takip et takip et takip et
Gündem

23 Ekim 2019 - 444 Okunma

GELENEKSEL TOKAT YAZMACILIĞI EL BASKISI SERGİSİ

Abone Ol

‘Geleneksel Tokat Yazmacılığı El Baskısı’ sergisi törenle açıldı.

Geleneksel Tokat Yazmacılığı El Baskı ve Kalıp Ustası Emel Ardahanlı tarafından Şehir Müzesinde düzenlenen açılışta geleneksel el baskısı Tokat yazmacılığı hakkında bilgi verildi.

Vali Dr. Ozan Balcı, 600 yıllık geçmişi olan Tokat Yazmacılığı geleneğini yaşattıkları için yazma ve kalıp ustalarına teşekkür etti.

 “Yazmacılık Bir Kültür ve Sanattır”

Tokat’a özgü el baskısı yazmaların sergilendiği programda konuşan Vali Dr. Ozan Balcı, yazmacılığın bir sanat ve kültür olduğunu belirterek, “Yazmacılık, asırların zaman tünelinden geçip, ibrikten süzülürcesine insan aklının soyut zekanın somuta varma şeklidir. Tokat’ın sanatını, kültürünü, birikimini görme açısından çok elverişli bir sergi oldu. Yazmacılık zaten Tokat’la özdeşleşmiş. Avrupa’da Tokat yazmaları diye geçiyor. Bu çok kıymetli ve önemli bir şey. Olgunlaşma Enstitümüz de kuruldu. Enstitümüzde, bu çalışmalar geliştirilecek. Yazma, Tokat için bir değer, kıymet. Tokat yazmaları köklü bir kültürü yansıtıyor.” dedi.

Ozan Balcı

Vali Dr. Ozan Balcı, bilime, eğitime, sanata ve kültüre dost bir vali olduğunu kaydederek, serginin Tokat’ın kültürüne, sanatına hayırlı ve uğurlu olmasını diledi.

Açılışa Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ve davetliler katıldı.


" GELENEKSEL TOKAT YAZMACILIĞI EL BASKISI SERGİSİ konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere GELENEKSEL TOKAT YAZMACILIĞI EL BASKISI SERGİSİ ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda GELENEKSEL TOKAT YAZMACILIĞI EL BASKISI SERGİSİ ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku