takip et takip et takip et
Gündem

20 Kasım 2019 - 227 Okunma

KIBRIS GAZİLERİNE MİLLİ MÜCADELE MADALYASI VE BERATI TEVCİH EDİLDİ

Tokat’ta 72 Kıbrıs Gazisine 'Milli Mücadele Madalyası ve Beratı' verildi. Tokat Valiliği himayesinde, Tokat Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü koordinesinde, Kıbrıs gazileri onuruna Kıbrıs Barış Harekatı Milli Mücadele Madalya ve Beratı Tevcih Töreni düzenlendi.

1974 yılında gerçekleşen Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan  72 Kıbrıs Gazisine,  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından hazırlanan “Milli Mücadele Madalyası ve Beratı” düzenlen törenle tevcih edildi.

26 Haziran Atatürk Kültür Sarayında gerçekleşen törene Tokat Vali Yardımcısı Mehmet Gödekmerdan, Garnizon ve 48. Piyade Eğitim Alay Komutanı Piyade Albay Ayhan Ocak, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Murat Kınay, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mahmut Özdemir, Gazilerimiz, yakınları ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program Kıbrıs Barış Harekatı görüntülerinin yer aldığı videonun izlenilmesi ile devam etti. Sonrasında konuşma yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mahmut Özdemir, “Kıbrıs Türkleri ile Türkiye’nin ezeli gönül birliklerinin canlı tanıklarısınız. Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin var oluş mücadelesi, huzuru, güvenliği için gözünüzü kırpmadan cepheye koşup gazilik mertebesi gibi eşsiz bir makama ulaşmışsınız. Şu bilinmelidir ki bizler canımızla kanımızla Kıbrıs Türklerinin her daim yanında durmaya çalıştık bundan sonra da durmaya devam edeceğiz. Kıbrıs bizim için milli bir davadır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Mücadele Madalyaları, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye arasında ki gönül birliğinin nişanesidir. Bu madalyalar kuşaktan kuşağa aktarılarak böyle bir mücadelenin verilmiş olduğunun simgesi aynı zamanda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bağımsızlık işaretidir. 1974 Kıbrıs Barış Harekatına katılarak bu gururu mutluluğu ve zaferi bize yaşatan değerli gazilerimize bu madalya beratları vermekten büyük bir mutluluk haz duyduğumuzu ifade ediyorum.” dedi.

Konuşmanın ardından Gazilere Milli Mücadele Madalyası ve Beratı, Vali Yardımcısı Mehmet Gödekmerdan, Garnizon ve 48. Piyade Eğitim Alay Komutanı Piyade Albay Ayhan Ocak, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Murat Kınay, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mahmut Özdemir tarafından tevcih edildi.


" KIBRIS GAZİLERİNE MİLLİ MÜCADELE MADALYASI VE BERATI TEVCİH EDİLDİ konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere KIBRIS GAZİLERİNE MİLLİ MÜCADELE MADALYASI VE BERATI TEVCİH EDİLDİ ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda KIBRIS GAZİLERİNE MİLLİ MÜCADELE MADALYASI VE BERATI TEVCİH EDİLDİ ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku