Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.209,54 -0,31%
Çeyrek Altın 2.022,00 -0,79%
Yarım Altın 4.043,00 -0,81%
Tam Altın 8.026,23 -0,17%
GELİRİ YOK AMA BAŞARISI ÇOK (1)

GELİRİ YOK AMA BAŞARISI ÇOK (1)

ABONE OL
03 Eylül 2020, 10:35:53

Tokat’ta 2007 yılından beri spor faaliyetlerine devam eden Topçamspor, geliri ve desteği olmadan başarısına her geçen gün yenisini ekliyor.

            2007 yılını kadar Bilmarspor adında ilimizde spor branşında hizmet veren sonrasında ise, Orhan Yazıcı ve gönüllü öğretmenlerin girişimiyle Tokat’a hizmet olsun diye kulüp satın alındı. Bir yıl geçtikten sonra kulübün ismini Tokat’tan yerel isim olsun düşüncesiyle Topçam dağlarından esinlenerek Topçam Spor Kulübü olarak isim değişikliği yapıldı. Geçen zaman içerisinde kulüp, 9 kategorisi olmak üzere Futbol Takımı, Erkek Basketbol Takımı, Bayan Voleybol Takımı, Halk oyunları ve Atletiz olmak üzere 14 branşta ilimizde faaliyet gösteriyor.

2019 yılında düşük bütçelerle kurulan futbol takımı, bir yenilgi ile Tokat Amatör Ligi Final maçında Niksar Belediyespor’a rakibi oldu. Sarı-Kırmızılılara 2-0 yenilen Tokat ekibi 2020 yılında ise, gruplarda 2 yenilgiyle, Tokat Amatör Ligi Play-Off Çeyrek Finalde eksik kadrosuyla Erbaa Güreş İhtisasspor’a 2-0 yenildi. 2019-2020 sezonunda Tokat’ta U-15, U-16 ve U-17’lerde 3 kategoride şampiyon oldu. Ayrıca çevre duyarlılığıyla da ön plana çıkan kulüp, takımın Teknik Sorumlusu Orhan Yazıcı öncülüğünde 4 önce çevre yolunda Topçamspor Hatıra Ormanı oluşturuldu. Çam ve ağaç dikimi yapan sporcular yılın belirli aylarında bakım ve temizlik yapıyorlar.

            Topçam Spor Kulübü Teknik Sorumlusu Orhan Yazıcı, Tokat Gazetesi Spor Muhabirimiz Mustafa Işık’a takımın geçmişini, çalışmaları ve hiçbir geliri olmadan yakaladığı başarılarının sırlarını anlattı.

ORHAN YAZICI:” İKİ ARKADAŞ OLARAK GÖNÜL BİRLİKTELİĞİYLE

TOKAT’A HİZMET OLSUN DİYE KULÜBÜ SATIN ALDIK”

Sözlerine Topçamspor’un mazisi ile başlayan Teknik Sorumlu Orhan Yazıcı, “Topçamspor’un daha önce ki ismi, BİLMAR Spor Kulübü olarak faaliyet gösteriyordu. BİLMAR Marketler zinciri sahibi Âdem Bey Tokat gençliğine hizmet olsun diye kurmuş olduğu bir kulüptü. Daha sonra kendilerinin Tokat’tan ayrılmasından sonra kulüp fesih durumuna geldi. Bize söylendi, ‘kulüp fesih olacak, bu kulübü almak ister misiniz?’ diye. Bizde, iki arkadaş olarak gönül birlikteliğiyle Tokat’a hizmet olsun diye kulübü satın aldık. Bir yıl geçtikten sonra kulübün ismini Tokat’tan yerel isim olsun düşüncesiyle Topçam dağlarından esinlenerek Topçam Spor Kulübü olarak kurduk. Burada ki değerli Beden Eğitim Öğretmenleri olmak üzere, bir iki iş adamı olmak üzere genelde öğretmen ağırlıklı bir kulübüz. İlk kuruluşumuz U-11 ve U-12 yaş grubu olarak kurduk. İlk iki yıl bu şekilde bu şekilde gittik, üçüncü yılında da Amatör olarak katılmaya karar verdik, büyükler kategorisinde. Daha sonra Beden Eğitim Öğretmenlerimizden değerli arkadaşlardan Atletizm takımı kuralım dedik, onu kurduk. Bayan Voleybol takımı kuralım dedik, onu kurduk. Basketbol takımını yine ben başta olmak üzere Basketbol takımı kurduk. Tokat’a yaklaşık 9 kategorisi olmak üzere futbol takımı, Erkek Basketbol takımı, Bayan Voleybol takımı, Halk oyunları ve Atletiz olmak üzere 14 branşta ilimizde faaliyet yürütüyoruz.” dediği açıklamasının devamında;

“BİZİM EN BÜYÜK BAŞARILARIMIZ ALT TARAFTAR ÇOK GÜÇLÜ GELMEMİZ”

Yılların tecrübeli hocası Yazıcı, “yıllardır Amatör Ligde başarılı bir şekilde mücadele ediyoruz, fazla gelirimiz olmadan. Bunun sırrı fedakârca çalışmaktan geliyor. Amatör ruh demek, hiçbir bedel gözetmeksizin, hiçbir meblağ gözetmeksizin yapılan mesleğe Amatörlük deniliyor. Profesyonellikte ise, belli bir bedel karşılığında yapılan mesleğe Profesyonellik deniliyor. Biz amatör ruhla mücadele ettiğimiz için değerli sporcu kardeşlerimizi bizim bünyemize ve bizim düşüncemize kattığımız için hem fikir olup sahaya çıkıyoruz. Buda başarıyı getiriyor ana neden bu. Meblağlarla veya belirli bir düşüncelerle katıldığın zaman illa ki beklenti oluyor. Beklentileri karşılayamadığınız zaman kafaları rahat olmuyor veya yaptığı işe saygı duymuyor. Duymadıkları içinde tabi erken kopmalar oluyor. Bizim en büyük başarılarımızdan birisi de alt taraftar çok güçlü gelmemiz. Bir yâda iki yıla kadar alt yapımımızdaki gençlerimize de A Takıma katarak daha da güçlü ve iddialı hâle geleceğiz. Sizin de sorunuzda belirttiğiniz gibi belirli bir gelirimiz yok, her ay kasamıza belirli bir girdi yok. Kimsenin kapısında gidip de bizim kulübümüze bedel verin, ücret verin, biz işte Tokat’ın Takımıyız, biz işte geleceğin Tokatspor’uyuz diye kimselere lanse etmiyoruz. Biz mütevazi şekilde diyoruz ki, Tokat’ın gençliğine hizmet ediyoruz, Tokat’ın gençlerine de bunu lanse ediyoruz. Biz iyi sporcu olma, iyi futbolcu olma ve iyi insan olma anlayışıyla kulübümüze bu şekilde öğrencilerimiz katıyoruz.” açıklamasının devamında ise;

“SPORCULARIMIZIN FUTBOL KÜLTÜRÜNÜ GELİŞTİREBİLSİN DİYE

FUTBOL OKULU’NDA DEVAMLI ANTRENMANLARA TÂBİ TUTUYORUZ”

Deneyimli hoca, “ben Tokat’a tayin olduktan sonra yaklaşık 17 yıllık Futbol Okul’um var benim. Futbol Okul’uma gelen değerli gençlerden ve çocuklardan durumu iyi olan elit seviyede olan öğrencilerimizi lisanslamaya başlıyoruz, U-11 takımından olmak üzere. Çünkü U-11’ler, Futbol Federasyonun lisanslı olarak futbola adım attığı ilk yaş grubu oluyor. Onlarla beraber başlıyoruz, alt yapıdan hazırlanarak U-11, U-12, U-13, U-14 ve U-19’a kadar kategorileri var. Biz bunları resmi müsabakalara hazırlıyoruz, sporcularımızın futbol kültürünü geliştirebilsin diye Futbol Okulu’nda devamlı antrenmanlara tâbi tutuyoruz. Bu şekilde gençlerimizi yukarılara hazırlıyoruz.” şeklinde konuştu.

“BİZİM AMACIMIZ DIŞARIYA REKLAM YAPMAK DEĞİL, BİZİM YAPTIĞIMIZ İŞİN NE KADAR DOĞRU NE KADAR İYİ OLDUĞUNU GENÇLERE LANSE ETMEK”

Spor muhabirimizin sorusu olan, “geçmişiniz başarılarla dolu, bu sene alt yapınız şampiyon oldu. Fakat bakıldığı zaman Topçamspor bunun şovunu yâda reklamı yapmıyor, neden hep geri plandasınız?” sorusu üzerine Topçam Spor Kulübü Teknik Sorumlusu Orhan Yazıcı, “dünya görüşü diyelim, bakış açısı diyelim. Ama doğrudur, şunda U-17’ler geçen sene şampiyon olmuştu. U-15, U-16 ve U-17’lerde bu sene de şampiyon olduk, 3 kategoride. Tokat’ta kulüplere bakıldığı zaman, bizim başarımızı yakalayan bir kulüp yoktur. Bizim burada ki sihrimiz şudur, bizim amacımız dışarıya reklam yapmak değil, bizim yaptığımız işin ne kadar doğru ne kadar iyi olduğunu gençlere lanse etmek. Bizim amacımız sağda solda gidip biz, şu kategorilerde şampiyon olduk, biz şöyle yaptık biz böyle yaptık diyip de insanların gözünü boyamak değildir. Yine söylüyorum işimiz insanla, iyi insan yetiştirebilmek ve iyi insan yetiştirebilmek içinde parolamızın ne olduğunu sporcularımıza aktarmamız gerekiyor. Hiçbir zaman kendi şahsım olmak üzere hiçbir zaman ön plana çıkmadık ve bunu hiçbir zamanda yapmayacağız. Sadece iyi sporcu yetiştirirsek bizi temsil edecek onlar olacak, onlar lanse edecek. Bizim görüşümüz bu, iki yıl önce takımımız Niksar Belediyespor’un karşına bir yenilgiyle çıktık. O yıllarda biz sadece başarımızın hizmetini aldık, biz bu şekilde mutlu oluyoruz.” dedi.

geliri yok ama basarisi cok 1
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments