takip et takip et takip et
Gündem

2 Aralık 2019 - 493 Okunma

2019 Hacılarından anlamlı bir proje

Abone Ol

Tokat’tan 2019 yılında hacca giden 700 civarındaki hacı tarafından Afrika ya da Asya’da Diyanet Vakfı aracılığıyla bir su kuyusu açtırıp bunu Tüm Türkiye’ye yayma amacıyla bir proje hayata geçiriliyor.

“Temiz su aramakla geçen bir hayat düşünün…

Çocukların kirli sular nedeniyle öldüğü bir dünya!

Bu durum bizim için bir kabus olabilecekken, 663 milyon insan için hayatın ta kendisi!

Su kuyusu açarak milyonlarca insanı bu dertten kurtarmak bizim elimizde.”

Tam da bu düşünceyle 2019 yılı Tokat hacı adaylarından İsmet Yalçınkaya’nın aklına büyük bir potansiyeli aktif hale geçirme fikri geldi. Hacda anılarını gazetemize günlük olarak gönderen gazetemiz yazarı İsmet Yalçınkaya bir gönderisinde “Tokat Hacılarından Bir Örnek Davranış Düşüncesi” yazısı göndermiş biz de yayınlamıştık. Yazıyı okuyunca gazete çalışanları olarak çok heyecanlandık, acaba olur mu? Bir temenni mi? diye düşündük. Okuyucularımızdan gelen geri bildirimlerden anladık ki, bu projeyi Tokatlı satın alır ve gerçekleştirilebilir. Dolayısıyla projeyi hayata geçirmenin hiç de zor olmayacağını gördük. Biz de gazete çalışanları olarak bu projeye katkı vermeyi kendimize bir görev addettik.

Hacımız bu konuyu Mekke’de hacı arkadaşlarının bir kısmına, yetkililerden bazılarına ve Tokat Belediye Başkanımıza whatsapp üzerinden anlatmış. Fırsat bulup anlatabildiği hacılar ve hayırseverlerin tamamının da bu projeye olumlu baktığını görünce hac dönüşü projeyi hayata geçirmeye karar verdi.

Projenin güzelliği sadece bir su kuyusu, sadece 2019 hacılarıyla sınırlı olmamasıdır. Bu bir patent olayıdır. 81 vilayet ve her yıl ortalama 80.000 Türk hacısı ve bir o kadar da umreciyi içine alacak bir proje haline getirilebilecek bir projedir. Eğer sahip çıkılıp iyi anlatılabilirse, muhtemelen yılda 80-100 su kuyusu açılabilmesine vesile olacak bir projenin tohumları atılacak bu projeyle. Tokat’ımız da bunun öncüsü olacak inşallah.

Bu minvalde geçen ay gazetemiz sahibi Fatih Kılıç ve projenin fikir sahibi İsmet Yalçınkaya Müftü Beyden randevu alarak projeyi kendilerine anlattılar. Müftü Ömer Faruk Bilgili “çok güzel proje, biz bunu gerçekleştirebiliriz” dedi. Bunun üzerine teknik yanları, hacılarımıza ulaşabilme yöntemleri, Diyanet Vakfının devreye sokulması gibi konular üzerinde yoğunlaşıldı. Bu gazete haberi ve bir broşürle birlikte hacılarımıza ulaşmaya başlıyoruz. İnşallah 3-4 ay içinde hacılarımız, yakınları ve hayır yapmak isteyen hayırseverler belirtilen banka ve hesap numarasına hayırlarını yapabilecek.

Projeye destek verecek hacılar için manevi yönünün çok fazla olacağına inandığımız bu proje Tokat’ımız için de çok önemli bir başarı olacaktır. Türkiye ve dünyaya örnek olacak bu projenin gerçekleşmesinde gazetemiz ve basın camiası olarak elimizden gelen desteği vereceğimizin bilinmesini isteriz. Allah şimdiden destek verecek, maddi yardımda bulunacak, insanlara anlatılmasında görev alacak herkesten razı olsun. Vira bismillah.

Komite Üyeleri:

Halit Kartal(Müftülük Görevlisi)

Ünal Satıcıoğlu(Diyanet Vakfı görevlisi)

Celal PARILDAR (2019 hacısı)

Sebahattin BAYGUŞ(2019 hacısı)

Mehmet KARATAŞ(2019 hacısı)

İsmet YALÇINKAYA(2019 hacısı)

Fatih Kılıç: Tokat Gazetesi

Albaraka Türk Katılım Bankası Tokat Şubesi

*Hesap Numarası: 2980234-122

*İban Numarası: TR23 0020 3000 0298 0234 0001 22

*İrtibat: -Tokat Müftülüğü

-Türkiye Diyanet Vakfı Tokat Şubesi

(Not: Yardımlar 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren yatırılacak)


" 2019 Hacılarından anlamlı bir proje konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere 2019 Hacılarından anlamlı bir proje ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda 2019 Hacılarından anlamlı bir proje ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır.

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku