takip et takip et takip et
Manşet

18 Aralık 2019 - 234 Okunma

MEVSİM DEĞİŞİKLİĞİ VÜCUDUMUZU NASIL ETKİLİYOR?

MedicalPark Tokat Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Sezai Kaya sonbahar ve kış aylarında hava sıcaklığındaki ani düşüş, hava kirliliği, kapalı ve kalabalık mekanlarda geçirilen uzun zamanların bazı hastalıkları tetikleyip insan sağlığına önemli derecede zarar verdiğini söyleyerek yapılması gerekenlere ilişkin bilgilendirmelerde bulundu.

Bugünlerde pek çok kişi grip, öksürük, ishal, bronşit ve alerjik astım ile mücadele etmeye çalışmakta. Vücudumuzun bağışıklık sisteminin zayıfladığı bu dönemde vücut direncinin artırılmasına yönelik basit önlemler büyük fayda sağlamaktadır.Üst solunum yolundan kronik hastalıklara, sindirim sorunlarından migren ve baş ağrıları hatta depresyona dek sonbaharda en sık karşılaşılan bazı  hastalıklardan basit korunma yöntemleriyle kurtulabiliriz

ÜST SOLUNUM YOLU HASTALIKLARI

Sonbaharda vücudun bağışıklık sisteminin zayıflamasının da etkisiyle, damlacık yoluyla bulaşan üst solunum yolu enfeksiyonları (nezle, grip, farenjit, tonsillit, sinüzit) daha yaygın hale geliyor. Kuru hava, aşırı çalıştırılan ısıtıcılar ve kalabalık alışveriş merkezlerindeki klima sistemleri de solunum yolumuzdaki mukozal koruma bariyerine zarar veriyor ve bizi enfeksiyonlara daha açık hale getiriyor. Hava sıcaklığına uygun giyinip rüzgara ve yağmura maruz kalmayarak, mevsim sebze ve meyvelerini yeterince tüketerek, bol su içerek, özellikle ellerimizi sık sık sabunla yıkayarak, pencereleri düzenli aralıklarla açıp ortamı havalandırarak üst solunum yolu hastalıklarına karşı önlem almak mümkün.

KRONİK HASTALIKLAR

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) olanlar, astımlılar, diyabetikler, kanser nedeniyle kemoterapi gören hastalar üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı daha duyarlılar ve bu kişilerde enfeksiyonlar bronşit ve zatürre gibi daha ciddi alt solunum yolu enfeksiyonlarına kolayca dönüşebiliyor. Astım ve KOAH atakları meydana gelebiliyor. Bu nedenle kronik hastalıkları olanların sonbaharda grip aşısı yaptırmaları ve belirli periyotlarda zatürree aşısı olmaları özellikle önem taşıyor.

SİNDİRİM SİSTEMİ HASTALIKLARI

Yapılan çalışmalarda gastrit, mide ülseri, sindirim sistemi kanamaları ve huzursuz bağırsak sendromu gibi sindirim sistemiyle ilgili bazı hastalıkların geçiş mevsimlerinde özellikle ilkbahar ve sonbaharda arttığı görülüyor. Beslenme alışkanlıklarının, uyku saatlerinin değişimi, yaşam şartlarının yaza göre zorlaşması, stres ve sorumluluk yükünün artması, gün ışığından faydalandığımız saatlerin azalması gibi etkenler vücudumuzda bazı değişikliklere ve strese yol açıyor. Bu adaptasyon süreci içinde vücut bu değişimlere uyum sağlamazsa sindirim sitemiyle ilgili sıkıntılar artıyor. Bu nedenle sonbaharda da mümkün olduğunca gün ışığından faydalanmayı, aşırı uyumamayı, düzenli spor yapmayı ve dengeli beslenmeyi ihmal etmemek büyük önem taşıyor.

DEPRESYON

Yazın açık havada geçirilen zamanlar, denizler, ormanlar, parklar sonbaharla birlikte yerini ev ve işyeri arasındaki kısır döngüye, trafik stresine, artan iş yüküne, çoğunlukla televizyon başında geçirilen zamana bıraktığında buna yönelik savunma mekanizması geliştiremeyen kişilerde sonbahar depresyonuna girme ihtimali artıyor. Bu nedenle hafta sonları alışveriş merkezlerine gitmek yerine doğadaki bu değişime tanıklık edebileceğimiz mekanlarda bulunmak, gün ışığından mümkün olduğunca yararlanmak ve düzenli beslenme, egzersiz ve uykumuzu ihmal etmemek çok önemli.

MİGREN VE BAŞ AĞRILARI

Mevsimsel değişiklikler, hava basıncı ve nem değişiklikleri ile özellikle güney batıdan esen lodosun baş ağrıları ve migren ataklarını tetikleyebildiğini belirterek “Ülkemizde bununla ilgili lodoslu havalarda migren ataklarının arttığı tespit edilmiştir. Yapılan araştırmalarda aslında baş ağrısının nedeninin esintinin kendisi değil rüzgarla birlikte gelen havadaki biyolojik aktif partiküller, tozlar ve kirler olduğuna dair veriler mevcuttur” .mevsime uygun giyinmenin, rüzgarlı havalarda yüzümüzü ve başımızı korumanın, bazı iklimsel değişikliklerle tetiklenen hastalığımız varsa bu gibi havalarda tedbirli olmanın yaşam kalitemizi artırabileceğini unutmayalım

ÖZETLE KIŞIN HASTALIKLARA KARŞI ALINACAK ETKİLİ ÖNLEMLER

-Dengeli ve sağlıklı beslenmek,

-Uyku düzenine dikkat etmek, yeterince uyumak,

-Özellikle su başta olmak üzere yeterli sıvı tüketmek, gazlı içeceklerden kaçınmak,

-Meyve ve sebzenin yanında haftada iki kez balık yemek,

-Demir, çinko, D vitamini gibi mineral ve vitamin seviyelerini kontrol ettirmek,

-Ihlamur gibi bitki çayları, posası içine ilave edilmiş meyve suları, pekmez ve bal tüketmek,

-Kış hastalıkları en çok solunum yolu ile bulaştığından öpmek yerine karşınızdakine başınızla selam vermek,

-Kapalı ve kalabalık ortamlardan mümkün olduğunca kaçınmak,

-Elleri sık sık yıkamak ve ağza, buruna, gözlere sürmemek; çocuklara hijyen kurallarını öğretmek,

-Mikroplar sıcakta kolayca ürediklerinden ortamı aşırı ısıtmamak,

-Evi, sınıfları ve bulunulan ortamı düzenli havalandırmak,

-Ortamda kullanılan klimaların düzenli bakım ve temizliğini yaptırmak,

-Ortamda kullanılan klimaların düzenli bakım ve temizliğini yaptırmak

-Çok kalın veya inci giysiler giymemek, çocuklara da giydirmemek. Ortama uygun katlı kıyafetler giyip, sıcaklığa göre artırıp azaltmak,

-Doktorunuz gerekli görürse grip aşısını yaptırmak.


" MEVSİM DEĞİŞİKLİĞİ VÜCUDUMUZU NASIL ETKİLİYOR? konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere MEVSİM DEĞİŞİKLİĞİ VÜCUDUMUZU NASIL ETKİLİYOR? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda MEVSİM DEĞİŞİKLİĞİ VÜCUDUMUZU NASIL ETKİLİYOR? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku