takip et takip et takip et
Manşet

14 Ocak 2020 - 290 Okunma

GENÇ OFİSLERİ YAYGINLAŞTI

Tokat Gençlik Merkezi Müdürü Kazım Elmas: “Gönlümüzü ortaya koyduk ve bunun sonucunda da Aralık ayında Türkiye’de Gençlik Merkezi seçildik.”

Tokat Gençlik Merkezi Müdürü Kazım Elmas, 2019 yılında Tokat Gençlik Merkezi’nde yapılan faaliyetleri Tokat Gazetesi’ne değerlendirdi.

Tokat Gençlik Merkezi Müdürü Elmas’ın değerlendirmeleri şöyle oldu:

“GENÇ OFİSLERİMİZDE AKIL VE ZEKÂ OYUN ODALARI KURDUK”

“Bizim kişisel gelişim atölyelerimiz var. Bu atölyelerde akıl ve zekâ oyunlarını çok yaygınlaştırdık. Kurumumuzda ilkokul, ortaokul ve lise gruplarına ayrıca tüm ilçelerimizde genç ofislerimizden bahsetmiştik. Genç ofislerimizde akıl ve zekâ oyun odaları kurduk. Malzemeler alarak dağıttık. Bunun yaygınlaşsın ve gelişsin düşüncesi içindeyiz. Yine bu sene başlayacağımız etkinliğimiz daha oldu. Bakanlığımız tarafından bize verilen bir görevdi bu. Münazara eğitimlerini başlattık, gençlerimizin yorum gücü artsın diye. Daha fazla kitap okuyup daha fazla kendilerini ifade etmeleri için münazara eğitimleri başlatıyoruz. İlk toplantımızı gerçekleştirdik, eğitimlerimiz 5 Şubat itibariyle başlayacak inşallah.”

SAĞLIKLI YAŞAM VE SPOR ATÖLYESİ

“Yine sağlıklı yaşam ve spor atölyemiz var. Bu Atölyemizde Basketbol, Masa Tenisi, Judo, Badminton ve Bilek Güreşi yapıyoruz. Ayrıca bu sene başlattığımız etkinlik bu 2019’un sonlarında başlattık. Step Aerobik yapıyoruz şuan. Bunu daha çok ev hanımlarına yönelik yapıyoruz. Onlar evde sıkılıyorlar, bizler de zaman geçirsinler hem de spor olsun anlamında Sayın Valimizin “Spor Tokat” projesi var, çok da sağ olsun, çaba sarf etti, emek harcadı. Çok da başarılı bir proje var, biz de bu projeye destek olsun anlamında ev hanımlarına yönelik Step Aerobik kursları açtık. Haftada iki gün bayanlar buraya geliyorlar, Step Aerobik kursuna katılmış oluyorlar ve kursumuz tamamen ücretsiz. Ayrıca her Salı ve Perşembe günleri saat 14 ile 16 arasında bizim sabittir bu hiç değişmez engelli kardeşlerimize ayırdığımız saatlerimizdir. Adı üstünde onlar bizim özel kardeşlerimizdir ve çok kıymetlidirler.”

DİL EĞİTİMLERİ ATÖLYESİ

“Dil Eğitimleri Atölyesi var bu kapsamda. İngilizce, İşaret Dili ve Rusça dili eğitimler veriyoruz. Yaptığımız bu kurslara Halk Eğitim Merkezimiz ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün çok büyük katkıları var. Desteklerinden dolayı kurumlarımıza teşekkürü borç biliriz.”

KİTAP OKUMA HALKALARI

“Kitap Okuma Halkaları okuma kapsamında 16 tane Ortaokul’da 14 tane Lise’de ve 5 tane Üniversite olmak üzere toplamda 35 tane Kitap Okuma Halkaları var. Bakanlığımızın bize önerdiği kitapları biz, gençlerimize bizzat bizler okullara dağıtıyoruz. Onlar bu kitapları okuyorlar, sonrasında 8 ay boyunca bunları döngü şeklinde oradan alıp oraya veriyoruz. Öğrencilerimiz bunları okuyorlar ve kritiğini gerçekleştirip sonrasında kitapların değişimini sağlıyoruz. 35 halka demek sevgili kardeşim çarpı 10, 350 öğrenci demektir her ay. Bu sekiz boyunca devam ediyor. Bunun da güzel bir hizmet olduğunu düşünüyorum.”

2019 YILINDA YAPILAN FAALİYETLER

“Gençlik Merkezi olarak 2019 yılında toplamda 40 tane okula gidip “Hayata Değer Kat”  sunumu yaptık. Bu kapsamda 3578 öğrenciye ulaştık. Değer Eğitim kapsamında alçak gönüllülük, paylaşma, yardımlaşma, saygı ve sevgi anlamında yaptığımız sunumlarla gençlerin gönüllerine dokunmaya çalıştık. Bu değerlerimizi onlara aşılamaya çalışıyoruz.”

BAĞIMLILIKLA MÜCADELE EĞİTİMLERİ

“2019 yılında okullarda ve KYK yurtlarında “Bağımlılıkla Mücadele” eğitimleri gerçekleştirdik. Yapılan bu eğitimler kapsamında 1000’e yakın gencimize ulaştık. Çağımızın en tehlikeli problemi, gençlerin bağımlılık problemleridir. Biz de bunlara bir nebze de olsun destek olmak için onları bilgilendirmek açısından KYK’ları geçtik, okullara gittik ve 1000’e yakın kardeşimize ve gencimize ulaşmaya çalıştık.”

MEDENİYETİMİZİN KEŞFİ, KUDÜS VE SANAL HAYATTA KAYBETTİĞİMİZ GERÇEKLER

“2019 yılında boş durmadık. “Medeniyetimizin Keşfi, Kudüs ve Sanal Hayatta Kaybettiğimiz Gerçekler” kapsamında birçok okullarda sunumlar gerçekleştirdik.”

8 AY İÇERİSİNDE 80 TANE KÖY OKULUNA GİTTİK

“Burası çok önemli bunun altını çizerek vurgulamak istiyorum. 2019 yılında sadece 8 ay içerisinde 80 tane köy okuluna gittik. Bunun çok ciddi bir rakam olduğunu düşünüyorum. Okulların 8 ay açık olduğunu düşündüğümüzde ortalama 1 ayda 10 okula gitmişiz. Gittiğimiz bu 10 okulda neler yaptık ondan bahsetmek istiyorum. Tokat’a gelemeyen kırsal kesimlerde kardeşlerimize minik yavrularımıza ulaşmaya çalıştık. Oraya gittiğimizde “Genç Dönüşüm” projesi kapsamında merkezde topladığımız kalem setlerini götürdük. Bununla da yetinmedik, oyuncak atölyesi kurduk biz 2019 yılında. Bu oyuncak atölyesinde ürettiğimiz kendi el emeği göz nuru oyuncaklarımızı köy okullarındaki minik yavrularımıza ulaştırdık. Yine bu köy okulu ziyaretlerimizde onlarla çeşitli oyunlar oynadık. Mini Golf götürdük oraya, matrak götürdük, satranç götürdük, akıl ve zekâ oyunları götürdük, yüz boyamaları yaptık, ip atladık ve top oynadık. Bunları yaparak onların gönüllerine dokunduk. Bir nebze de olsa onların yüzünde tebessüm oluşturduysak ne mutlu bize.”

BAKANLIK 2019 YILINI GÖNÜLLÜLÜK YILI OLARAK KABUL ETTİ

“2019 yılı içerisinde birçok kez yaşlı ziyaretleri gerçekleştirdik. Mülteci kardeşlerimize Ensar Muhacir buluşması kapsamında ziyaretler gerçekleştirdik. Sevgi evlerine gittik, hayvan barınağı ziyaretleri gerçekleştirdik, fidan dikme etkinliği yaptık ve ilk yardım uygulamaları eğitimleri gerçekleştirdik. Gönüllülük adı altında, biliyorsunuz Bakanlık 2019 yılını gönüllülük yılı olarak kabul edilmişti. Bizler aslında gönlümüzü koyduk ortaya. Bu işe gönlümüzü koyduğumuz için başta ifade ettiğim gibi 68 bin gencimize ulaştık. Bu çok ciddi bir rakam bizim için.”

“GENÇLER SABAH NAMAZINDA” BULUŞUYOR PROJESİ

“Ayrıca Bakanlığımız tarafından her ayın son Pazar günü “Gençler Sabah Namazında” buluşuyor projesi var bizim. Bu proje 81 ilde olmak üzere yapılan bir proje. Her ay sabit son Pazar’ında Sabah Namazında gençlerimizle oluyoruz. Onların manevi duygularını önemsiyoruz ve bunu da destelemek adı altında her ay yapıyoruz.”

OKULLAR TATİLE GİRİNCE GENÇ MERKEZİMİZ BOŞ DURMUYOR

“Okullarımız 8 ay ve okullarımız bitiyor. Okullar tatile girince Gençlik Merkezimiz boş durmuyor. Yazın bu sefer öğrencilerimize Diyanet’le iş birliği çerçevesinde 2019’un yazında 120 öğrenci kardeşlerimize Kur’an-ı Kerim kursu açtık. Bu kapsamda onlara “Değerler Eğitim”, “Kur’an-ı Kerim” dersi ve Peygamber Efendimizin hayatını onlara aktardık. Tabi onlara buraya gelince bunlarla da yetinmedik, Kodlama Eğitimleri ve çeşitli kültürel geziler düzenledik. Onlarla çeşitli eğitsel oyunlar oynayarak sosyal ve sportif gelişmesine katkı sağladık.”

2019 YILINDA UYGULANAN YEREL PROJELER

“Bilinçli Aile Engelsiz Çocuk projemiz vardı. Daha önce engelli kardeşlerimizden bahsetmiştik. Onların ailelerine yönelik eğitimler yaptık. Onlar içeride eğitsel oyunlar oynarken biz, onlara özel eğitimler verdik. Onlara psikolojik destek vermeye çalıştık.”

İLMEK İLMEK SEVGİ ÖRÜYORUZ PROJESİ

Yine “İlmek İlmek Sevgi Örüyoruz” projesi yaptık. “İlmek İlmek Sevgi Örüyoruz” projesi kapsamında da gönüllü gençlerimizin oyuncak atölyesinde olduğu gibi kendi elleriyle örtükleri atkıları ve bereleri köy okullarına götürdük. Bu da çok güzel etkinlik olarak hafızalarda kaldı diye düşünüyorum.”

NESİL BULUŞMALARI

“Huzur evindeki yaşlı teyze ve amcalarımıza 2019 yılında birçok kez ziyaretler gerçekleştirdik. 2019 yılında biz oradaki yaşlı teyze ve amcalarımızı Gençlik Merkezi’nde Has odalarında misafir ettik.

Değişiklik olsun istedik, hep biz gitmeyelim onları biz burada misafir edelim dedik. Bakanlığımız tarafından ilgiyle takip edildi bu uygulamamız. Bir nebze de olsa onların yüzünde tebessüm oluşturduysak ne mutlu bize.”

GENÇLERİMİZE YÖNELİK YARIŞMALARIMIZ OLACAK

“2019 yılı bizim için böyle geçti ve her sene olduğu gibi bu sene de Gençlerimize yönelik yarışmalarımız olacak. Tiyatro, Türk Müziği ve Şiir yarışmaları olacak. Tokat bu konularda çok hassas ve başarılıdır. 2017 yılında şiir dalında Türkiye 1’cisi olmuştuk. 2018 yılında Türk Müziği dalında Türkiye 1’cisi olmuştuk. 2019 yılında da bilgi yarışmasında Bölge 1’cisi olmuştuk. Bu anlamda Tokat gençlerin sosyal ve kültürel anlamdaki gelişimlerini her alanda her sahada karşılık vermeye çalışıyoruz. Yine inşallah biz bu yarışmaları yapacağız. Tokat Gazetesi aracılığıyla gençlerimize ulaşmaya çalışıyoruz. Diyoruz ki gelin gençler kendi becerinizi ve yeteneğinizi ortaya koyun. Ben iddia ediyorum ve inanıyorum ki içimizden onlarca, yüzlerce ve binlerce bu konuda başarılı, becerikli ve yetenekli gençlerimiz vardır. Bizler o gençlerimize bir fırsat veriyoruz, inşallah Şubat ayı ortasına kadar başvurular almaya devam edeceğiz. Mart ayı 15’ine kadar da bu yarışmaları yapıp İl finallerini bitirmeyi planlıyoruz.”

SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİ ANMA ETKİNLİĞİ

“Önümüzdeki hafta inşallah Sarıkamış Şehitlerimizi Anma etkinliği gerçekleştireceğiz. Bu etkinlik kapsamında bu sene Bakanlığımız tarafından belirlenen “Beyaz Hüzün” filmine toplamda 1200’e yakın gencimizi sinemaya götürmeyi düşünüyoruz. Kendi tarihini, kendi değerlerini ve kendi atalarını çektiği sıkıntılarını bizim için canlarını feda eden şehitlerimize bir vefa olsun anlamında, gençlerimizi sizin aracılığınızla bu filme davet ediyorum. Bu vesileyle Şehitlerimizi yâd etmiş olalım.”

GENÇLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN ARALIK AYINDA, AYIN GENÇLİK MERKEZİ TOKAT SEÇİLDİ

“2019 yılını bu kadar anlattık, finali güzel olsun istedik. Allah’ta bunu bize bunu nasip eyledi. Türkiye’de 81 ilde bulunan 320 Gençlik Merkezi arasında yapılan atölye, kulüp, proje, sanat, sosyal ve kültürel çalışmalarda gösterdiği başarıdan dolayı Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Aralık Ayında, Ayın Tokat Gençlik Merkezi seçildik. Biz de bu kapsamda cidden emek harcadık, ciddi bir çaba gösterdik. 2019 yılı gönüllülük yılıydı biliyorsunuz. Gönlümüzü ortaya koyduk ve bunun sonucunda da Aralık ayında Türkiye’de Gençlik Merkezi seçildik. Bu bizi onurlandırdı, gururlandırdı ve çok mutlu etti. Tabii ki başarı bir tesadüf değildir, bunun da farkındayız. Bu kapsamda başta Gençlik ve Spor İl Müdürümüz Cemil Çağlar’ın, Koordinatör Müdürümüz Erol Öktem’in, Şube Müdürümüz Ahmet Soğukpınar’ın, diğer şube arkadaşlarımız, bu işin kahramanları gençlik liderlerimiz ve gönüllü gençlerimizin çok büyük katkısı vardı. Ekip olarak inandık çabaladık ve en sonunda da Allah bu ödülü bize nasip etti. Tokat için de güzel bir etkinlik bir başarı olduğunu düşünüyoruz.”

GENEL MÜDÜRLÜKTEN DAVET GELMESİNİ BEKLİYORUZ

“Ödülümüzü ne zaman alacağız onu genel müdürlük bizlere haber verecek, şuanda net bir tarih belirtilmedi. Bizler en geç bir ay içerisinde Genel Müdürlükten bir davet gelmesini bekliyoruz. Onların uygun gördüğü bir tarihte Ankara’ya çağıracaklar. Bizler de kurumumuz adına inşallah gençlerimizle birlikte ödülümüzü Ankara’da alacağız.”

BASIN BİZİM OLMAZSA OLMAZIMIZDIR

“Siz basın mensuplarıyla birlikte, sizlerin de desteğiyle inşallah bu tür güzel haberler umut ediyorum. Çünkü basın bizim olmazsa olmazımızdır. Tokat halkını da yaptığımız hizmetleri duyurmak için sizlerin aracılığınızla duyurabiliyoruz. Sizlerin de emeklerine sağlık.”


" GENÇ OFİSLERİ YAYGINLAŞTI konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere GENÇ OFİSLERİ YAYGINLAŞTI ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda GENÇ OFİSLERİ YAYGINLAŞTI ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku