takip et takip et takip et
Manşet

30 Aralık 2019 - 997 Okunma

GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRÜ CEMİL ÇAĞLAR’DAN YILSONU DEĞERLENDİRMESİ – (1)

Abone Ol

Tokat Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Cemil Çağlar, 2019 yılında ilimizde yapılan spor faaliyetlerini ve “Spor Tokat” projesini Tokat Gazetesine değerlendirdi.

2017 yılında Tokat Valisi Ozan Balcı’nın başlattığı “Spor Tokat” projesi 1. Yılını geride bıraktı. Birçok branşlarda “Spor Tokat” projesi sayesinde başarılar elde edildi. Tokat Merkez ve ilçeler olmak üzere spor malzemeleri desteği sağlandı. Bu sayede çocukları sporla tanıştırarak gelecekte sağlılı bireyler ve kötü alışkanlıklardan uzaklaştırılması amaçlandı. Tokat Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Cemil Çağlar, gazetemize yılsonu değerlendirmesinde “Spor Tokat” projesi sayesinde 45 bin çocuğa ulaştıklarını belirtti.

SPOR İL MÜDÜRÜ CEMİL ÇAĞLAR:

“SPOR TOKAT” PROJESİ HEDEFLERİ,

AMAÇLARI VE ORYANTASYON AÇISINDAN

UYUMU MÜKEMMEL BİR PROJE”

Sözlerine Tokat Gazetesine teşekkür ederek başlayan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Çağlar, “2017’de Sayın Valimizin Tokat’a gelmeleriyle birlikte bir proje başlattık, Spor Tokat projesi. Spor Tokat projesinin amacı tüm kamunun elinde bulunan spor tesisleri insan kaynakları ve Milli Eğitime bağlı her kademedeki ve Yükseköğrenim Yurtlarındaki öğrencilerimizi kapsayan, gençlerimize yönelik spor branşına tanışma projesidir. Her çocuğa dokunabilme, gönlüne girebilme ve her aileye ulaşmak hedef. Bu doğrultuda 17 Aralıkta başladığımız çalışmalarımızın 1 yılını tamamlamış olduk. “Spor Tokat” projesine baktığımız zaman gerçekten hedefleri, amaçları ve oryantasyon açısından uyumu mükemmel bir proje.  Bu projeyle Bakanlık projeleriyle örtüştürerek örneğin; yüzme bilmeyen kalmasın diye havuzlara yönelik tüm okullarda ücretsiz havuzlar açtık. Şuan Bakanlığımızın bize hedef koyduğu 6 bin kişilik yüzme barajını ilk 3 ayda geçtik. Yine Bakanlığımızın engelli dezavantajlı gruplara yönelik “Mutlu Çarşamba Projesi”ni “Spor Tokat” içinde en etkili bir şekilde uyguluyoruz. Bu doğrultuda da Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Gençlik ve Spor Müdürlüğü olarak biz, Özel Eğitim Okulları, Rehabilitasyon Merkezleri ve Özel Eğitim Engelli Dernekleri ile birlikte 6 Şubat 2020’de bu doğrultuda bir “Engelliler Spor Şöleni”ne hazırlık yapıyoruz.”

1200’E YAKIN ÇOCUĞUMUZ YETENEK TARAMASI YAPILDI

“Yine “Spor Tokat” kapsamında Bakanlığımızın projesi olan yetenek taramaları ki Türkiye’de çok iyi bir yerdeyiz. 1200’e yakın çocuğumuz yetenek taraması yapıldı. Bunların 11 ilçede yetenek taramalarımız devam ediyor. Amaç başarılı olmuş branşlarında seçilmiş olmuş çocukları, branşlara yönlendirmek ve bu çocuklarımız 11 ilçemizde buna merkezde dâhil eğitimleri devam ediyor. Şuan 2’ci ölçüm süreçlerini yapıyoruz. Bakanlığımız tarafından yürütülen “Evinin Sultanları”, “Koşabiliyorsan Koş” ve Basketbol gibi projelerinde en etkili bir şekilde uygulayan il Tokat’tır. Bakanlığımız Spor Genel Müdürlüğümüz spor faaliyetleri noktasında başlatmış olduğu başarılı iller arasında ilk 3 ayda 2 defa sisteme girmiş Şehir’iz. “

“SPOR TOKAT” PROJESİ SAYESİNDE SULUSARAY, YEŞİLYURT VE ARTOVA İLÇELERİNDE TARİHİNDE GÖRÜLMEMİŞ BRANŞLAR FAALİYETE GEÇİRİLDİ

“Spor Tokat” projesinin amacı ve hedefleri doğrultusunda birkaç cümle söyleyecek olursak, örneğin Sulusaray, Yeşilyurt ve Artova ilçelerimizde tarihinde görülmemiş branşlar faaliyete geçirildi. Sulusaray’da güreş, tenis, badminton, voleybol, folklor ve masa tenisi gibi branşlarda şuan faaliyete geçti. Aynı şekilde Artova ilçemizde de. Artova’da ilk defa geçen gün hentbol okul takımı, okul yarışlarına katıldı, Kızlar takımı. Yine Artova’da hentbol, basketbol, voleybol ve güreş gibi. Ama buradaki ana branşları da saymıyoruz bile. İlk defa bunlar sporda gündeme giren konular. Yeşilyurt’ta aynı şekilde güreş ve tekvando, tenis ve badminton gibi branşlar burada da devam ediyor. Netice itibariyle şuan Tokat’ta ilçelerimize daha önce yapılmayan braşların neredeyse hepsi yapılır hale geldi.”

“SPOR TOKAT” PROJESİNDE 45 BİN ÇOCUĞA ULAŞMIŞ OLDUK

“Gençlerimiz ve çocuklarımız bu sayede sporla tanışıyorlar. Tokat’ta ilk defa Ragbi Erbaa ilçemizde gündeme gelen bir branş. Yine Erbaa’da Wushu dövüş sporunu başlattık. Her branşta aşığı yukarı “Spor Tokat”ın bu dokunuşlarıyla, şuan elimizdeki rakamla birlikte 45 bin çocuğa ulaşmış olduk. İlçe ilçe branş branş kim nerde ne yapıyor onların hepsini takip ediyoruz. Yine Sayın Valimizin ve Bakanlığımızın destekleriyle 5 Milyona yakın Spor malzemesi alındı, alınıyor ve dağıtılıyor.  Şuanda hiçbir okullarımızın ve ilçelerimizin spor malzemesi ihtiyacı yok. “

GÜREŞ MİLLİ TAKIMIN YÜZDE 50’Nİ TOKAT TEMSİL ETTİ

“Gençlerin sporla tanışmalarının ulusal etkileri ne oldu diye soracak olursanız? 2019-2020 Anadolu Yıldızlar Liginde 4 branş yapıldı. Güreş, Giresun’da yapıldı. Grekoromen ve serbest güreş takımımız direk grup birincileri olarak, Voleybol ’da grup birincileri olarak, yine Voleybol ve Basketbol ‘da Kız-Erkek takımlarımız turnuvalara katıldı, Rize’de.  İki branşlarda da yenilgisiz olarak çeyrek finale çıktık. Şuanda Hentbol takımımız Gümüşhane’de yenilgisiz maçlarına devam ediyor.  Bu şunu gösteriyor. Spor Tokat altyapıya çok önem verdiğini gösteriyor. Altyapımızdan yetişen çocuklarımızın da büyük takımlara gittiğini görüyoruz. Örneğin Emre Kutalmış Ateşli, son Dünya Tekvando şampiyonu. Güreş, Atma ve Halterdeki isimlerimizin hepsi Türkiye’de ciddi anlamda başarılar elde etti. Geçenler de Türkiye Güreş Şampiyonası yapıldı. Tokat’taki tüm güreşlerimiz bizden yetişen çocuklarımız Türkiye Şampiyonu, Türkiye 3’cüsü ve Türkiye 2’cisi olarak Tokat’a döndüler. Güreş Milli Takımın yüzde 50’ni Tokat temsil etti. Bunlar hep şehrimizde yetişen çocuklarımız.

SPOR SAYESİNDE BİZ BU ÇOCUKLARA ÖZ GÜVENLERİNİ SAĞLIYORUZ

“Amacımız sporla beraber uyuşturucuya karşı mücadele etmek, obeziteyle karşı mücadele etmek, çocukların öz güvenlerini sağlamak ve çocukların duygusal yalnızlıktan kurtulmasını sağlamak. Duygusal yalnızlık; günümüz çağında anne ve baba çalışan bir birey olduğundan çocuklar evde yalnız kalıyor. Oyun, atari ve bilgisayar başında kaldığı için kendilerine olan güveni kaybederek içine kapalı bir ortamda yaşıyor. Spor sayesinde biz bu çocuklara öz güvenlerini sağlıyoruz, sosyalleşmesini sağlıyoruz ve kendilerini ifade edilme becerilerini sağlıyoruz.

BİZLER ŞUAN ANNE VE BABALARINI İKNA ETMEYE ZORLARKEN, ONLAR SPORLA TANIŞIK OLDUKLARI İÇİN ÇOCUKLARININ ELİNDEN TUTUP, SPORLA TANIŞTIRACAKLAR

“Geçen sene Milli Eğitim Müdürlüğü güzel bir anket çalışması yaptı. Anketteki en dikkat çekici cevap şuydu. Biz sporla akran zorbalığını yendik. Bu bile çok önemli katkıydı. Çocuklarımızın sporla tanışmaları belki bugünden yarına olacak bir sonuç değil ama yıllar sonra şu ortaya çıkacak. Bu çocuklar öğretmen olacak, yönetici olacaklar, mühendis, doktor, iş adamı veya ev hanımı olacaklar. Bizler şuan anne ve babalarını ikna etmeye zorlarken, onlar sporla tanışık oldukları için çocuklarının elinden tutup, sporla tanıştıracaklar.”

SALONLARIMIZ 7/24 SAAT DOLU, BU “SPOR TOKAT” PROJESİNİN ETKİSİDİR

“Şuanda salonlarımız 7/24 saat dolu. Bundan dolayı salonlarımızda yer bulamıyoruz. Hüseyin Akbaş, Ali Yücel, Gençlik Merkezi Salonu, Anadolu Spor Lisesi Salonu ve Pazar Spor Salonu dolu. Sadece merkezdeki Fen Lisesi Salonunu antrenmanlar için arkadaşları yönlendiriyoruz. Bu “Spor Tokat” projesinin etkisidir. Yine bu proje sayesinde Bayan Milli Güreş Takımının yüzde 50’i bizden. Bu da önemsenmeyecek bir durum değil. “Spor Tokat”la beraber lisans sayısında şuan artış görünüyor. Okul sporlarındaki artışlarımız hissedilebiliyor.  Buda “Spor Tokat”ın bu şehre katkılarıdır. Bu süreçte GoalBall Milli Takım 05-10 Ocak 2020’de ilimizde kampa girecekler. Arkadaşlarımız bununla ilgili çalışmalarını sürdürüyorlar. “

NÜFUS OLARAK 34’CÜ SIRADAYIZ AMA AKTİVİTE OLARAK 10’CU SIRADA YER ALAN BİR ŞEHİRİZ

“Spor Tokat” projesi kendini sporda hissettirebilen iller arasında. Hem kulüp anlamında, hem verdiği spor anlamında, hem lisans anlamında, hem okul sporları anlamında hem de Analig anlamında Tokat şuan nüfus olarak 34’cü sıradayız ama aktivite olarak 10’cu sırada yer alan bir şehiriz. Burada Sayın Valimizin, Sayın Belediye Başkanımızın ve Sayın Milletvekillerimizin ciddi katkıları var. Bakanlığımızın ilimize yönelik pozitif katkıları var. Tokat Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü olarak hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” dedi.

Tokat Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Cemil Çağlar’ın gazetemize yaptığı 2019 “Spor Tokat” yılsonu değerlendirmesinin devamını yarın (Salı) gazetemizde…


" GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRÜ CEMİL ÇAĞLAR’DAN YILSONU DEĞERLENDİRMESİ – (1) konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRÜ CEMİL ÇAĞLAR’DAN YILSONU DEĞERLENDİRMESİ – (1) ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRÜ CEMİL ÇAĞLAR’DAN YILSONU DEĞERLENDİRMESİ – (1) ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku