Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.227,95 0,95%
Çeyrek Altın 2.036,00 4,20%
Bitcoin 530819 2.89226%
Ethereum 33808 -0.34935%
Yarım Altın 4.072,00 4,20%
Tam Altın 7.875,13 1,43%
BAŞÇİFTLİK’TE MEYVE FİDAN BAHÇESİ PROJESİ ÇALIŞMALARI BAŞLADI

BAŞÇİFTLİK’TE MEYVE FİDAN BAHÇESİ PROJESİ ÇALIŞMALARI BAŞLADI

ABONE OL
14 Kasım 2019, 10:50:32
Vali Dr. Ozan Balcı, Başçiftlik ilçesinde küçük tarlaların birleştirilmesi ve sınırların kaldırılmasıyla oluşturulacak Meyve Fidan Bahçesi Projesi alanında incelemelerde bulundu.

Vali Dr. Ozan Balcı, Baharsun Enerji Tarım Hayvancılık İnşaat San. ve Tic. A.Ş. Genel Müdürü Fahrettin Aksakal ile birlikte daha önce Yozgat’ın Kadışehri İlçesine bağlı Kabalı Köyü’nde uygulanan Örnek Entegre Meyve Bahçesi Projesi benzerinin Tarım Tokat ve Orman Tokat kapsamında uygulanacağı Başçiftlik Meyve Fidan Bahçesi proje sahasında incelemelerde bulunarak, Tarım Tokat ve Orman Tokat ekibinden bilgi aldı.

Başçiftlik ilçesi halkının bir araya gelmesiyle oluşturulacak 2 bin dönüm alanda başta kiraz olmak üzere erik, armut, elma gibi geç turfanda meyveler yetiştirilecek.

Projenin birinci etabında çiftçilere ait parsellerin birleştirilerek kurulacak Meyve Bahçesinin kamu-çiftçi-özel sektör girişiminin güzel bir örneği olacağını ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, birleştirilen parsellerde çiftçinin mülkiyetine dokunulmayarak, kiralama usulüne gidileceğini, işletmesinin ise İl Özel İdaresi tarafından yapılacağını belirtti. Bu modelle Başçiftlikli çiftçilerin arazilerinden kira geliri elde edeceğini kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı, projenin uygulanacağı alanda, sulama sistemi, etrafının çevrilmesi, temizlik işlemleri gibi alt yapı çalışmalarının hızlı şekilde tamamlanarak, ilkbaharda dikimlere başlanılmasının hedeflendiğini kaydetti.

Çeşitli meyve fidanlarının dikilerek ürün çeşitliliğinin sağlanacağı Meyve Fidan Bahçesinin profesyonel bir çiftlik şeklinde olacağını kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı, burada koyun, kaz, arı gibi hayvanların da bulunacağını, işletmede hayvancılık da yapılacağını ifade etti.

Vali Dr. Ozan Balcı, Başçiflik’te Meyve Fidan Bahçesi Projesinin uygulanması konusunda İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün çalışmalara başlayacağını kaydetti.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments