takip et takip et takip et
Gündem

30 Ekim 2019 - 546 Okunma

CUMHURİYETİN 96. YIL DÖNÜMÜ KUTLANDI

Abone Ol

Cumhuriyetin 96. yıl dönümü Tokat'ta çeşitli etkinliklerle kutlandı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ile başladı. Kutlamalar, Vali Dr. Ozan Balcı’nın valilik makamında tebriklerin kabulü, Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen tören ve tören geçişi ile devam etti. Törene Vali Dr. Ozan Balcı, Garnizon ve 48. Piyade Alay Komutanı Ayhan Ocak, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Tokat Cumhuriyet Başsavcısı Dr. Aydın Turhan, Tokat İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Murat Kınay, AK Parti Tokat İl Başkanı Metin Polat, Tokat Baro Başkanı Melih Yardımcı, askeri erkan ve vatandaşlar katıldı.

VATANDAŞLARA TÜRK BAYRAĞI DAĞITILDI

Cumhuriyet’in kuruluşunun 96. yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde Tokat Cumhuriyet Meydanında düzenlenen tören Vali Dr. Ozan Balcı, Garnizon ve 48. Piyade Alay Komutanı Ayhan Ocak, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nun halkı ve tören birliklerini selamlaması ile başladı. Kutlamalara katılan vatandaşlara Türk Bayrağı dağıtıldı. İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhuriyet Bayramı mesajı okundu. Sonrasında günün anlam ve önemini belirten konuşma Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı tarafından yapıldı. Vali Balcı, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde kurulan siyasal, toplumsal ve kültürel alanda bir yenilenme, kalkınma, modernleşme ve aydınlanma projesi olan Cumhuriyetimizin ilanının 96. Yıldönümünü milletçe büyük bir gurur ve mutluluk içinde kutladığımız bu günde hepinize sevgi ve saygılarımı sunarım. Bizlere bağımsızlığımızı ve çağdaş medeniyetin tüm imkanlarından yararlanmamızı sağlayan Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, onun kahraman silah arkadaşlarını, bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyorum” dedi.

TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN 96. YILI

Vali Balcı, konuşmasında, şunları kaydetti: “Milletimizin bağımsızlık savaşını kazanmasının ardından o günün milli ve milletlerarası şartlarında olabilecek ve uygulanabilecek devlet ve yönetim tarzı Cumhuriyet olarak kabul edilmiştir. Türkiye Cumhuriyetinin 96. Yılını kutladığımız bu gün devletimizin kuruluş aşamasında konulan ilkeleri ve gerçekleştirilen inkılap ve ilkeleri millet olarak ne derece başarıyla benimsediğimizi millet olarak büyük bir memnuniyetle ve gururla görmekteyiz. Tüm imkansızlıklara rağmen büyük bir inanç ve kararlılıklarla yürütülen Kurtuluş Savaşımız tarihte eşine az rastlanılmış bir zaferle sonuçlanmıştır. Bu zafer Cumhuriyetle taçlandırılarak tarihimizin en büyük inkılaplarından birisi gerçekleştirilmiştir. Egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğu bu yönetim şekli Türkiye Cumhuriyetine bağlı olan herkese fert olma hakkını vermiş ve sorumluluğunu yüklemiştir. Cumhuriyet rejimi bir vatandaşlık bilinci oluşturmuş, vatandaşlar arasında eşitlik sağlayarak herkese ülkesinin yönetimine katılma ve ülkesinin geleceğini belirleme imkanı vermiştir. Türk milleti modern bir dünyanın üyesi olmanın haklı onurunu tatmış, gelişen ve kalkınan bir dünya devleti olmanın kıvancına erişmiştir.”

CUMHURİYET TÜRK GENÇLİĞİNE EMANET

Cumhuriyetin 96 yıllık getirileri Türk milletinin öz yapısına ve geleneklerine en uygun idare Cumhuriyet idaresidir diyen Atatürk’ün haklılığını ortaya koymaktadır. Cumhuriyetin sağladığı barış ve huzur ortamında Türkiye eğitimden, sağlığa, sanayiden, altyapıya her alanda önemli atılımlar gerçekleştirmiştir. Bu sayede dünya devletleri arasında hak ettiği saygıyı almıştır. Bugün hepimize düşen ortak sorumluluk 96 yıllık cumhuriyetimizin başarılarına yenilerini eklemek ve daha yüceltecek atılımları hayata geçirmek olmalıdır. Türkiye’nin her alanda muasır medeniyet ölçüleri yakalamış, yarınlarına güvenle bakan, yeniliklere açık, vatandaşların gurur duyacağı bir ülke haline gelmesi temel amacımızdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti her manasında öz ve aziz malıdır. Kıymetli evlatlarının elinde daima yükselecek ve ebediyen yaşayacaktır sözü Cumhuriyeti her durumda sahip çıkılarak başarıya taşınması konusundaki sorumluluklarımızı hatırlatmaktadır. Bugün 96 yıl önceki birlik ve beraberliği gösterdiğimiz vatan için canlarını veren aziz şehitlerimizin yollarından gittiğimiz müddetçe Türkiye Cumhuriyetinin bölünmez bütünlüğüne karşı hiç kimse bir şey yapamayacak ve tarihte olduğu gibi hüsrana uğrayacaklardır. Türkiye gerçekleştirdiği önemli dönüşümlerle kıvanç duyduğumuz bir düzeye gelmiştir. Buna karşı gelinen düzeyler hiçbir zaman yeterli görülmemeli, devlet ve vatandaş birlikteliği ile ülkemizin gelişmesi ve mutlu yarınlara ulaşması için daha çok çaba göstermeli, yeni kuşaklara vatandaşları olmaktan gurur duyacakları güçlü bir ülke bırakma sorumluluğunu hep birlikte taşımalıyız. Her şeyin en iyisini hak eden aziz milletimizi mutluluk ve rahat yaşama düzeyine ulaştırmak için özverili ve yılmadan çalışmalıyız. Bağımsız, güçlü ve çağdaş bir devleti var eden Cumhuriyet yönetimi ülkemizin gelecekte de uygar, modern bir devlet olarak varlığını sürdürmesinin güvencesidir. Milletimizin ortak bilinci birlik ve beraberliği bu süreçte en büyük gücümüz olacaktır. Türk milletinin duygu ve düşüncelerini çok iyi bilen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu millet için seçtiği cumhuriyet rejimini büyük Türk gençliğine emanet etmiştir. Cumhuriyetin yerleşmesi ve kökleşmesinde Türk gençliğini en büyük teminat ve ümit görmüştür. Bilinen bu gerçekler karşısında Cumhuriyetin niçin gençlere emanet edildiğinin manası anlaşılmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Türk gençliğinin omuzlarında her gün daha yücelmekte ve yükselmektedir. Bu kutsal emanetin 96. Yılı münasebetiyle gençlerimize olan güven ve takdir hislerimizi belirtir, hepinizin Cumhuriyet Bayramı’nı kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım.”

RESEPSİYON DÜZENLENDİ

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları şiir okuma yarışmasında dereceye giren öğrencilerin şiirlerini okumasıyla devam etti. Tokat Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü personelinin gösterisi sonrasında, Tokat Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Tekvando gösterisi ve güreş merkezi sporcularının akrobasi gösterisi oldu. Mahperi Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Halk oyunları ekibinin gösterisinin ardından şiir okuma yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri Vali Dr. Ozan Balcı tarafından verildi. Resmigeçit töreni ile Cumhuriyet Meydanında düzenlenen program sona erdi. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Vali Dr. Ozan Balcı ve eşi Sonay Balcı’nın ev sahipliğinde resepsiyon düzenlendi.

(Haber: Şule Şahin)

(Foto: Hilal Yıldırım)


" CUMHURİYETİN 96. YIL DÖNÜMÜ KUTLANDI konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere CUMHURİYETİN 96. YIL DÖNÜMÜ KUTLANDI ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda CUMHURİYETİN 96. YIL DÖNÜMÜ KUTLANDI ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku