takip et takip et takip et
Gündem

18 Kasım 2019 - 130 Okunma

ÇİFTÇİLERİN SORUNLARI RAPOR EDİLDİ

Türkiye Ziraat Odaları Birliğinden Tokat'a gelen heyet, çiftçinin sorunlarını raporladı. Tokat çiftçisinin borçlu olduğuna dikkat çekildi. Sulama problemi önemli sorunlar arasında yer alırken, gelecek iki nesil sonra köylerde çiftçi bulunamaması tehlikesi de önemli bir sorun olarak kaydedildi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği teknik müşavir heyetinde görevli ekip Tokatlı çiftçiyi ziyaret ederek, sorunlarını dinledi. Çiftçinin sorunları rapor olarak hazırlanacak ve yetkililere sunulacak.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği teknik müşavir heyeti görevlileri Neşe Tezar ve Uyanık Tokat’a gelerek, çiftçinin sorunlarını yerinde gözlemledi. Heyet görevlilerine göre Tokat’ta çiftçisinin borçları oldukça fazla. Sulama problemi önemli sorunlar arasında yer alırken, gelecek iki nesil sonra köylerde çiftçi bulunamaması tehlikesi de önemli bir sorun olarak kaydedildi.

Ziyaret için Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar’a teşekkür eden Tokat Ziraat Odası Başkanı Ahmet Dökülen, “Genel Başkanımız Şemsi Bayraktar geçtiğimiz on gün içerisinde Tokat’a bir ekip gönderdi. Bu ekip il ve ilçelerimizi dolaşıp dertlerimizi dinledi. Çiftçiyi mahallinde ziyaret edip raporlarını tuttular. Bu raporda Tokat çiftçisinin sorunları yer alıyor.” dedi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliğinden Tokat’a gelen heyetin Tokat çiftçisi ve tarımına ilişkin genel gözlemleri şöyle oldu:

“Genel itibariyle çiftçilerimiz borçlu, çiftçi borçları çok yüksek. İllerin, ilçelerin spesifik istekleri var. Yem paketleme kurmak isteyen var, soğuk hava deposu ihtiyacı olan ilçelerimiz var. Genel itibariyle girdi maliyetleri çok yüksek. Ziraat Bankasına çok büyük borçlar yapmışlar, borcu borçla kapatmaya çalışıyorlar, çok mağdur durumdalar. Köylerde genç nüfus azalmış. Şuanda yapılıyor ama iki nesil sonra kimse bulunamayacak köylerde bir politika geliştirilmezse. Araştırmamızın detaylarını rapor olarak Ahmet Başkanımıza ileteceğiz.

Tokat su zengini bir il ama su fakiri bir il. Sulama kanalları yapılmış ama açık sulama sistemleri var. Onların biran önce kapalıya çevrilmesi ve biraz daha moderne kapalı sistem sulama ve kapalı sulama sitemlerine geçilmesi gerekiyor. Çünkü o verimli arazileri ilerde kaybedebiliriz. Bu Tokat için önemli. Birkaç ilçede barajla ilgili sıkıntı var. 23 yıldır su sorunu yaşayan bir yer var. 23 yıldır bu çiftçiler nasıl üretim yapıyor, çok az kazanıyor. Bu sorunlar giderilse daha çok alternatif yetiştirecek.”

Konuların detaylarına ilişkin hazırlanacak rapor ilerleyen günlerde Tokat Ziraat Odası Başkanlığına iletilecek.


" ÇİFTÇİLERİN SORUNLARI RAPOR EDİLDİ konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere ÇİFTÇİLERİN SORUNLARI RAPOR EDİLDİ ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda ÇİFTÇİLERİN SORUNLARI RAPOR EDİLDİ ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku