Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.220,26 -0,04%
Çeyrek Altın 2.039,00 0,20%
Yarım Altın 4.076,00 0,15%
Tam Altın 8.100,90 0,98%
Kahve asit midir baz mıdır?

Kahve asit midir baz mıdır?

ABONE OL
11 Mart 2023, 15:01:34

Kahvenin asit mi baz mı olduğu sorusu günümüz dünyasında sıkça sorulmaktadır. Hemen herkesin severek tükettiği ve sağlığa pek çok faydası bulunan bir içecek olan kahve, kimyasal özellikleri nedeniyle diğer içeceklerden farklı bir yerde tutulmaktadır.

Bu soruyu cevaplamak için kahvenin pH değerini bilmek gerekir.

pH değeri 0-7 arasında olan maddeler asidiktir. pH değeri 7 olan maddeler nötrdür. pH değeri 7-14 arasında olan maddeler baziktir. Kahvenin pH değeri 5’tir. Bu nedenle kahve asidik bir özelliğe sahiptir. Yani buna göre kahve asidiktir.

Kahvenin pH değeri nedir?

Kahve birçok çeşide ayrılır, bu nedenle her kahvenin pH değerinin 5 olması gerekmez. Kahvenin pH değeri 4,85 ile 5,10 arasında değişir. Aynı zamanda kuvvetli asit grubundadır.

Kahvede hangi asitler var?

Kahvede en yüksekten en düşüğe doğru sıralanan 9 temel asit vardır:

Klorojenik Kinik Sitrik Asetik Laktik Malik Fosforik Linoleik Palmitik

Kahvenin asit dengesini etkileyen faktörler

Kahvenin kavrulma tarzı, asitlik seviyesi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Sıcaklık, pH değerini etkileyen bir diğer faktördür. Uzun süre yüksek ısıda kavrulan kahvede klorojenik asit seviyesinin çok daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Bu durum hafif bir sıcaklık ve kısa bir kavurma süresi ile asit seviyesinin artması olarak yorumlanabilir.

Demleme yönteminin de kahvenin asitlik seviyesi üzerinde önemli bir etkisi vardır. Demleme işlemi sırasında kahve çekirdeklerinden asit salınır. Yapılan bir araştırmaya göre kahvenin asitlik değeri sıcak demlendiğinde yüksek, soğuk demlendiğinde düşük olarak ölçülmüştür. Kahveyi kısa süre demlemek asidik hale getirir. Daha uzun süre demlenirse asit miktarında azalma olur.

Kahve asitliği sağlığa zararlı mı?

Kahvenin asit mi baz mı olduğunu öğrendikten sonra bunun sağlık üzerindeki etkisini inceleyelim. Aslında bu durum bireyler için herhangi bir tehdit oluşturmamaktadır. Aşırı kafein alımının baş ağrısı, uykusuzluk ve benzeri şikayetlere neden olduğu bilinmektedir. Sabahları sadece kahve içmek de sık yapılan beslenme hatalarından biridir.

Kahve sadece asidik olduğu için zararlı bir madde değildir. Bununla birlikte, bazı insanlarda mide ülseri, asit reflü veya IBS’yi (irritabl bağırsak sendromu) tetikleyebilir. IBS’niz varsa, diyetinize kahve eklemeden önce doktorunuza danışmanız önerilir.

Kahve, bu rahatsızlıklara neden olduğu için doğrudan suçlanamaz. Ancak bahsedilen sorunlardan birini yaşayan bireylerin kahve tüketimi konusunda dikkatli olmaları gerekmektedir. Aksi takdirde durum daha da kötüleşebilir.

Herhangi bir sağlık probleminiz veya alerjiniz yoksa günde bir fincan kahve içmeniz sağlığınız için faydalıdır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments