin Sağlık Sigortaları Ne Kadar Süre Devam Ediyor?

Üniversitelerin farklı düzeylerinden yeni mezun olan erkeklerde sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı kızlara oranla daha katı olarak dikkat çekiyor. Belli bir yaşa kadar sigorta hizmetlerinden yararlanma hakkı bulunan erkekler, mezun olduktan bir süre sonra sigorta hizmetlerinden yararlanmak için işe girmek durumunda kalıyor. Yeni mezunların sigorta hakları konusunda önemli olan etkenlerden biri de tamamlanan üniversitenin derecesidir. Lise eğitimini tamamlayarak üniversite eğitimi almayan kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı diğer derecelere göre daha az olacaktır.

Mezun Olan Öğrenciler Kaç Yaşına Kadar Sigortalı Olur?

Herhangi bir eğitim düzeyinden mezun olarak eğitimini tamamlayan kişilerin sağlık hizmetlerinden sigortalı bir şekilde yararlanması için sağlaması gereken bazı koşullar vardır. 18 yaşını tamamlayan erkeklerde ve kızlarda ayrı durumlar söz konusudur. 18 yaşını geçmiş olan çocukların sigorta hizmetlerinden yararlanması için karşılaması gereken bazı şartlar vardır.

Sigorta hizmetinin devam etmesi için gereken şartların bazıları şunlardır;

 • SSK ve BAĞ-KUR kapsamlarında prim ödemesi yapan kadınların evlenene kadar sigorta hizmetlerinden yararlanma hakkı bulunuyor.
 • Yüksek prim ödemeleri yapan kadınlar mezun olduktan sonra 2 yıl süre boyunca sigorta hakkından yararlanabilirler.
 • Erkekler ise 20 yaşlarına kadar eğitimlerine devam etmezlerse sağlık sigortasından yararlanamıyor.
 • Eğitimleri devam eden erkekler ise 25 yaşına kadar sağlık hizmetlerinden sigortalı olarak yararlanabiliyor.
 • Sağlık sigortası şartlarını karşılamayan kişiler, işe başlamadıkları zaten genel sağlık sigortası kapsamında değerlendiriliyor.

Bu gibi şartların yanında sağlık sigortasının devam etmesi konusunda bazı özel şartlarda bulunuyor. Bu konuda erkeklerin ve kızların farklı değerlendirildiği unutulmamalıdır.

Ailesinde Sosyal Güvence Bulunmayan Yeni Mezunların Sigorta Durumu

Anne, baba veya farklı aile bireylerinin sigortası olmayan mezun öğrencilerin sağlık sigortası durumlarını öğrenmeleri için yapmaları gereken bazı işlemler bulunuyor. Birçok devlet işleminin yapıldığı e-devlet üzerinden sigorta sorgusu yapılabiliyor. E-devlet sistemi üzerinden sigorta sorgulaması yapan gençler, sigorta durumlarını öğrenebiliyor. Ön lisans mezunu öğrenciler sağlık hizmetinden nasıl yararlanır konusundaki sorular için bilinmesi gereken bazı noktalar bulunuyor.

İnternet üzerinden yapılan prim borcu sorgulamasından sonra kişilerin borcu olup olmadığı öğrenilebiliyor. Detaylı sorgulama yapılan ekranda borcu olmadığını öğrenen kişiler, ikamet ettikleri bölgelerin kaymakamlıklarına genel sağlık sigortası başvurusu yapabiliyor. Bu işlemlerin ardından kaymakamlık tarafından gerekli incelemeler yapıldıktan sonra sigorta primleri ödenebiliyor. Ön lisans mezunu olan öğrenciler, 2 yıl süreyle ailelerinin sağlık sigortalarından yararlanabiliyor. 2 yıl dolduktan sonra ise işe girilmesi gerekiyor.

E-Devlet Sigorta Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Online sistem üzerinden sigortasını sorgulamak isteyen kişilerin ilk olarak e-devlet şifrelerini edinmeleri gerekiyor. E-devlet şifresi bulunmayan kişiler, PTT şubelerine başvuru yaparak uygun bir ücret karşılığında şifrelerini alabiliyor. Şifreleri ile sisteme giren kişilerin sigorta sorgulaması yapmak için gerçekleştirmeleri gereken bazı işlemler bulunuyor.

E-Devlet sigorta sorgulaması adımları şu şekildedir;

 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapılmalıdır.
 • Sistemde yer alan kurumlar sekmesinden SGK sayfası açılmalıdır.
 • Sigortalılık uygulamaları sekmesinden sigorta borcu sorgulama hizmeti açılmalıdır.
 • Gelen sayfa üzerinden gerekli bilgilere ulaşılabilir.

Belirtilen adımları gerçekleştiren kişiler, kolay bir şekilde genel sağlık sigortası prim borcu sorgulama işlemlerini tamamlayabileceklerdir.

Lisans Mezunu Öğrencilerin Sağlık Sigortası Durumu

Üniversitelerin lisans veya yüksek lisans derecelerinden mezun olan öğrencilerin bir süre daha sigorta hakkından yararlanma olanağı bulunuyor. Öğrencilere tanınan hak kapsamında üniversite kurumlarından 4 yıllık ve üstü bölümlerden mezun olan kişiler, 2 yıl süreyle daha sağlık hizmetlerinden sigortalı olarak yararlanabiliyor. Peki, lisans mezunu öğrenciler sağlık hizmetinden nasıl yararlanır?

T.C vatandaşı olan üniversite mezunu kişilerin sağlık sigortası durumunun ne olduğu merak ediliyor. 18 yaşına ulaşan tüm çocuklar genel sağlık sigortası kapsamında değerlendirilirken, eğitimini devam ettiren kişilerin bir süre daha sağlık sigortası devam ettiriliyor. Erkeklerde ve kızlarda farklılık gösteren bu durumda etkili olan bazı faktörler bulunuyor. Üniversite eğitimini tamamlayan erkek öğrenciler, 2 yıl süre daha sigortalı olarak sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyor. Erkekler için 25 yaş sınırı bulunurken kadınlarda yaş sınırı bulunmuyor.

Yeni Mezun Olan Öğrenciler Sağlık Hizmetlerinden Nasıl Yararlanır?

18 yaşını doldurana kadar genel sağlık sigortası kapsamında değerlendirilen öğrencilerden herhangi bir sağlık ücreti talep edilmiyor. 18 yaşını tamamlayan kişiler ise bir süre daha anne ve babalarının sağlık sigortalarından yararlanabiliyor. Lise eğitimini tamamlayan ve eğitimine devam etmeyen kişiler, 20 yaşını tamamlayana kadar sağlık sigortasına devam edebiliyor. Yaş sınırı durumu sadece erkekler için bulunurken, kızlar evlenene kadar sağlık sigortasından yararlanabiliyor. Eğitim durumu ve yaşa göre durum farklılık gösterebiliyor.

Kız Çocuklarının Sağlık Sigortası Kapsamı Nedir?

Lise eğitimini devam ettiren kız çocukları belli bir süre boyunca sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabiliyor. Lise mezunu olan kız öğrencileri 20 yaşının sonuna kadar sağlık hizmetlerinden yararlanırken, üniversite eğitimini tamamlayan kız öğrenciler 25 yaşına kadar sağlık sigortası kapsamında değerlendiriliyor. Anne veya babaları 2008 yılından önce sigorta başlangıcına sahip olan kız çocukları, evleneceği tarihe kadar sigortadan yararlanabiliyor.

Gençlere 2 Yıl Boyunca Bedava Sağlık Hizmeti Veriliyor

18 yaşını tamamlayıncaya kadar babalarının veya annelerinin sağlık sigortalarından yararlanabilen gençlere yeni düzenleme getirildi. Belli bir süre boyunca genel sağlık sigortası kapsamında sigorta hizmeti alan gençler, eğitimlerini sürdürdükleri süre boyunca sigortalı olarak değerlendiriliyor. Eğitimlerini tamamlayan mezunlara ise 2 yıl boyunca otomatik olarak sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı sunuluyor. Sağlık hizmetlerinden yararlanmak isteyen gençlerin sağlamaları gereken bazı şartlar bulunuyor.

Gençlerin sağlaması gereken çeşitli şartlar şunlardır;

 • Ön lisans, lisans veya yüksek lisans mezunu olan kişiler, 2 yıl boyunca sağlık sigortasından yararlanabiliyor.
 • Sağlık sigortasından yararlanma hakkı için erkeklerde 25 yaş sınırı bulunurken kadınların evleneceği tarih dikkate alınıyor.
 • 2 yıl sonunda sigorta hizmetinden yararlanma hakkı bitecek olan öğrenciler, işe başlamak durumunda kalıyor.
 • Tüm öğrencilerin sağlık sigortası durumlarını öğrenmeleri ve gerekli işlemleri yapmaları için e-Devlet sistemine giriş yapmaları gerekiyor. Gerekli kontrolleri yapan öğrenciler, sigorta hizmetlerinden yararlanmaya devam edebiliyor.

Sigorta Sorgulama İçin e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Sağlık sigorta borcunu kontrol etmek ve durumunu öğrenmek isteyen mezun öğrencilerin e-Devlet sistemine giriş yapmaları gerekiyor. Daha önce e-Devlet sistemine giriş yapmayan öğrencilerin PTT şubeleri üzerinden şifre edinmesi gerekiyor. Şifrelerini alan mezun öğrenciler, sisteme giriş yaparak sigorta sorgulaması yapabiliyor.

E-Devlet şifresi şu şekilde alınabiliyor;

 • Lise veya üniversite mezunu olan öğrenciler e-devlet şifresini PTT şubelerinden alabiliyor.
 • Herhangi bir PTT şubesine başvuru yapan mezun öğrencilere 2 lira karşılığında e-Devlet şifresi veriliyor.
 • Şifresini unutan öğrenciler ise cep telefonları veya PTT şubeleri aracılığıyla şifre yenileme işlemlerini gerçekleştirebiliyor.
 • Şifrelerini edinip sisteme giriş yapan kişiler, SGK hizmetleri sekmesinden sigorta durumlarını öğrenebiliyor. Mezun öğrencilerin sigorta sorgulaması yapması için e-devlet şifrelerini alması gerekiyor.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments