takip et takip et takip et
Gündem

4 Aralık 2019 - 283 Okunma

ENGELSİZ BİR DÜNYA İÇİN DİLEK FENERİ UÇURULDU

Abone Ol

Türkiye Beyazay Derneği Tokat Şubesi tarafından 3 Aralık Dünya Engelliler günü dolayısıyla dilek feneri uçurma etkinliği düzenledi.

Türkiye Beyazay Derneği Tokat Şubesi, Tokat Kent Konseyi Engelliler Meclisi, Tokat’ta faaliyet gösteren özel Rehabilitasyon merkezleri iş birliğinde 3 Aralık Dünya Engelliler günü dolayısıyla farkındalık etkinliği organize edildi. Düzenlenen programda Türkiye Beyazay Derneği üyeleri, engelli bireyler ve aileleri, protokol üyeleri ile birlikte 200 adet dilek feneri uçurdu.

“YAŞANILABİLİR BİR DÜNYA İSTİYORUZ”

Engellilerin sosyal yaşamda birçok sorunla karşılaştıklarını belirten Türkiye Beyazay Derneği Tokat Şube Başkanı Suna Arslan Köten,  3 Aralık Dünya Engelliler gününde farkındalık oluşturmak istediklerini söyledi. engelsiz bir dünya istediklerini belirten Köten, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü bizde Türkiye Beyaz Ay Derneği olarak engelsiz bir dünya için dilek feneri yakıp gönderdik. Türkiye’de engelli oranı yüzde 11, bu durum her ailede bir bireyin veya yakınının engelli olduğunu gösterir. Biz yaşanılabilir bir dünya istiyoruz. Engelliler eğitimde, istihdamda, ulaşımda birçok sorun yaşıyorlar. Bu sorunlar bitsin istiyoruz. Bugün kaynaştırma eğitimine giden öğrenciler arkadaşlarının şiddetine ya da velilerin onları sınıfta istememesi nedeniyle eğitimine devam edemiyor. Bir engelli sokağa çıktığı zaman şehirlerimiz onların rahatça hareket edebileceği durumda değil. İş aradıklarında istihdamda büyük sorunlarla karşılaşıyorlar. Bütün engellerin aşıldığı engelsiz bir dünya istiyoruz. Her yıl eğitime başlayan kaynaştırma öğrencilerinden en az 750 tanesi eğitimi bırakıyor. Eğitim herkesin hakkı, bu hayatın içerisinde her zaman engelliler olacak. Yarın bir başka kişide engelli olabilir bu durumun bir garantisi yok” dedi.

Programa Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, Ak Parti Tokat İl Başkanı Metin Polat, Tokat Kent Konseyi Başkanı Abdullah Gürbüz, Türkiye Beyazay Derneği Tokat Şube Başkanı Suna Arslan Köten, Türkiye Down Sendromu Derneği Tokat Şube Başkanı Seyhan Çoluk, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri, engelli bireyler ve aileleri katıldı.


" ENGELSİZ BİR DÜNYA İÇİN DİLEK FENERİ UÇURULDU konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere ENGELSİZ BİR DÜNYA İÇİN DİLEK FENERİ UÇURULDU ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda ENGELSİZ BİR DÜNYA İÇİN DİLEK FENERİ UÇURULDU ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku