takip et takip et takip et
Gündem

21 Kasım 2019 - 283 Okunma

MEDİKAL’DEN KOAH BİLGİLENDİRMESİ

Abone Ol

Medicalpark Özel Tokat Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Gökhan Aykun 20 Kasım Dünya Koah Günü dolayısıyla; hastalığın tanısı, belirtileri, nedenleri ve tedavi yöntemlerine ilişkin bilgilendirmelerde bulundu.

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı kelimelerinin baş harfleri ile adlandırılan KOAH hastalığı, akciğerlerde bulunan ve bronş adı verilen hava yollarının daralması sonucu; öksürük, balgam ve nefes darlığı gibi şikayetlere yol açan kronik bir hastalıktır. Nefes alma ile akciğerlere giren havadaki oksijen kan dolaşımına, kan dolaşımındaki karbondioksit de havaya geçer. Nefes verme ile de karbondioksitten vücut arındırılmış olur. KOAH hastalığında hava yolları daraldığı ve akciğer dokusunda kayıp olduğu için normalde nefes alıp verme işi rahatlıkla yapılırken, KOAH hastalığında nefes alıp verme zorlanılarak yapılmaya başlar. Hastalık ilerledikçe yürüme, kıyafet değiştirme hatta yemek yeme bile büyük efor gerektirir.

KOAH tanısı nasıl konulur?

Kişi sigara içiyorsa uzun süreli nefes darlığı, öksürük ve balgam şikayetlerinin varlığı KOAH tanısı için uyarıcı olmalıdır, ancak kesin tanı için solunum testi değerlendirmesi yapılmalıdır. Birkaç dakika içerisinde uygulanan solunum değerlendirme testi, kişinin solunum cihazına derin nefes alarak üflemesi ile gerçekleştirilir. Akciğer kapasitesi ve varsa hastalığın evresi hakkında kolayca bilgi sahibi olunmasını sağlayan bu testi, özellikle 40 yaş üzeri sigara kullanan kişilerin yılda en az bir kez yaptırması gerekir. Solunum fonksiyon testi ile hem hastalığın varlığı hem de hastalığın daha başlangıç evresindeki kişiler kolaylıkla saptanır.

KOAH belirtileri nelerdir?

Hastalığa bağlı olarak akciğer kapasitesi büyük oranda azalırken dokulara yeterli miktarda oksijen iletimi sağlanamayacağından başta nefes darlığı olmak üzere öksürük ve balgam gibi belirtiler gözlenir.

  • Başlangıç evresinde hızlı yürüme, merdiven çıkma ya da koşma gibi aktiviteler sonucunda ortaya çıkan nefes darlığı problemi, hastalığın ilerleyen evrelerinde uyku sırasında dahi gözlenebilen bir problem halini alır.
  • Öksürük ve balgam problemi ise yine başlangıç evrelerinde yalnızca sabah saatlerinde ortaya çıkan birer belirti olarak görülse de hastalığın ilerlemesi ile birlikte şiddetli öksürük ve yoğun balgam çıkarma gelişir.

KOAH nedenleri nelerdir?

KOAH hastalığının ortaya çıkışındaki en büyük risk faktörünün sigara ve benzeri tütün ürünlerinin tüketilmesi olduğu ve bu ürünlerin dumanına pasif olarak maruz kalan kişilerde de hastalığın görülme sıklığının büyük oranda arttığı bilinir. Diğer başlıca risk faktörleri kirli hava koşulları, iş yerlerindeki toz, duman ve kimyasal maddeler, ev ortamlarında kullanılan odun ve tezek gibi organik yakıtlara bağlı gelişen ev içi hava kirliliği sayılabilir.

KOAH hastalığı evreleri nelerdir?

Hastalık, belirtilerin şiddetine göre hafif, orta, ağır ve çok ağır KOAH olmak üzere 4 farklı evre ile adlandırılır.

Hafif KOAH: Yoğun tempolu işlerde ya da merdiven çıkma, yük taşıma gibi efor gerektiren aktiviteler sırasında ortaya çıkabilen nefes darlığı belirtisi görülür. Bu evre hastalığın başlangıç evresi olarak da bilinir.

Orta KOAH: Gece uykusunu bölmeyen ancak basit günlük işler sırasında nefes darlığı gelişmesine neden olan evredir.

Ağır KOAH: Nefes darlığı şikayetinin gece uykusunu dahi böldüğü, solunum sıkıntısına bağlı gelişen halsizlik probleminin günlük işleri yapmayı engellediği hastalık evresidir.

Çok Ağır KOAH: Bu evrede nefes almak son derece güçleşir, kişi ev içerisinde dahi yürümekte zorlanır ve dokulara yeterli oksijenin iletilememesi nedeniyle çeşitli organlarda rahatsızlıklar meydana gelir. İlerleyen akciğer hastalığına bağlı olarak kalp yetmezliği gelişebilir ve bu durumda hasta hayatını oksijen desteği olmadan sürdüremeyecek hale gelir.

KOAH tedavi yöntemleri nelerdir?

KOAH tedavisi genellikle hastalığın ortadan kaldırılmasına yönelik değil, belirti ve rahatsızlıkların şiddetinin azaltılmasına yönelik girişimler içerir. Bu noktada tedavi için uygulanacak ilk adım, eğer kullanılıyorsa sigaranın bırakılması ve hava kirliliği bulunan ortamlardan uzaklaşılması olmalıdır. Sigaranın bırakılması ile birlikte bronşlardaki tıkanıklık şiddeti bir nebze hafifler ve kişinin nefes darlığı şikayeti büyük oranda azalır.

En sık uygulanan tedavi yöntemleri arasında oksijen tedavisi, bronkodilatör ilaç tedavisi ve solunum egzersizleri sayılabilir.

Sigara bırakma başarısı tedavisiz girişimlerinde oldukça düşükken, bırakma oranlarının tedavi ile ciddi oranlarda arttığı bilimsel çalışmalarla gösterilmiştir. Sigara bırakmakta zorlanılıyorsa, tıbbi yardım almaktan çekinmemeliyiz.

Uzun süreli yada 40 yaşın üzerinde sigara içicisi isek, kronik öksürük, balgam çıkarma, nefes darlığı gibi şikayetlerimiz varsa solunum fonksiyon testi yaptırmak için bir Göğüs Hastalıkları polikliniğine başvurmalıyız.


" MEDİKAL’DEN KOAH BİLGİLENDİRMESİ konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere MEDİKAL’DEN KOAH BİLGİLENDİRMESİ ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda MEDİKAL’DEN KOAH BİLGİLENDİRMESİ ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku