Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.158,53 0,26%
Çeyrek Altın 1.930,00 0,36%
Bitcoin 441404 -1.65352%
Ethereum 30945 -1.75096%
Yarım Altın 3.858,00 0,29%
Tam Altın 7.672,02 -0,99%
Diş Eti Kanaması Neden Olur?

Diş Eti Kanaması Neden Olur?

ABONE OL
05 Ocak 2023, 03:36:00

Diş eti kanaması her yaş grubunda gözlenebilecek ciddi problemlerden bir tanesidir. Farklı sebepler ile ortaya çıkabilecek olan bu durum kronik bir hal alır ise kişinin ağız ve diş sağlığı ile ilgili ciddi problemler ortaya çıkabilmektedir.

Diş eti kanamalarının birçoğu çevresel etmenlerden kaynaklı meydana gelmektedir. Ancak bazı olgularda kronik hastalıklardan kaynaklı da bu durum gözlenebilmektedir. Uzun süreli geçmeyen ve sık sık meydana gelen diş eti kanamalarında mutlaka uzman bir diş hekimine gidilmeli, gerekli muayene olunmalıdır.

Diş eti kanamalarına sebep olabilecek nedenler aşağıda ayrıntılı bir şekilde anlatılmaktadır. Siz de bu nedenlerden herhangi birine sahipseniz kısa süre içerisinde doktorunuz ile görüşünüz.

Diş Eti Kanaması Nedenleri Nelerdir?

1-)Çevresel Etmenler

Diş eti kanamalarına en sık sebep olan durumlar çevresel etmenlerdir. Bu başlık altında aklınıza gelebilecek birçok durum incelenmektedir. Çevresel etmenlerden kaynaklı diş eti kanamaları etmen ortadan kaldırıldığında kısa süre içerisinde düzelmektedir. Ancak bazı olgularda etmen ortadan kaldırılsa dahi meydana gelen rahatsızlık devamlılık gösterebilmektedir.

  • Diş etine yabancı bir cismin girmesi, yabancı bir cisim tarafından diş etinin kesilmesi sonucunda diş eti kanamaları meydana gelebilir. Bu durum travma kaynaklı bir kanamadır, kısa süre içerisinde zarar ortadan kaldırıldığında düzelme meydana gelir.
  • Düzenli diş fırçalanmaması ve ağız içi temizliğinin yapılmamasına bağlı olarak bu durum gözlenebilmektedir. Aynı zamanda sert kıllı diş fırçalarının kullanılması da aynı şekilde diş etine zarar verebilmekte ve kanamalara yol açabilmektedir.
  • Aşırı sıcak ya da aşırı soğuk yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi de diş etinde çeşitli hassasiyetlere sebep olabilmektedir. Böyle bir durumda ileri dönük diş eti kanamaları gözlenebilmektedir.

2-)Diş Çürükleri

Diş çürükleri sadece dişlerde zarara neden olmamaktadır. Tedavi edilmeyen ve ilerleyen diş çürüklerinde sık sık diş eti hastalıkları, diş eti kanamaları meydana gelmektedir. Diş çürüklerinin tedavi edilmesi, bölgedeki inflamasyonun durdurulması diş eti kanamalarının kısa süre içerisinde geçmesini sağlamaktadır.

NOT: Diş eti enfeksiyonlarında, ağız içi oluşan yaralarda ve tümör kaynaklı oluşumlarda sık sık diş eti kanamaları, diş etinde hassasiyet söz konusu olabilmektedir. Çeşitli nedenler ile meydana gelen diş eti çekilmesi rahatsızlığında da diş eti kanaması gözlenebilmektedir.

Tedavi için öncelikli olarak ağız ve diş sağlığına dikkat edilmeli, kaliteli ürünler kullanılmalıdır. Ağız içi enfeksiyonlarında doktor kontrollünde antibiyotik içerikli gargaralar, antiseptik spreyler ya da oral yolla ilaç kullanımı gerekli görülebilmektedir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments