Dolar 27,2693 0.23%
Euro 28,9319 0.28%
Gram Altın 1.676,37 0,00%
Çeyrek Altın 2.808,00 -0,11%
Yarım Altın 5.615,00 -0,12%
Tam Altın 11.164,54 -0,23%
ÇİN’E AMBARGO UYGULANMALI

ÇİN’E AMBARGO UYGULANMALI

ABONE OL
14 Aralık 2019, 13:14:19

Tokat’ta Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’da öldürülen Müslümanlar için gıyabi cenaze namazı kılındı. Anadolu Gençlik Derneği Tokat Şubesi Başkanı Bekir Durupunar, Çin’e ambargo uygulanmasının verilecek en iyi tepki olduğunu belirtti.

Anadolu Gençlik Derneği Tokat Şubesi üyeleri, cuma namazının ardından Ali Paşa Camisinde kılınan gıyabi cenaze namazı kıldı. Cami avlusunda kılınan gıyabi cenaze namazına Anadolu Gençlik Derneği Tokat Şubesi üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Gıyabi cenaze namazından önce alandaki kalabalığa hitap eden Anadolu Gençlik Derneği Tokat Şubesi Başkanı Bekir Durupunar, halkın bilinçlendirilip Çin’e ambargo uygulanması gerektiğini belirtti.

ÇİN’İN UYGULADIĞI ZULMÜN HABERLERİ CANIMIZI SIKIYOR

Çin’in 1949 yılından Doğu Türkistan’da Müslümanlara her türlü baskıyı uyguladığını belirten Durupunar, “Yetmiş yıldır Çin kontrolü altında bulunan ve yüzölçümü Türkiye’nin iki buçuk katı büyüklükte olan Doğu Türkistan’da da Müslümanların durumu içler acısıdır.  Çin yönetimin küresel ekonomik gücü ve boşluk bırakmayan bir diplomasi yürütmesi Doğu Türkistan’la ilgili sağlıklı bilgi almak ve oradaki Müslümanlarla iletişim kurmanın önüne geçmektedir. Dünyanın hiçbir yerinde insanların temel haklarından mahrum bırakılarak sistematik bir şekilde asimile edilmeye çalışılması kabul edilebilir değildir.” dedi.

TÜRKİYE, DAHA NET BİR TUTUM SERGİLEMELİDİR

Türkiye’nin Doğu Türkistan meselesinde daha net bir tutum sergilemesi gerektiğini ifade eden Bekir Durupunar, “Türkiye’nin Çin ile ticareti Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin temel hak ve özgürlüklerinden daha değerli değildir. Yetkililerimiz, bunu Çin yönetimine en açık şekilde hissettirmelidirler. Diğer taraftan biz tüm dünyada savaştan ve çatışmadan değil, barıştan ve diyalogdan yanayız. İstediğimiz hakkın ve adaletin hâkim olduğu bir dünyadır. Biz bu coğrafyada hak ve adalet ekseninde tüm farklılıklarımızla birlikte barış içerisinde yaşamak istiyoruz. Biz bu coğrafyada hiçbir  kimsenin saçının teline zarar gelmesini istemiyoruz. Biz bu coğrafyada insanların hak ve hukuklarının gözetilmesini, kimseye ikinci sınıf insan muamelesi yapılmasını istemiyoruz. Dünyanın herhangi bir yerinde bir insanımızın dahi haksızlığa uğramasını istemiyorsak bunun yolu İslam Ülkelerinin İslam Birliğini kurarak hak ve adalet ekseninde güç birlikteliği yapmasından geçer. Dünyanın herhangi bir yerinde bir insanımızın haksızlığa uğramasını istemiyorsak bunun yolu D-8’in canlandırılmasından, D-60’ın ve D-160’ın kurulmasından geçer. Dünyanın herhangi bir yerinde bir insanımızın haksızlığa uğramasını istemiyorsak bunun yolu tüm yeryüzünde adil bir düzenin kurulması için gayret etmekten geçer. Allah, hak ve adaletin tesisi için atılan adımları boşa çıkarmayacaktır. Biz her zaman zalime karşı, daima mazlumun yanında olacağız.” diye konuştu.

DİKKAT!  Disney Channel Neden Kapandı
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments