takip et takip et takip et
Gündem

2 Kasım 2019 - 519 Okunma

GÖKTEKİ HUZURUN YERDEKİ GÜVENCELERİ: ARFF MEMURLARI

Abone Ol

Tokat Havalimanındaki Hava Kurtarma ve Yangınla Mücadele (Aircraft Rescue and Fire Fighting /ARFF) Memurları, üyesi oldukları Derneğin yayın organı ARFF Dergisini takdim etmek üzere gazetemize nezaket ziyaretinde bulundular.

Hava Kurtarma ve Yangın Görevlileri Derneğinin Tokat Temsilcisi Emrullah Çemçem, ARFF Şefi Mustafa Fırat ve ARFF Memuru Mustafa Fırtına çalışmalarına dair bilgiler verdiler. Olası bir uçak kırımı yahut kazasında ARFF Memurları kurtarma, yangın söndürme görevini yürütüyorlar. Hali hazırda, Tokat Havalimanında ARFF kadrosunda 1 şef 15 memur görev yapıyor.

BELEDİYE İTFAİYESİNDEN

DAHA FARKLI VE DONANIMLI

05 Mart 2001 tarihinde Ankara’da kurulan Hava Kurtarma ve Yangın Görevlileri Derneği’nin genel başkanlığını Levent Erkek yürütüyor. Tokat İl Temsilcisi Emrullah Çemçem derneklerine dair bilgilendirmesinde özetle “uçuş güvenliği zincirinin çeliği kuvvetli en önemli halkası olan havalimanı kurtarma ve yangınla mücadele (ARFF) hizmetlerini veren görevlilerdir. Havalimanlarımızda meydana gelebilecek uçak kaza kırım ve yangınları ile bina ve tesislerde çıkabilecek yangınlara zamanında ve uygun müdahalede bulunarak yangın söndürme ve kurtarma faaliyetlerini yürütmek, milli serveti koruyarak maddi ve manevi kayıpları önlemek veya asgari seviyeye indirmek ICAO kuralları gereğince Devlet Hava Meydanları İşletmesi bünyesindeki havalimanlarında konuşlandırılan ARFF birimlerinin temel görevdir. 2018 yılı içinde tüm havalimanlarımızda yaklaşık olarak 17 bin 500 emniyet tedbir hizmeti, 24 kaza kırım, değişik ölçekte 115 yangın, 39 full emergency, 109 local standby, 174 yüzey temizleme vb. hizmetlerin verildiği, tüm çevrelerin örnek aldığı ateşli yangın ve acil durum tatbikatlarının gerçekleştirildiği görülmektedir. Trabzon Havalimanında 2018 yılı Ocak ayında pist dışına çıkarak eğimli arazide denize düşmeye ramak kala çamura saplanarak duran uçaktan rekor sürede yolcu tahliyesi yapılan ve kurtarılması çalışmaları ulusal ve uluslar arası 250’ye yakın dünya televizyonuna konu olmuştur. Şuan Devlet Hava Meydanları İşletmesi tarafından işletilen havalimanlarında yaklaşık 1600 ARFF personeli bulunmaktadır. Ayrıca muhtelif kapasite ve miktarlarda her biri farklı özelliklere sahip yaklaşık 500 adet yangın söndürme ve kurtarma aracı bulunmaktadır. İnsanımız ilk başta belediye itfaiyesi olarak görüyor, değerlendiriyor ama ARFF ekipmanları bir belediye itfaiyesine göre daha farklı ve donanımlı.” dedi.

GÖKTEKİ HUZURUN YERDEKİ GÜVENCELERİ

Tokat Havalimanı ARFF Şefi Mustafa Fırat, derneklerinin çıkarmış olduğu ARFF dergisinin sayılarından birer adet hediye etti. Fırat, ARFF memurlarının gökteki huzurun yerdeki güvencileri olarak anıldıklarını dile getirdi. Tokat Havalimanında 1 şef ve 15 memurun ARFF kadrosunda yer aldığını söyledi.


" GÖKTEKİ HUZURUN YERDEKİ GÜVENCELERİ: ARFF MEMURLARI konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere GÖKTEKİ HUZURUN YERDEKİ GÜVENCELERİ: ARFF MEMURLARI ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda GÖKTEKİ HUZURUN YERDEKİ GÜVENCELERİ: ARFF MEMURLARI ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku