Dolar 27,3861 0.25%
Euro 29,0664 -0.07%
Gram Altın 1.628,19 -0,87%
Çeyrek Altın 2.767,00 -0,57%
Yarım Altın 5.533,00 -0,61%
Tam Altın 11.014,74 -0,47%
DOĞU TÜRKİSTAN KAN AĞLIYOR

DOĞU TÜRKİSTAN KAN AĞLIYOR

ABONE OL
20 Aralık 2019, 11:36:40

İYİ Parti Tokat İl Başkanlığı tarafından, Çin’in Doğu Türkistan’da Müslüman Türklere yaptığı zulme tepki göstermek için yürüyüş düzenlendi.

İYİ Parti Tokat İl Başkanlığınca Çin’in Doğu Türkistan’daki Türklere yaptığı zulme tepki göstermek amacıyla Meydan Camii önünde resim sergisi açıldı. Akabinde Çin’e tepki yürüyüşü düzenlendi. “Kardeşlerine sahip çık Tokat” sloganı ile Namık Kemal Ortaokulu önünde bir araya gelen partililer ellerinde Türk ve Doğu Türkistan bayraklarıyla Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü.

Yürüyüş sonrası açıklama yapan İYİ Parti Tokat İl Başkanı Ömer Sağol, Doğu Türkistan’ın feryadına ses olmak istediklerini belirterek, “Doğu Türkistan’da Uygur Türkleri soydaşlarımızın üzerinde Çin zulmü var. Buna karşı bir tepki oluşturmak gerekiyor. İyi Parti teşkilatı olarak yürüyüş yaptık, oradaki soydaşlarımızın dindaşlarımızın derdine deva olalım, hem de Türkiye genelinde bu işin sahipsiz kalmadığının mesajını verelim istedik. Doğu Türkistan meselesi bütün Türk dünyasının meselesidir.  Doğu Türkistan Çin’in bir parçası değildir, bağımsız bir devlettir. O topraklar Türk topraklarıdır, Türk Vatanıdır. Bu bilinçte olmamız ve sahip çıkmamız gerekiyor. Doğu Türkistan bakıldığı zaman Türkiye yüz ölçümünün iki katıdır. Nüfus olarak 35 milyon Türk vardır. Biz Türk milleti olarak oradaki soydaşlarımızın sahipsiz olmadığını göstermemiz gerekiyor. Bu bilinçle bu etkinliği yaptık. Doğu Türkistan’da kardeşlerimize yapılan zulmü insanların görüp bilmesi için resim sergisi açtık. Topluma duyarlılık kazandırmak istedik, sergimiz üç gün açık kalacak. Tüm Tokatlı hemşerilerimin sergiyi gezmesini ve Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin ne yaşadığını görmelerini istiyorum.” Dedi.

DİKKAT!  TÜRKÇE KULLANIMINI YAYGINLAŞTIRMA PROJESİ
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments