takip et takip et takip et
Spor

8 Kasım 2019 - 213 Okunma

MAHALLE MAÇLARI GERİ DÖNÜYOR

Abone Ol

Tokat Valiliği koordinesinde İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yürütülen “Mahalle Maçı Tokat 2019” Projesi kapsamında eski zamanlarda oynanan mahalle maçları tekrar yapılacak ve çocuklara unutulan değerlerin yaşatılması sağlanacak.

Çocuk ve Gençleri Sosyal Koruma ve Destek Programı kapsamında İçişleri Bakanlığı tarafından 15.08.2019 tarihinde Tokat’ta uygulanması uygun görülen Tokat Valiliği koordinesinde İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yürütülen “Mahalle Maçı Tokat 2019” Projesinin açılış programı ile Çocuk ve Gençleri Sosyal Koruma ve Destek Programı kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yürütülen “Çocuklar, Gençler… On Beşliler Atalarının İzindeler” Projesinin kapanış programı dün yapıldı.

Ali Yücel Kapalı Spor Salonunda gerçekleşen programa Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, Garnizon Komutanı Piyade Albay Ayhan Ocak, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Tokat İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, Tokat İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Murat Kınay, Tokat İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Cemil Çağlar, 42 mahallede oluşturulan takımlar,spor eğitmenleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Kapanışı yapılan “Çocuklar, Gençler… On Beşliler Atalarının İzindeler” Projesi kapsamında Karşıyaka Ortaokulunda okuyan 16 öğrenci 5 aylık hazırlık çalışmaları neticesinde bin 500 kişinin seyrettiği “Umuda Açılan Kapı” isimli tiyatro oyununu sergiledi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Aile-Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından tespit edilen çocuklardan oluşan 12-15 yaş arasındaki Sevgi Evlerinde kalan 15 çocuğa 3 ay boyunca Bilişim Eğitim Kursu verildi. Yine bu projede İl Emniyet Müdürlüğü ile İŞKUR İl Müdürlüğü arasında yapılan protokol dahilinde 17-24 yaş grubundaki 10 kursiyere 2 ay boyunca Çini Boyama Sanatı Meslek Edindirme Kursu,  İl Emniyet Müdürlüğümüz ile Olgunlaşma Enstitüsü işbirliğiyle 15-17 yaş grubu arasındaki 8 çocuğumuza 2 ay boyunca Ağaç Baskı Kursu düzenlendi.  Ayrıca bu projede 11- 24 yaş grubundaki, On beşlilerin torunları, 74 Tokatlı çocuk ve gencimiz, İstanbul- Çanakkale Bursa İllerine düzenlenen geziye katıldı. Dün gerçekleştirilen kapanış programında öğrenciler katılım belgelerini aldı.

“Mahalle Maçı Tokat 2019” Projesi ile 09-13 yaş grubunda 420 çocuğa ulaşıldı. Müsabakalarda oynayacak çocukların hepsine formaları, şortları, tozlukları, halı saha ayakkabıları alındı. Tokat Merkezde bulunan 42 mahallemizi temsilen 42 Mahalle Takımı oluşturuldu. Bu proje ile, cep telefonunun olmadığı, bilgisayarların olmadığı, internetin henüz icat edilmediği yıllarda şimdiki yetişkinlerin çocuk olduğu o dönemlerde nasıl eğlendikleri, hangi oyunları oynadıkları, vakitlerini nasıl geçirdikleri çocuklara gösterilmesi amaçlandı.

Projenin açılış konuşmasını yapan Tokat İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, 50 bin TL maliyetli projeye Tokat Merkezde bulunan 25 okulun 42 mahalleyi temsil ederek destek verdiğini söyledi. Topaloğlu, “Okullarımızdan aldığımız destekle mahalle takımları kurduk. Kurulan mahalle takımları birbirleriyle bir turnuva dahilinde futbol maçları yapacaklar. Daha önceden de bu tarz turnuvalar düzenlenmiştir. Ancak bu turnuvanın diğer turnuvalardan farkı eskiden bizim oynadığımız mahalle maçlarındaki kurallar. Üç korner bir penaltı, penaltı atışının kalecinin kale çizgisinden itibaren sayacağı üç adım mesafeden yapılması, topa pis burun vurmanın yasak olması, kalecinin topu üç kere sektirmesi durumunda rakip oyuncunun açılmak zorunda kalması gibi eskiden bizim oynadığımız mahalle maçlarındaki kurallar” dedi.

Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, “Mahalle Maçı TOKAT 2019” Projesinin amaçlarından bahsederken “Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza eski günlerde olduğu gibi paylaşmayı, sevgiyi, saygıyı ve hoş görüyü, mahallenin çocuğu, delikanlısı, bir maçı kaybetse bile hayatlarında nasıl kazançlı durumda olunur, ailesini, ülkesini, bayrağını, devletini sevmeyi ve komşusu açken tok yatmamayı öğretmeyi amaçladık” dedi.

Ardından emeği geçenlere teşekkür eden Topaloğlu, “Ben bu Projeyi uygulamamıza imkan sağlayan ÇOGEP kurul üyelerine, Kitap Tokat, Spor Tokat, Etüt Tokat vb. bir çok projenin hayata geçmesinde öncülüğü ve katkıları olan Sayın Valimize, bu projenin hayata geçirilmesinde bizleri yalnız bırakmayan Belediye Başkanlığımıza, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüze, Mahalle Muhtarlarımıza, Okul Müdürlerimize, turnuvada oynayacak çocuklarımıza, onların öğretmenlerine bu projenin kamuoyuna duyurulmasında katkıları olacak çok değerli basın mensuplarımıza teşekkür eder, bu projede müsabakalarda oynayacak çocuklarımıza ve öğretmenlerimize herhangi bir sakatlık olmadan, yapacakları mücadelelerde başarılar diler, Projemizin Tokat’ımıza hayırlı olmasını dilerim” dedi.

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ise “Siz evlatlarımızla böyle bir programda bir arada olmaktan mutluyuz” dedi. Projede emeği geçenlere teşekkür eden Eroğlu, “Değerli çocuklar iyi ki varsınız. Sizler varsanız biz de varız. İnşallah sizler sayesinde şehrimiz, ülkemiz çok daha güzel yerlere gelecek. Hiç gözümüz de arkada değil. Buna can-ı yürekten inanıyoruz” dedi. Spor’un başkentinin Tokat olduğunu vurgulayan Eroğlu, Mahalle Maçları projesinin eskiden mahalle aralarında oynanan müsabakalarla aynı kurallarda olmasının çok güzel olduğunu ifade etti. Eski maçların canlandırılmasının çok anlamlı olduğunu belirten Başkan Eroğlu tüm takımlara başarı diledi.

Müsabaka Tarihleri: 11.11.2019-06.12.2019

PROJE MÜSABAKA KURALLARI:

1)Müsabakaların minyatür kalelerde oynanması durumunda penaltı boş kaleye ters şekilde topukla yapılacaktır.

2)Üç korner atışı bir penaltı atışı olarak değerlendirilecek, penaltı atışları kalecinin kale çizgisinden itibaren sayacağı üç adım mesafeden yapılacaktır.

3)Serbest vuruşlarda baraj mesafesi, serbest vuruş kullanacak olan kişinin kocaman üç adım atmasıyla belirlenecektir.

4)Kalecinin topu üç kere sektirmesi durumunda rakip oyuncu açılmak durumunda kalacaktır.

5)Topa pis burun vurmak yasaktır. Bu durumda topun vurulduğu noktadan diğer takım serbest vuruş ile müsabakayı başlatacaktır.

6)Müsabakaya başlayan takım karşılıklı iki takım oyuncusunun birbirlerine doğru adım atması neticesinde kazanan oyuncunun takımı müsabakaya başlayacaktır.

7)Kaleden kaleye vuruşlarda gol geçerli sayılmayacaktır.


" MAHALLE MAÇLARI GERİ DÖNÜYOR konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere MAHALLE MAÇLARI GERİ DÖNÜYOR ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda MAHALLE MAÇLARI GERİ DÖNÜYOR ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku