takip et takip et takip et
Gündem

3 Eylül 2019 - 617 Okunma

KÜÇÜK ESNAFIN YAŞAMASI İÇİN MARKETLER YASASI ÇIKARILMALI

Abone Ol

Tokat Bakkallar Manifaturacılar ve Tuhafiyeciler Odası Başkanı Şaban Kaya, “Küçük esnaf, gerçek esnaftır. Bu dükkânlar sizin. Küçük esnaf sizin her zaman düğünde, cenazede iyi ve kötü günde yanınızda.”

Tokat Bakkallar Manifaturacılar ve Tuhafiyeciler Odası Başkanı Şaban Kaya, küçük esnafın yaşadığı sıkıntıları gündeme getirdi. Tokat ekonomisinin canlanması için küçük esnafa ihtiyaç olduğunu kaydeden Başkan Kaya, büyük marketlerin çoğalmasının küçük esnafın yok oluşunu hızlandırdığını belirterek esnafa sahip çıkılmasını istedi.

Tokat Bakkallar Manifaturacılar ve Tuhafiyeciler Odası Başkanı Şaban Kaya basın mensupları ile bir araya geldi. Düzenlenen programda esnafın sorunlarını dile getiren Kaya, “Oda olarak gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerimizde ‘başkanım biz batıyoruz” diyen esnafımız oldu. Bu durum Tokat ekonomisinin ne kadar kötüye gittiğini gösteriyor. Bu konuda yetkililerin tam desteklerini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

KÜÇÜK ESNAF YAŞAMALI

Tokat’ın en büyük sorununun zincir mağazalar ve alışveriş merkezleri olduğunu kaydeden Kaya, “Küçük esnaf gerçek esnaftır. Bu dükkânlar sizin. Küçük esnaf sizin her zaman düğünde, cenazede iyi ve kötü günde yanınızda. Mahalle bekçiniz olarak bunu anlatalım istedik. Bundaki amacımız bu. Tokat’taki esnafa el atılmalı. Bu Türkiye’nin genel olarak kanayan yarası. Bizim istediğimiz küçük esnafları yaşatmak, ülke ve özellikle Tokat ekonomisine faydalı olmak. Üretimin artması, Tokat ekonomisinin canlanması için küçük esnafa ihtiyaç var. Bizde yeni dönemde Tokat esnafına sahip çıkılmasını istiyoruz. Bu konuda yetkililerin tam desteklerini bekliyoruz. Yeni parlamento dönemi açılıyor. Bu parlamento döneminde şu ana kadar güzel giden işlerin arasına bu marketler yasası eklenirse esnafımız rahat bir nefes alır. Küçük esnaf yaşatılırsa mahalle huzuru ve Türk Milleti’nin ahilik kültüründen gelen devlet geleneğine zerre kadar zarar gelmez” dedi.

ALTI YILDA 5 BİN 900 TANE ESNAF KEPENK KAPATTI

Başkan Kaya, ‘Tokat’taki mevcut esnaf ve olması gereken esnaf sayısı’ ile ilgili yöneltilen soruya, “Tokat nüfusu ortalama 600 bin civarında. Bu nüfusun köyü, kasabası ve ili en az %10 civarında esnaf olması lazım. Bizdeki kayıtlarda 14 bin 978 tane esnaf var, bu sayı % 5 oranını bulmuyor nerdeyse. Nüfusun en az % 10‘u esnaf olmalı. Esnaf dediğimiz sadece bakkal değil, manifaturasından, tuhafiyesinden, ayakkabı boyacısına, seyyar satıcısı, pazarcısı, galericisi, kuyumcusu dâhil en az 40-45 bin arasında esnaf olması gerekiyor. Esnaf sayısı 14 bin 900 civarına düşmüşken A-101, BİM ve diğer zincir mağazaların çoğalması, 6 yılda 5 bin 900 tane esnafın kepenk kapatmasına neden oldu. İlçelerimizin büyümesini engelledi, göçe sebep oldu, dışarıdan gelen yerli turistlerimiz kenti küçüldüğü için artık buraya ziyarete gelmemektedir. Tokat’ın kendi ürettiği mahsullerde para etsin, reklamımızı güzel yapalım. Esnafımız ne kadar güçlü olursa şehir dışına açılacak, orada kendi ürünlerimizi sunacağız. Fuarlarda yeteri kadar yer alamamamızın sebebi esnaflarımızın az olması, üreticimizin az olması. Tokat kimliğini artık Türkiye’nin ön planına çıkartmamız lazım.” Şeklinde cevap verdi.

VERİLEN KREDİLERİN SADECE GÜNÜ KURTARIYOR

Esnafın öncelikli beklentilerinden bir tanesinin de borçlarını karşılayacak kredi bulamaması olduğunu ifade eden Kaya, “Şuanda Karadeniz’in hayvan yetiştiriciliği ve toprak verimliliği olarak en verimli şehri Tokat ama bunu değerlendiremiyoruz. Değerlendirememenin sebebi göç, esnafların dükkânlarını kapatması. Verilen krediler sadece günü kurtarıyor, yani esnafın batmasını önlemeye yarıyor. Kredilerin esnaf için bir defaya mahsus limitlerinin yüksek olması, işini toparlayıp ilerletmesi üzerine olması lazım ama krediler küçük miktarda çıkıyor.Küçük kredilerin hiçbir işe yaramaması esnafımızın batmasını hızlandırıyor. Bugün Esnaf Kefaletler var ama iki memuru kefil olarak istiyor, esnafımız bunda çok zorlanıyor. Esnaf kefaletlerin artık memur kefil istemekten vazgeçmesi lazım. Bankalar 30-50 bin ipotek istemiyorsa, bunlarda istemeyecekler. Esnafımız buraya geliyor bizden kefil olmamızı ve kefil bulmamızı istiyor, artık sıkıntı bu. Biz ilk göreve geldiğimizde esnafı gezdiğimizde aldığımız cevabımız süper marketler, zincir mağazaların açılması idi. En son gezimizde aldığımız sıkıntı ‘Başkanım biz batıyoruz’ şeklinde oldu. Zincir mağazaların Tokat ekonomisine verdiği zarar ortada. Bu durum Tokat ekonomisinin ne kadar kötüye gittiğini gösteriyor. Tokat’ın büyüklerinin bu konuya el atması, esnafına destek çıkacak projelerle hep beraber harekete geçmemiz lazım. Esnafımızı yaşatmamız lazım. Mahallelerimizin tamamı karanlık olmaya başladı. Esnafın olduğu mahalle karanlık olmaz, nefes alır 24 saat ama bazı mahallelerimiz gezdiğimiz zaman görüyoruz tamamen karanlık oldu. Dertlerimizi anlatacağız, büyüklerimiz bize çare ve derdimize merhem olacak. Esnafımızı yaşatacağız. Tokat’ın gülmesi için esnafımız ile birlikte olmamız lazım.” diyerek açıklamasını tamamladı.


" KÜÇÜK ESNAFIN YAŞAMASI İÇİN MARKETLER YASASI ÇIKARILMALI konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere KÜÇÜK ESNAFIN YAŞAMASI İÇİN MARKETLER YASASI ÇIKARILMALI ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda KÜÇÜK ESNAFIN YAŞAMASI İÇİN MARKETLER YASASI ÇIKARILMALI ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku