takip et takip et takip et
Gündem

11 Ocak 2020 - 216 Okunma

1,5 MİLYON KİŞİ VEREMDEN ÖLÜYOR

Tokat İl Sağlık Müdürlüğünce bu yıl 73’üncüsü kutlanan Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası dolayısıyla 26 Haziran Atatürk Kültür Merkezi’nde ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik verem hastalığı, bulaşma ve korunma yolları ile verem hastalığının tedavisi konularında eğitim düzenlendi. Aynı zamanda Novada Alışveriş Merkezinde stant kurularak vatandaşlar Verem konusunda bilgilendirildi.

Tokat İl Sağlık Müdürlüğünden Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası dolayısıyla yapılan açıklamada, dünya genelinde her yıl yaklaşık 10 milyon kişinin verem hastalığına yakalandığı ve 1,5 milyon kişinin veremden öldüğü bildirildi.

Veremin diğer adıyla tüberkülozun solunum yoluyla bulaşan, başta akciğerler olmak üzere tüm organları tutabilen bulaşıcı bir hastalık olarak tüm dünyada ilk on ölüm sebebi arasında yer aldığı belirtilen açıklama şöyle oldu:

“Dünya genelinde her yıl yaklaşık 10 milyon kişi verem hastalığına yakalanmakta ve 1,5 milyon kişi veremden ölmektedir.

Verem mikrobu güneş görmeyen ve iyi havalanmayan ortamlarda saatlerce havada asılı kalabilmektedir. Hasta kişilerin aksırma,öksürme ve konuşması sırasında havaya yayılan mikropların sağlam kişiler tarafından solunması ile hastalık bulaşır. Dünya nüfusunun dörtte biri (yaklaşık 2 milyar kişi) vücudunda verem mikrobunu taşımaktadır.

Verem mikrobu vücuda girdikten sonra yıllarca hastalık yapmadan akciğerlerde bekleyebilir. Vücudunda verem mikrobu taşıyanların yaklaşık %5-15 i daha sonraki yıllarda verem hastası olur. Tedavi görmeyen verem hastası ile aynı evde yaşayanlar, 5 yaşından küçük çocuklar, ideal vücut ağırlığının %90’ndan daha az kiloda olanlar HİV/AİDS hastalığı olanlar, şeker hastalığı olanlar, vücut direncini azaltan diğer hastalıkları olanlar, sigara, nargile vb. içenler, ilaç ve alkol bağımlısı olanlarda verem hastalığına yakalanma riski artar.

Akciğer tüberkülozunda, 2-3 haftadan uzun süren öksürük, balgam çıkarma, nefes darlığı, göğüs-sırt ağrısı, ses kısıklığı, kan tükürme(bazı durumlarda) gibi belirtiler olabilir. Solunumsal yakınmalar ile birlikte ateş, gece terlemesi, halsizlik, çabuk yorulma, iştahsızlık, kilo kaybı gibi genel yakınmalarda olabilir. Bu yakınmaları olan kişilerin en kısa zamanda Sağlık Merkezine başvurmaları hem kendisi hem de toplum sağlığı için çok önemlidir. Verem şüphesi olanlardan, balgamın mikroskopik incelenmesi (direkt mikroskopide mikrobun görülmesi yada kültürde üremesi) ve akciğer grafisi ile tüberküloz tanısı konulabilmektedir. Uygun ve düzenli tedaviye başlandıktan 2-3 hafta sonra bulaştırıcılık ortadan kalkar. Verem hastalığında düzenli ilaç kullanmakla 6-9 ayda %95-99  oranında iyileşme sağlanır.

Ülkemizde verem ilaçları Sağlık Bakanlığı tarafından ÜCRETSİZ olarak verilmektedir. Tüberküloz hastalarının tedavisinde, ülkemizde 2006 yılından beri hastaların her doz ilacının her gün bir sağlık çalışanı veya eğitilmiş bir gönüllü tarafından hastaya verilmesi ve bu durumun kaydedilmesi esasına dayanan Doğrudan Gözetimli Tedavi uygulanmaktadır.

Sağlık Bakanlığı ve Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı arasında imzalanan protokol ile ekonomik ve sosyal güçlükle yaşayan tüberküloz hastalarına 2018 yılı Ocak ayından itibaren aylık nakdi yardım verilmeye başlanmıştır. Dünya çapında bir ilk ve iyi uygulama örneği olan bu programla Tüberküloz hastalarımızın tedavi ve kontrollerinin düzenli olarak yapılması, hastalara ve ailelerine psiko-sosyal destek verilmesi, yoksulluğun azaltılarak yaşam kalitesinin yükseltilmesi hedeflenmiştir.Ülke genelinde yaklaşık 2300,ilimizde ise 47 hasta bu yardımı almaktadır. Tüberküloz (verem) önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır.

Kendinizi, sevdiklerinizi ve çevrenizdekileri korumak için; 

-Yaşadığınız ortamları sık sık havalandırarak temiz hava akımı sağlayınız.

-Öksürürken, hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu mendille kapatınız.

-Çocuklarınıza mutlaka BCG aşısı yaptırınız.

-İki haftadan uzun süren öksürükle birlikte balgam, ateş, gece terlemesi, kilo kaybı, iştahsızlık, halsizlik gibi şikâyetleriniz varsa lütfen en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

05-11 Ocak 2020 tarihleri arasında 73. Verem Eğitim ve Propaganda Haftası Etkinlikleri kapsamında İl Sağlık Müdürlüğü 8 Ocak’ta saat 13.30’da 26 Haziran Atatürk Kültür Merkezi’nde Ortaokul ve Lise öğrencilerine yönelik Verem hastalığı, bulaşma ve korunma yolları ile Verem hastalığının tedavisi konularında eğitim düzenledi. Aynı zamanda Novada Alışveriş Merkezinde stant kurularak vatandaşlarımız Verem konusunda bilgilendirildi.


" 1,5 MİLYON KİŞİ VEREMDEN ÖLÜYOR konulu haberimizde tokat haberleri olarak sizlere 1,5 MİLYON KİŞİ VEREMDEN ÖLÜYOR ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Tokat haber olarak hemen yukarıda 1,5 MİLYON KİŞİ VEREMDEN ÖLÜYOR ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
PressTR.com © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR

tokat haberleri

tokat haber

tokat haber 60

tokat gazetesi

tokat gündem

tokat merkez haberleri

son dakika tokat haberleri

tokat haberi
tokat haberi oku