Dolar 18,7800 0.36%
Euro 20,1575 1.2%
Gram Altın 1.142,56 -1,12%
Çeyrek Altın 1.917,00 -0,31%
Bitcoin 442851 -1.19696%
Ethereum 31095 -1.43103%
Yarım Altın 3.833,00 -0,36%
Tam Altın 7.611,58 -1,77%
Ayran Lekesi Nasıl Çıkar?

Ayran Lekesi Nasıl Çıkar?

ABONE OL
21 Ocak 2023, 01:38:13

Yapımı çok pratik, her yemeğin yanına yakışan ayran; milli içeceğimiz haline gelmiştir. Yoğurdun su ile karıştırılmasıyla yapılan bu içecek, herkes tarafından çok sevilir. Süt ürünlerini yapısında barındırdığı için de sağlıklı içecekler arasında yer alır.

Yoğurdun içerisindeki süt, ayran lekesini çıkartmayı daha güç hale getirir. Çünkü sütün kalitesine veya içeriğine göre bulundurduğu yağ, ayran lekesinin kuruduktan sonra çıkmasını zorlaştırır.

Kaza sonucu oluşan ayran lekesine gerekli müdahale yapılmadı takdirde; lekenin izi kalması bile söz konusu olabilir.

Ayran Lekesini Çıkartma Yöntemleri Nelerdir?

1-)Fazla Ayranın Silinmesi

Ayran kumaş ile temas ettiği an, kumaşın türüne göre emilir. Lekenin kalıcı olmaması için dökülen yer derhal temizlenmelidir. Temizlemek için temiz bir bez ayarladıktan sonra ayran lekesinin olduğu bölgeden fazla ayran silinmelidir. Böylece kumaşın daha fazla ayran çekmesi önlenir.

2-)Suda Bekletilmesi

Bundan sonraki aşamada ise ayranın içinde bulunan yağın su ile çözünmesini sağlamaktır. Ilık bir su hazırlayarak, kumaştaki yağların çözünmesi sağlanır. Eğer varsa yağ sökücü deterjanların lekeye doğrudan uygulayarak da çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Yağ çözücüyü lekeyi bölgeye uyguladıktan sonra, birkaç kez çitileyerek yağ çözücünün lekeye derinlemesine işlemesini sağlayınız. Son olarak da, ılık su içerisinde kıyafetinizi bekletirseniz; ayran lekesinden tamamen kurtulabilirsiniz.

3-)Çamaşır Makinesi Kullanımı

Ayran lekesi bulaşan kıyafetinizin etiketindeki yıkama talimatlarına uygun olarak çamaşır makinesi içerisinde yıkayınız. Eğer kıyafetiniz abiye, takım gibi çamaşır makinesinde yıkanmaması gereken kıyafetlerden ise ayran lekesini çıkartmak için kuru temizlemeye verilmesidir.

Kurumuş Ayran Lekeleri Nasıl Temizlenir?

  • Kurumuş ayran lekesini temizlemek için önce izlenmesi gereken adım; sıcak su ile bekletilmesi gerektiğidir. Fakat bu aklınıza gelmediyse endişelenmenize hiç gerek yok. Ayran lekesi kuruduktan sonra temiz bir bez ile lekeli bölge silinerek veya bir fırça ile fırçalanarak fazlalıklar alınmalıdır. Kurumuş ayran lekesinin olduğu bölge biraz sabun ile köpürtülerek bir bez yardımı ile silinir. Ardından sadece suyla ıslatılan bir bez ile tekrar silinir.
  • Çok uzun zaman bekletilmiş ayran lekelerinin de kalıcı olduğunu düşünmeyin. Çünkü onlardan kurtulmanın bir yolu mevcuttur. Ayran lekesinin olduğu bölgeye benzin döküp silerek de lekeden çok çabuk kurtulabilirsiniz. Yalnız benzin kullanımında oldukça dikkatli olmalısınız. Çünkü yanıcı özelliği olduğundan, yakınlarında ateş kullanımından sakınmalısınız.
  • Eğer ayran lekesi arabada oluştuysa; kısa sürede arabanızı temizletmeniz gerekmektedir. Çünkü araçlarda bekletilen süt ve süt ürünleri kokuya yol açar.
  • Eğer ayran lekesi halı gibi kıyafet dışında bir yerde oluştuysa; yukarıdaki yöntemlerden bazıları lekenin çıkarılmasında yardımcı olacaktır. Ekstra olarak halı temizleyiciler ile de lekenin temizlenmesini sağlayabilirsiniz.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments