takip et takip et takip et
Gündem

4 Aralık 2019 - 364 Okunma

ENGELLİ BİREYLER İÇİN YAŞAM MERKEZİ KURULACAK

Abone Ol

Tokat Valiliği ve Tokat Belediyesi işbirliği ile engelli bireyler ve aileleri için Yaşam Merkezi oluşturulacak.

Tokat’ta 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla program düzenlendi. 26 Haziran Atatürk Kültür Sarayı’nda gerçekleştirilen etkinliklerde protokol konuşmaları sonrasında Tokat’ta faaliyet gösteren rehabilitasyon merkezlerinde eğitim gören engelli öğrencilerin gösterileri oldu. Öğrenciler şiirler okudu, şarkılar söyleyip dans gösterileri sundu.

Tokat’ta 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında bir dizi farkındalık etkinliği düzenlendi. 26 Haziran Atatürk Kültür Sarayı’nda gerçekleştirilen program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Açılış konuşmasını Tokat İl Milli Eğittim Müdür Vekili Abdullah Taştan tarafından yapıldı. Taştan, “İlimizde son yıllarda engellilerin sorun ve ihtiyaçları İnsan Hakları kavramı içinde değerlendirilerek, onların yaşama sevinçlerini kaybetmeden, üretken, aktif bireyler olarak toplumsal hayatta rol üstlenmelerini ve güçlerini kullanabilmelerini sağlayacak önlem ve düzenlemelerin hayata geçirilmesi konusu üzerinde önemle durulmakta, il genelinde yapılan farkındalık çalışmaları ile insanımızın konuya dikkati çekilmektedir. Engelli vatandaşlarımızın da kendi sorunlarına sahip çıkma bilincindeki artışla, sorunlarının çözümü konusunda geçmişe göre daha fazla gayret göstermeleri de takdire şayandır. Bu vatandaşlarımızın desteklemeleri halinde neleri başarabileceklerini görüyor, onların yaşama sevinçlerini yüksek tutarak hayata sarılmalarından büyük mutluluk duyuyoruz. “Neşeli Günler Projesi” başta olmak üzere her ay düzenli olarak yaptığımız farkındalık çalışmaları ve diğer tüm etkinliklerimizde maddi manevi desteklerini daima yanımızda hissettiğimiz Sayın Valimize ve Sayın Belediye Başkanımıza şükranlarımızı sunuyoruz.” Dedi.

ENGELLİ BİREYLER GÖNÜLLERİNCE EĞLENDİ

Özel Eğitim Derneği Tokat Şube Başkanı Hasan Kömür de bir konuşma yaptı. Sonrasında Mehmet Akif Ersoy Görme Engelliler Okulu Müzik ve Dans grubu gösterisi yapıldı. Özel eğitim anasınıfı, otizm sınıfı, görme ve işitme sınıfları ve anasınıfı öğrencilerinin hazırladığı ritim ve dans gösterisi sunuldu. Özel Özgür Yaşam Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinden Mustafa Aslan ‘Bayrak’ isimli şiiri okudu. Eğitim Uygulama Okulu tarafından halk oyunları gösterisi yapıldı. Özel Ateşböceği Rehabilitasyon Merkezinin 3 Aralık Engelliler Günü tarihini ve Özel Eğitimi konu olan sokak röportajı sunuldu. Özel Özgür Yaşam Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Özgür Dans grubu gösterisi ve Ispanaklı Yumurta adlı gösteri sergilendi. Özel Yeşeren Düşler Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nin hazırladığı İş hayatında bizde varız videosu izlendi. Yavuz Selim Özel Eğitim Okulu Jimnastik gösterisi sonrasında Vali Dr. Ozan Balcı engelli bireylere hediye takdiminde bulundu.

“YAŞAM MERKEZİ KURULACAK”

Programın sonunda öğretmenleri ve engelli bireyleri tebrik eden Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, devletin engelli bireyleri sonuna kadar desteklediğini ve desteklemeye de devam edeceğini belirtti. Tokat’ta engelli bireyler için bir yaşam merkezi açacaklarını belirten Vali Balcı, “Engelli ailelerin problemlerini biliyoruz ve yüreğimizde hissediyoruz. Bize düşen görev engelli ailelerin ve çocuklarının yaşamlarını kolaylaştırmak. Bunu sürekli daha iyiye götürmeye çalışıyoruz. Tokat Valiliği ve Tokat Belediyesi Engelli bireyler için bir Yaşam Merkezi kuracağız. Hazırlıklara başlayacaklar. En kısa zamanda Engelli Yaşam Merkezi’ni açacağız. Ben kendimi engelli dostu bir vali olarak görüyorum. Buradaki engelli kardeşlerimizin bir ağabeyi, büyüğü olarak görüyorum. Onların bir problemi olduğunda zaten imkanlarımız var bunun haricinde Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü kapsamında Sosyal Destek Hızır projesini Valilik koordinesinde yürütüyoruz. Engelli bireylerimiz; ihtiyaçlarınızda kendinizi hiçbir zaman yalnız hissetmeyin. Allah’a şükür devletimizin imkanları var. Özel Eğitim Ortaokulunu da daha aktif hale getireceğiz. Kısacası yalnız değilsiniz. Engelli dostu vali olarak hepinizin yanındayım.” Şeklinde konuştu.

“ENGELLİ AİLELERİN HER ZAMAN YANINDAYIZ”

3 Aralık Dünya Engelliler Günü programı engelli bireyler ve aileleri için düzenlenen yemek programı ile devam etti. Vali Balcı burada yaptığı açıklamada, “Biz bir aile olarak yaşıyoruz. Engelli ailelerin sorunlarını biliyoruz, onların her zaman yanındayız, en büyük destekçisiyiz, yalnız olmadıklarını bilmelerini istiyorum. Devletimiz uyguladığı sosyal politikalarla engellileri hayatını yaşamını kolaylaştırmak için bir sürü sosyal politika uygulamaları yaptı yapmaya da devam ediyor.” dedi.

“TOKAT’TA 5 BİN 722 VATANDAŞA EVDE BAKIM AYLIĞI”

Sonrasında konuşma yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mahmut Özdemir, “Türkiye son 18 yılda önce insan diyerek iyilikte ve hayırda yarışmanın faziletine inanarak, adeta ilmek ilmek örerek bir sosyal devlet inşa etti. Engellilerimize, çocuklarımıza, kadınlarımıza, yaşlılarımıza, gariplerimize, şehit yakınlarımıza, gazilerimize, tüm ihtiyaç sahiplerimize hizmet için milyarları kaynak kullandı. Tarihimize ve kültürümüze sahip çıkarken, milletimizi muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkartmanın mücadelesini verirken, gönül medeniyetimizi de ihya etmenin gayreti içinde oldu.  Engelli vatandaşlarımıza yönelik sosyal politikalar yardım eksenli değil hak eksenli bir anlayışla şekillendirilmiştir. Engelli vatandaşlarımız aynen bizler gibi insandır, onların da bu hayata katacakları çok şeyler vardır. Uzun yıllar kendine bakamayacak derecede ağır engelli bulunan vatandaşlarımız adeta mahkûm gibi yaşıyor, duvarların arkasına saklanıyordu. 2007 yılında başlatılan evde bakım aylığı uygulamasıyla engelli kardeşlerimiz kendi yakınlarının yanında bakım hizmetini rahatça almaya başladılar. Horlanmaktan ötelenmekten kurtulup el üzerinde tutulmaya başlandılar. Tokat’ta 2019 Kasım ayı itibarıyla 5 bin 722 vatandaşımıza evde bakım aylığı ile ilgili ödediğimiz bedel 7.882.335 Tldir. Yine Özel Bakım Merkezlerimize, Engellilerimizin şehir içi ulaşımlarında harcamalarla aylık 11 milyon un üzerinde bir bedel her ay vatandaşlarımıza ödenmektedir.  Toplumun bir parçası olan kimsesiz çocuklara, öksüz ve yetimlere, yaşlılara, Şehit yakınlarına, Gazilerimize yönelik hizmetler gibi engelli vatandaşlarımız için yapılan çalışmalar da adanmışlık gerektiren misyon faaliyetleridir. Bu çalışmalar ancak halka hizmeti hakka hizmet gören, milletin derdiyle dertlenen ve bunun sancısını çekenlerin yapabilecekleri çalışmalardır. Bu çabalar, bu gayretler her şeyden önce bir gönül, muhabbet, nasip işidir.” İfadelerini kullandı.

Program engelli bireylerin okuduğu şiir ve türkülerle devam etti. Etkinlik süresince Zehra Gencer işaret dili ile tercüme yaptı.


" ENGELLİ BİREYLER İÇİN YAŞAM MERKEZİ KURULACAK konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere ENGELLİ BİREYLER İÇİN YAŞAM MERKEZİ KURULACAK ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda ENGELLİ BİREYLER İÇİN YAŞAM MERKEZİ KURULACAK ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku