takip et takip et takip et
Gündem

14 Aralık 2019 - 508 Okunma

BAŞKA CERENLER ÖLMESİN

Abone Ol

Karadeniz Alevi Bektaşi Federasyonu, Ordu’da evine giderken bir katilin bıçaklı saldırısı sonucu hayatını kaybeden Ceren Özdemir cinayetini kınadı.

Orduda kendi evinin önünde bıçaklı saldırıya uğrayan Ceren Özdemir hayatını kaybetmişti. Ceren Özdemir cinayetini kınadıklarını belirten Karadeniz Alevi Bektaşi Federasyonu Kurucu Genel Başkanı Muharrem Erkan, “Yarınlarda, başka cerenlerin öldürülmemesi için bu günden gerekli, yasal, çağdaş, bilimsel eğitimi hükümetin ön plana çıkarması gerekliliğini vurgulamak istiyoruz.” Dedi.

“KATİL VATANDAŞLAR TARAFINDAN YAKALANDI”

Başkan Erkan yaptığı açıklamada, “Orduda evine giderken evinin önünde bir katilin bıçaklı saldırısı sonucu Ceren canımız daha hakka yürüdü. Bundan önceki cinayetlerde önlene bilirdi;  ama bu göz göre, göre ben geliyorum diyerek işlenmiş bir cinayet olarak ortada durmaktadır.  Edindiğimiz bilgiye göre katil Amasya doğumlu Ankara nüfusuna kayıtlı, daha önce bir çocuğu taciz edip öldürmüş bir katil. Ordu sokaklarında çok rahat bir şekilde 3 gün gezen, 1 gece otelde kalan. Alışveriş merkezine gidip dolaşan katili cezaevinden tanıyan gardiyanların dahi çarşıda gezerken görmüş olmalarına rağmen devletin, güvenlik güçleri, istihbaratı bulamıyor ve bir esnafın dikkati ve takibi ile vatandaşlar tarafından yakalanıyor.  İlk akla gelen bizim ceza ve tutuk evlerimizde yeteri kadar suçluları rehabilite edip, topluma kazandırabiliyor muyuz?  Dünya Ekonomik forumu tarafından yayınlanan eğitim kalitesi 2018 isimli rapora göre Türkiye 137 ülke arasında 99’uncu sırada yer aldı. Böyle bir katil gerekli tedaviyi olmadan, nasıl oluyor da yarı açık ceza evine alınıyor? Ceza evinden kaçıyor, ordu sokaklarında elini kolunu sallaya, sallaya dolaşarak, masum, güçsüz insanları arıyor? Düşüncesini ifade eden yazar, çizer, onlarca insan, elektronik ortamda düşüncesini ifade eden insanlar, gözaltına alınıp, sorguya çekilirken,  görüş düşünce, inançlarından dolayı çoğu insan kamu hizmetlerinden uzaklaştırılırken,   Adalete güven gün geçtikçe azalmaktadır.  Bu gözü dönmüş katile pişman mısın? Diye sorulduğunda, “ hayır değilim,  silah alacaktım param yoktu, bıçağı da bir dükkândan çaldım.” Demesi bu caninin Ordulu masum insanları öldüreceğini söylemesi ne kadar güvencesiz bir yaşam sürdüğümüzü açıkça ortaya koymaktadır. Gün geçmiyor ki ülkemizin herhangi bir köşesinde canlara yönelik bir saldırı olmasın? Devletin asıl görevi elindeki kolluk kuvvetleri ile halkın can, mal, güvenliğini sağlamaktır. Siyasi iktidarlar halka daha güzel yaşam vadiyle iktidara gelirken,  insanların saldırıya uğraması birilerinin bir yerlerde açıkça görevini yeteri kadar yerine getiriyor mu? Sorusunu bize sordurmaktadır.” Dedi.

“KADIN CİNAYETLERİ ARTTI”

Toplumun her yeni cinayette yeniden sarsıldığını ve iyi hal indirimleri ile adaletin yerini bir türlü bulmadığını belirten Erkan, “Yirmi yıldır cinsiyetçi, ayrımcı, ötekileştirici söylem üzerinden yürüyen, kadını ikinci sınıf vatandaş olarak gören iktidar döneminde kadın cinayetleri yüzde 1400 arttı. 2019’un ilk 11 ayında en az 430 kadının hayatını kaybetti. Kadın erkek eşitliğinin “fıtrata aykırı” olduğunu savunan, kadının iş hayatına atılmasına karşı çıkıp “kadının yeri evidir” diyen, sosyal hayatın birçok alanında kadını sınırlayıp, geri plana iten zihniyet kadın cinayetlerinde madalyonun ikinci yüzüdür. Problem kadını hor gören, aşağı, ayrımcı, ikinci sınıf gören zihniyettir Ak Parti Hükümeti bir daha sınıf ta kaldı. Karadeniz Alevi Bektaşi Federasyonu bileşenleri olarak bu cinayeti kınarken,  eğitim, öğretimin ülkemiz açısından ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır.  Demokratik toplumlarda, özgür basın,  özerk, bilimsel üniversiteler, laik, demokratik, toplum, sosyal devlet anlayışının önemini bize bir daha hatırlatmaktadır.  Yarınlarda, başka cerenlerin öldürülmemesi için bu günden gerekli, yasal, çağdaş, bilimsel eğitimi hükümet ön plana çıkarması gerekliliğini vurgulamak istiyoruz.” Diyerek açıklamasını tamamladı.


" BAŞKA CERENLER ÖLMESİN konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere BAŞKA CERENLER ÖLMESİN ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda BAŞKA CERENLER ÖLMESİN ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku